Ruský ministr obrany Šojgu podává žalobu na úředníky Prahy 6: Češi budou muset srozumitelně vysvětlit své jednání

Odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6

Ruský ministr obrany Šojgu podává žalobu na úředníky Prahy 6

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, jenž trestá odstranění nebo poškození hrobů či památek symbolizujících činy sovětských vojáků za druhé světové války.

S návrhem zákona přišel začátkem března sám Putin a ruský parlament jej schválil koncem měsíce. Norma se vztahuje na jakýkoli čin, ať už na území Ruské federace nebo v zahraničí. Již loni ruské ministerstvo obrany navrhovalo trest tří až pěti let vězení za poškození nebo zničení památníku.

K hanobení památníků sovětských vojáků loni došlo v Berlíně v parku Treptower a v ukrajinském Charkově. Také socha maršála Koněva v pražských Dejvicích byla v minulosti poškozena a letos 3. dubna z popudu radnice odstraněna do depozitáře.

Rozhodnutí Prahy 6 vyvolalo v Rusku okamžitou reakci. S největší pravděpodobností právě na podkladě nově přijatého zákona podal ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu žalobu a žádá předsedu národní kriminální ústředny Alexandra Bastrykina o trestní stíhání zahraničních úřadů, které se podílely na odstranění památníku připomínající zahynulé sovětské občany. Bastrykin má zvážit možnost „postavit před soud osoby, které se dopustily protiprávního jednání“.

„Češi budou muset srozumitelně vysvětlit své jednání, když během demolice jeden z nich uvedl, že Koněvova socha neměla roušku,“ uvedl v listu Komsomolskaja pravda ministr s odkazem na citát starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. Ten k fotografii odstraňování sochy na Facebooku napsal: „Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“

Ministra obrany citují další ruská média a agentura TASS na své webu doplňuje jeho slova mířená na české úředníky: „Nejodpornější představitelé státních a místních orgánů rozhodují o demolici pamětních struktur, které udržují vzpomínku na mrtvé sovětské občany.“ TASS to doplňuje vysvětlením, že ministr měl na mysli starostu Prahy 6.

Na ministrovu žalobu již ve čtvrtek reagovalo české ministerstvo zahraničí. „Přemístění památníku neporušuje žádnou z platných mezinárodních smluv mezi ČR a Ruskou federací,“ uvedla pro ČTK mluvčí resortu Zuzana Štíchová. Už dříve česká diplomacie uvedla, že pokud bude socha umístěna na důstojném místě, dostojí Česko svým závazkům z česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích z roku 1996. Podle Prahy 6 by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století.

Pochod Nesmrtelný pluk

Snad největší poctou, kterou ruský národ dává svým válečným hrdinům, je tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí 9. května. Letos se ani přes pandemii koronaviru vůbec nemluví o tom, že by měla být zrušena. Naopak, podnikají se potřebné přípravné akce včetně výzvy k účastníkům, aby se udržovali v dobré zdravotní kondici. Typickým příkladem vztahu Rusů k válečným hrdinům (za druhé světové války zemřelo 8 700 000 sovětských vojáků) je tradiční Pochod Nesmrtelného pluku, který se koná po vojenské přehlídce 9. května. Připomeňme, že v roce 2018 v něm pochodovali vedle Putina izraelský premiér Benjamin Netanjahu a srbský prezident Aleksandar Vučić. Putin nesl portrét svého otce, který za války bojoval a byl raněn u Leningradu, Netanjahu šel s portrétem židovského sovětského válečného hrdiny Volfase Vilenskise a Vučić s portrétem svého dědečka, kterého zabili ustašovci.

Tagy: