Hokejový paradox: Rusové sbírají body, i když na MS nesmí. Mohou skočit do čela

Zajímavosti z MS v hokeji: přání maminkám i bouře emocí kvůli masce s prezidentem

I když Rusko kvůli krvavé invazi na Ukrajinu není součástí již čtvrtého MS v hokeji po sobě, letos má znovu šanci poposkočit na první místo v žebříčku IIHF. Sborné stačí vyhlížet neúspěch hokejistů Kanady. Jak je to možné? Jde o systém nastavený Mezinárodní federací ledního hokeje (IIHF).

IIHF World Ranking je žebříček, jehož prostřednictvím Mezinárodní federace ledního hokeje prezentuje aktuální sílu jednotlivých reprezentací. Zmíněný systém je klíčový pro složení základních skupin na budoucích mistrovstvích světa i pro nominace nejsilnějších osmi zemí a kvalifikaci dalších států na olympijské turnaje. A jak vypadá současný žebříček?

  1. Kanada, 4 100 bodů
  2. (Rusko), 4 065 bodů
  3. Finsko, 3 955 bodů
  4. Česko, 3 945 bodů
  5. Švýcarsko, 3 945 bodů
  6. USA, 3 945 bodů
  7. Švédsko, 3 910 bodů
  8. Německo, 3 865 bodů
  9. Slovensko, 3 750 bodů
  10. Lotyšsko, 3 660 bodů
  11. Dánsko, 3 500 bodů
  12. Norsko, 3 380 bodů
  13. Rakousko, 3 340 bodů
  14. Francie, 3 325 bodů
  15. Kazachstán, 3 305 bodů
  16. (Bělorusko), 3 245 bodů

POZNÁMKA: Druhé a šestnácté místo je na stránkách IIHF oficiálně neobsazeno. Je však evidentní, komu skutečně náleží.

Rusko, které kvůli krvavé invazi na Ukrajinu není součástí již čtvrtého MS v hokeji po sobě, figuruje aktuálně na druhém místě. Oproti roku 2022, kdy ruská agrese vypukla, si tedy sborná dokonce polepšila o jednu příčku. Jak je to možné?

Představitelé IIHF totiž vymysleli zvláštní systém, který má zajistit, že Rusko po případném hokejovém návratu bude hrát opět v elitní skupině.

Místo aby Rusové za každou neúčast na šampionátu obdrželi v koeficientech automaticky nulu, IIHF jim za každý turnaj jako dáreček věnuje 1 520 bodů, což odpovídá třetímu a zároveň bronzovému místu.

ČTĚTE TAKÉ KOMENTÁŘ: Ruský hokej nezářil ani před krvavou invazí. Tým plný buranů na šampionátech nechybí

I letos tak ruští hokejisté nebudou muset ani hnout prstem a stejně dosáhnou na lepší „výsledek“ než neúspěšný semifinalista, který padne v bitvě o bronz. Bělorusko stejným způsobem každoročně inkasuje 1 240 bodů, což je hodnota patnáctého místa.

Kanadu může sesadit nečinný tým

Žebříček IIHF se vypočítává z posledních pěti akcí, které federace zaštiťuje – jde o kombinaci mistrovství světa a olympiády. Váha výsledků s uplynulým časem klesá. Bodový zisk z loňského šampionátu tak bude mít po letošním odehraném turnaji už jen 75procentní váhu, nejstarší započítávaný výsledek jen čtvrtinovou.

V praxi to znamená, že pokud se letošní mistrovství ve Švédsku a Dánsku nepovede kanadským hokejistům, Rusko může přeskočit v žebříčku na první místo. I z těchto důvodů IIHF čelí nařčením z toho, že je nakloněna zájmům Moskvy.

Mezinárodní federace ledního hokeje sice Rusko a Bělorusko na šampionátech od roku 2022 do roku 2026 hrát nenechá. Činí tak ale zejména na základě tlaku od některých zemí a veřejnosti.

Vyřazení také tradičně odůvodňuje tím, že je třeba zajistit bezpečnost všech účastníků turnaje. V případě ruské agrese se IIHF dlouho vyhýbala slovu „válka“. Stejně to dělala i kremelská propaganda.

ČTĚTE TAKÉ: Pastrňák a Nečas jsou „gamechanger“, shodli se hokejoví brankáři. Jaké jsou šance Česka?

Tagy:
Kanada politika MS v hokeji hokej žebříček Česko sport Rusko IIHF Mistrovství světa v ledním hokeji Mezinárodní federace ledního hokeje MS v hokeji 2025