V Rusku zaregistrovali první vakcínu proti covidu určenou pro zvířata s názvem Carnivac-Cov. Vakcína může být aplikována hospodářským zvířatům i domácím mazlíčkům. Názory ruských expertů na to, zda je tato očkovací látka vůbec potřeba, se nicméně liší. Informoval o tom web Daily Mail.
„Při další fázi pandemie budou infikována hospodářská a domácí zvířata,“ uvedl Alexander Gintsburg, mikrobiolog a vedoucí Gamalejova výzkumného institutu, který mimochodem stojí za vakcínou Sputnik V.
„Pokud do roka ochráníme lidstvo pomocí dobrých vakcín, infikují se mezitím zvířata. A nikdo se nebude chtít zbavit svých milovaných domácích mazlíčků,“ dodal Gintsburg. Podle něj se budou zárodky nemoci nadále vyvíjet. „Člověk musí být připravený na dlouhodobou existenci s tímto patogenem,“ dodal.
První a zatím jediná vakcína pro zvířata na světě
Vakcínu Carnivac-Cov podle ruských médií vyvinulo Federální centrum pro zdraví zvířat. „Je to první a v současné době jediná koronavirová vakcína pro zvířata na světě,“ uvedl vedoucí Federální služby pro veterinární a fytosanitární dohled Konstantin Savenkov. „U všech testovaných očkovaných zvířat se protilátky na koronavirus rozvinuly ve 100 procentech případů,“ uvedl.
„Tato vakcína je důležitá především pro kožešinové farmy,“ zmínila viroložka Naděžda Rachmaninová. „V loňském roce byly popsány případy hromadného úhynu kožešinových zvířat v zahraničí, například v Dánsku,“ připomněla a dodala, že obecně platí, že kožešinová zvířata jsou náchylná k mnoha infekčním chorobám lidí. „Dokonce mají sklon dostat chřipku. Tato zvířata mohou hromadně onemocnět koronavirem. Vakcína je opravdu nutná,“ zdůraznila.
Co se týká potřeby očkování domácích mazlíčků, tam si viroložka tak jistá nebyla. „Za poslední rok nebylo prokázáno, že by domácí zvířata mohla být pro člověka zdrojem infekce COVID-19. Existují izolované případy infekce u koček, které byly popsány a prokázány. Zatím však neexistují žádné hromadné důkazy,“ zdůraznila.