reklama

Rusové přichází s levným „státním“ elektromobilem. Má stát zhruba 140 tisíc korun

Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset) je projektem podporovaným a financovaným ruskou vládou.

O novém levném ruském elektromobilu se začalo šuškat už loni, koronavirus celý projekt zpomalil. Teď se však zdá, že je vše na dobré cestě k sériové výrobě.

reklama

Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset) je po prominentní značce AURUS dalším projektem podporovaný a financovaný ruskou vládou. A není z nejlevnějších.

Zetta už stála ruské daňové poplatníky 100 milionů rublů, což je přibližně 1,55 milionu eur. Další státní 100miliónová injekce ji ještě čeká koncem srpna. Proč Rusům tak moc záleží na tomto elektromobilu?

Těžko říct. Technologicky určitě nejde o žádný zázrak. Na první pohled sice Zetta CM1 okouzlí cenou 150 000 rublů, tedy jen 5196 eur, což je čtvrtinová částka, kterou dnes zaplatíte za nejlevnější elektrické vozy, ale moc toho za ni nedostanete. Zetta má totiž baterie s kapacitou skromných 10 kWh, a navíc je klasifikována v třídě L7, což jsou v podstatě terénní čtyřkolky (ATV).

Interiér Zetty vypadá až příliš jednoduše.
Interiér Zetty vypadá až příliš jednoduše.

Jako autíčko pro náctileté

Kvůli svému úřednímu zařazení mezi čtyřkolky nemusí Zetta plnit běžné předpisy v oblasti pasivní či aktivní bezpečnosti, což zjednodušuje homologaci a snižuje výrobní a prodejní cenu. Přesto má malý ruský elektromobil poměrně inovativní koncepci. Zetta disponuje až čtyřmi elektromotory, navíc integrovanými přímo v kolech. Tím se odlišuje od podobných mikroelektromobilů určených především pro sdílení v městských aglomeracích. Každý z elektromotorů dodává 18,1 kW, takže celkový výkon je 72,4 kW. Dynamika by tedy měla být slušná, omezovač však zasáhne již při 120 km/h.

Zetta má mít navzdory malé zásobě elektrické energie dojezd 200 km, což je stejná hodnota jako třeba u nové Mazdy MX-30. V současnosti již existuje deset prototypů a probíhá pilotní montáž. Homologace je prý je hotová ze 70 procent. „Je zřejmé, že pandemie udělala projektu škrt přes rozpočet. Doufám však, že všechny certifikační postupy budou dokončeny do konce roku a na jeho konci by již měli kolegové začít se sériovou montáží,“ uvedl ruský ministr průmyslu a obchodu Mantur v rozhovoru pro agenturu TASS. Na úspěch či neúspěch Zetty si ještě budeme muset počkat.

/ fotografií

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama