Putin vystoupil z karantény, ale davy ho nevítaly: Rusko slavilo komorně

Ruský prezident Vladimir Putin

Rusko slaví výročí konce války kvůli koronaviru skromně (Zdroj: AP)

Rusko slaví 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Kvůli pandemii koronaviru proběhla místo tradiční vojenské přehlídky na Rudém náměstí alespoň její letecká část. Ukázka letounů zajištěn také v dalších 46 městech země a nad ruskými vojenskými základnami v zahraničí. Prezident Vladimir Putin položil květiny u pomníku padlých s věčným ohněm. „Když jsme sjednoceni, jsme neporazitelní,“ prohlásil při připomínce 75. výročí konce války.

Ruský prezident Vladimir Putin přerušil svou 32denní – nejdéle trvající – nepřítomnost na veřejnosti. Položil květiny na hrob neznámého vojína a promluvil k národu. U pomníku s věčným ohněm položil kytici růží. V posledních letech nesli vždy dva vojáci čestné stráže věnec od prezidenta a úředníci prezidentské správy, členové vlády, předsedové Státní dumy a rady federace následovali Putina s květinami. Tentokrát s ním však byla jen čestná stráž a osobní fotograf.

„Udělali pro mateřskou zemi tolik, že to nelze měřit – zachránili vlast, životy budoucích generací, díky nim je tu osvobozená Evropa, bránili svět, obnovili města a vesnice, dosáhli velkolepých úspěchů. Vzdáváme hold a nekonečné uznání činům sovětských lidí,“ zdůraznil Putin. Prezident neřekl ani slovo o tom, proč k 75. výročí vítězství musely být zrušeny okázalé oslavy včetně vojenské přehlídky na Rudém náměstí, která se koná každoročně od roku 1995.

Jedinou částí vojenské přehlídky, která se odehrála, byl přelet vojenských letadel. Nad Moskvou přeletěly desítky stíhaček, průzkumných i zásobovacích letadel a helikoptér, nad Rudým náměstím pak jedna z letek vykreslila kouřem ruskou trikolóru. Podobné přelety se dnes odehrají také v dalších 46 ruských městech.

Putinova nejdelší izolace

V předvečer 9. května byl přístup na Rudé náměstí zcela uzavřen. Vstup do Alexandrovské zahrady byl uzavřen v pátek 8. května – v tento den začala dezinfekce území. „Během Putinovy ​​návštěvy byla samozřejmě dodržována všechna nezbytná bezpečnostní opatření," uvedl diplomat Dmitrij Peskov.

Během svého působení na postu prezidenta nebyl Vladimir Putin nikdy tak dlouho mimo veřejnost. Putin se již před několika měsíci uchýlil do své rezidence na předměstí Moskvy, kde pobývá v izolaci. Ta trvala 32 dnů, počínaje schůzkou s místopředsedou vlády Jurijem Trutněvem v Kremlu, která byla uvedena na oficiálních webových stránkách Kremlu. Od posledního projevu Putina k veřejnosti uběhlo celkem 43 dní, tehdy se jednalo o setkání s podnikatelskou komunitou v Ogarjovo, které se konalo 26. března. Od té doby byly kontakty prezidenta omezeny na kruh nejbližších.

Od začátku karantény v Rusku pořádá Putin týdenní schůze s vládou i videokonference ohledně vládních opatření v boji proti koronaviru a dopadům epidemie na ekonomiku země. Několikrát přímo oslovil Rusy, v jiných případech televizní stanice vysílaly prezidentovy konference s vládními činiteli.

Pohled tehdejších spojenců se liší

V průběhu oslav 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem zveřejnil Pentagon na svých webových stránkách výroční zprávu hlavních milníků druhé světové války. Role SSSR v porážce Třetí říše je prezentována hlavně v negativním kontextu. Podle amerického ministerstva obrany Moskva zavedla okupační režim ve východní Evropě, zatímco demokracie „vzkvétala v západoevropských zemích“. Podle odborníků se Washington snaží manipulovat s vavříny hlavního vítěze.

Mise Rudé armády v Evropě vedla k ničivým důsledkům pro oblast. Zejména podle americké armády Moskva okupovala východoevropské republiky. „Země západní Evropy, osvobozené spojeneckými silami, se staly prosperující demokracií a ty osvobozené na východě byly po celá desetiletí byla v sovětské okupaci,“ uvádí se v materiálu.

Nehledě na to podle autorů výroční zprávy rozpoutal Sovětský svaz spolu s Německem druhou světovou válku, když v roce 1939 napadli Polsko. Podle amerického ministerstva obrany bylo zajetí této země důvodem smrti 6 milionů Židů. Současně je v dokumentu zdůrazněna mise amerických ozbrojených sil. Například uvádí, že vylodění amerických a britských jednotek v Normandii 6. června 1944 znamenalo nevyhnutelnost kolapsu Třetí říše.

„Téměř pět let po vypuknutí války americké a spojenecké síly přistály na pobřeží Normandie 6. června 1944. Pro Adolfa Hitlera a nacistické Německo znamenala tato invaze začátek konce. Za méně než rok se Německo vzdává a Hitler umírá,“ uvádí dokument.

Tagy: