Ruská plynárenská společnost Gazprom poprvé dodala zkapalněný zemní plyn (LNG) do Itálie. S odkazem na data společnosti LSEG o tom ve středu informovala agentura Reuters. Gazprom, který má v Rusku monopol na vývoz plynu potrubím, zkapalněný plyn dodal z přístavu Portovaja na pobřeží Baltského moře. Zatímco dodávky plynu potrubím do evropských zemí od roku 2022 kvůli válce na Ukrajině prudce klesly, dodávky LNG po moři jsou na vzestupu.
Tanker Cool River s nákladem LNG zakotvil u terminálu v Livornu v úterý. V přístavu se nachází jednotka zpětného zplynování, která LNG uvede zpět do plynného skupenství. Gazprom na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagoval. V posledních letech už do Itálie dorazil LNG ze závodu na zkapalněný zemní plyn Jamal v arktické části Ruska.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa hraje v energiích se špatnými kartami, míní Švihlíková. Zmínila „perverzní“ motivaci od vlády
Menší zařízení Portovaja má roční kapacitu 1,5 milionu tun a v provozu je od září 2022. První náklad LNG z tohoto závodu směřoval do Turecka, Řecka a do Číny. Letos v březnu Gazprom dodal první náklad LNG do Španělska. Od ledna do listopadu se z Ruska celkem vyvezlo 29,1 milionu tun LNG, což je meziroční nárůst o 4,7 procenta. Více než polovina tohoto plynu směřovala podle databáze LSEG do evropských zemí.
Velkoobchodní ceny plynu v Evropě se krátce po začátku války na Ukrajině prudce zvýšily, jak začaly státy Evropské unie odmítat ruské suroviny, aby Rusku zkomplikovaly financování jeho válečného tažení. Evropské státy pak musely urychleně začít hledat alternativní dodávky odjinud, prudce se zvýšil dovoz LNG ze Spojených států. Ceny plynu v Evropě začaly už na podzim 2022 sestupovat z rekordů, Evropa má ale i tak v současné době plyn až pětkrát dražší než Spojené státy. Na drahé energie si stěžují firmy v Německu, České republice i jinde.
Ve středu odpoledne se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala těsně pod 41 eury (1 030 Kč) za megawatthodinu (MWh) a proti předchozímu dni vykazovala pokles o více než 2,5 procenta. Nadprůměrné teploty a silnější vítr totiž omezují poptávku po plynu k vytápění a k výrobě elektřiny. Ceny v TTF jsou pro evropský trh s plynem určující.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vánoce jako energetický strašák? Podívejte se, který spotřebič je největší „žrout“ elektřiny