Obyvatelé Moskvy uctili památku obětí sovětského komunistického režimu. Kvůli pandemii koronaviru však nečetli jména obětí jako každý rok před sídlem tajné služby v centru ruské metropole, ale přesunuli jej na internet. Informoval o tom zpravodajský server Meduza.
Vzpomínková akce, kterou už od roku 2006 pořádá nevládní organizace Memorial, se tradičně koná na Lubjanském náměstí před sídlem tajné služby FSB. Účastníci u takzvaného soloveckého kamene předčítají jména a další údaje obětí takzvaného velkého teroru v letech 1937 a 1938. Žulový balvan pochází ze Soloveckých ostrovů, kde vznikl první z nechvalně známých vězeňských táborů, gulagů.
S popravou Milady Horákové souhlasil i Emil Zátopek. Protestoval Albert Einstein
V úterý 27. června 1950 v 5 hodin 38 minut ráno byla oběšena Milada Horáková (1901–1950). S rozsudkem smrti tehdy souhlasili i přední umělci, akademici či sportovci. „Rozsudek je výstrahou pro všechny, kteří by u nás v Československé republice hledali působiště pro své hanebné cíle,“ prohlásil olympionik Emil Zátopek. Prezidentskou milost pro Horákovou však žádalo několik světových osobností, mezi nimi i Albert Einstein.
Letos si však účastníci akce nazvané „Navrácení jmen“ připomněli oběti v živém videopřenosu na internetu. Memorial se podle své mluvčí Natalje Petrovové rozhodl přesunout vzpomínku do virtuálního prostoru s ohledem na současnou epidemickou situaci. „Nemůžeme se dnes sejít na náměstí u soloveckého kamene, ale všichni, kdekoliv jsme, si můžeme tyto lidi připomenout,“ uvedla spoluzakladatelka Memorialu Jelena Žemkovová podle webu The Moscow Times.
Server october29.ru proto ve čtvrtek vysílal dvanáctihodinový živý přenos, kde lidé četli mimo jiné jména obětí, jejich věk v době zatčení, datum zadržení, profesi nebo datum popravy. Je možné zhlédnout záznam.
Akce se koná v předvečer ruského Dne paměti obětí politických represí i v dalších městech. V Česku ji organizuje česká pobočka Memorialu ve spolupráci se sdružením Gulag.cz a letos se konala počtvrté, jak uvádí organizace na svém webu. I české čtení jmen obětí stalinských represí z řad Čechů či Čechoslováků se letos přesunulo na web.