Rusko v současnosti nepokládá za nezbytné poskytnout pomoc Bělorusku na základě vzájemné smlouvy o kolektivní bezpečnosti, prohlásil dnes mluvčí Kremlu. Dmitrij Peskov také uvedl, že sami Bělorusové by si měli vyřešit situaci ve své zemi, kde druhým týdnem pokračují protesty proti šestému zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem.
Prezidenti V4 vyjádřili znepokojení nad volbami v Bělorusku
Prezidenti zemí Visegrádu ve společném prohlášení vyjádřili znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku. Vyzvali běloruské orgány, aby upustily od násilí, a zahraniční aktéry vyzvali ke zdrženlivosti od akcí, které by podkopaly nezávislost a suverenitu Běloruska. Uvedli to v prohlášení, které poskytl mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Visegrádskou čtyřku (V4) tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko..
„Nyní taková potřeba (pomoci) není. I běloruské vedení samo uznalo, že momentálně taková potřeba není,“ řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina podle agentury TASS. Peskov zároveň na dotaz ohledně ruské nabídky bezpečnostní pomoci Bělorusku zdůraznil, že v dohodě o kolektivní bezpečnosti, což je postsovětský vojenský pakt vedený Moskvou, a také v rusko-běloruské dohodě o svazovém soustátí „se skutečně předpokládá řada závazků smluvních stran ohledně vzájemné pomoci“.
Ruská vojenská technika je na ruském území.
„Samozřejmě pokládáme v nynější situaci za hlavní, aby nedošlo k žádnému ovlivňování zvenčí, k žádnému vměšování zvenčí,“ řekl novinářům Peskov a odsoudil nejmenované cizí mocnosti za pokusy o nepřijatelné zasahování do běloruských záležitostí.
Současně hovořil o nezbytnosti vytvořit takové podmínky, aby situace zůstala „v právním rámci, ve kterém by se mohl uskutečnit nezbytný dialog“.
Mluvčí také popřel tvrzení o přesunech neoznačené ruské vojenské techniky k Bělorusku. „Ruská vojenská technika je na ruském území. Tady není co komentovat,“ řekl Peskov podle listu Kommersant.