CNN Prima News stalinismus

stalinismus

Výpis příspěvků ke štítku „stalinismus“

Krvavý diktátor, symbol vítězství i rebel proti Putinovi. Jak si v Rusku připomínají Stalina?

7. března 2023 19:47

„Stalin musí pracovat pro Rusko, pomáhat nám ve vítězství. Sám by si to přál,“ nadšeně uzavírá Pjotr Akopov, komentátor ruské zpravodajské agentury RIA Novosti, svůj text věnovaný výročí smrti sovětského tyrana. Jeho nadšená výzva však mizí v tichu. Jak je diktátor, jenž zemřel před 70 lety, vnímán v současném Rusku a proč pro některé představuje opozici vůči dnešnímu Putinovu režimu?

Do Běloruska se vrací stalinismus, varuje spisovatelka Radka Denemarková

20. prosince 2021 06:27

Vysoké tresty 18, 16, 15 a 14 let vynesl minulý týden běloruský soud nad obviněnými, kteří loni podpořili demonstrace opozice. Nejvyšší trest dostal Sjarhej Cichanouski, manžel prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské. „Lukašenko propojuje stalinistické metody se současným světem,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS česká spisovatelka Radka Denemarková. Lidskoprávní aktivistka, která mimo jiné spolupracuje s čínským disentem a uvězněnému Cichanouskému poslala za mříže podpůrný dopis.

VOLBY 2021: Komunisté sází na „stalinistku“ Semelovou či Ondráčka, šéf Filip je až dvojkou

12. září 2021 06:35

Od rozdělení Československa jsou nedílnou součástí Poslanecké sněmovny, letos jim však hrozí, že z ní po dlouhých letech vypadnou. Řeč je o KSČM. Komunisté pro nadcházející volby příliš nepřekvapili a sází na své staré tváře. Většinou kandidátky vedou bývalí či současní zákonodárci. Mladší krev je spíše ojedinělá. KSČM do voleb táhnou mimo jiné například známý poslanec Zdeněk Ondráček či bývalá zákonodárkyně proslulá stalinistickými názory Marta Semelová.

S popravou Milady Horákové souhlasil i Emil Zátopek. Protestoval Albert Einstein

27. června 2020 05:38

V úterý 27. června 1950 v 5 hodin 38 minut ráno byla oběšena Milada Horáková (1901–⁠1950). S rozsudkem smrti tehdy souhlasili i přední umělci, akademici či sportovci. „Rozsudek je výstrahou pro všechny, kteří by u nás v Československé republice hledali působiště pro své hanebné cíle,“ prohlásil olympionik Emil Zátopek. Prezidentskou milost pro Horákovou však žádalo několik světových osobností, mezi nimi i Albert Einstein.