reklama

Rusové přichází s levným „státním“ elektromobilem. Má stát zhruba 140 tisíc korun

O novém levném ruském elektromobilu se začalo šuškat už loni, koronavirus celý projekt zpomalil. Teď se však zdá, že je vše na dobré cestě k sériové výrobě.

reklama

Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset) je po prominentní značce AURUS dalším projektem podporovaný a financovaný ruskou vládou. A není z nejlevnějších.

Zetta už stála ruské daňové poplatníky 100 milionů rublů, což je přibližně 1,55 milionu eur. Další státní 100miliónová injekce ji ještě čeká koncem srpna. Proč Rusům tak moc záleží na tomto elektromobilu?

Těžko říct. Technologicky určitě nejde o žádný zázrak. Na první pohled sice Zetta CM1 okouzlí cenou 150 000 rublů, tedy jen 5196 eur, což je čtvrtinová částka, kterou dnes zaplatíte za nejlevnější elektrické vozy, ale moc toho za ni nedostanete. Zetta má totiž baterie s kapacitou skromných 10 kWh, a navíc je klasifikována v třídě L7, což jsou v podstatě terénní čtyřkolky (ATV).

Jako autíčko pro náctileté

Kvůli svému úřednímu zařazení mezi čtyřkolky nemusí Zetta plnit běžné předpisy v oblasti pasivní či aktivní bezpečnosti, což zjednodušuje homologaci a snižuje výrobní a prodejní cenu. Přesto má malý ruský elektromobil poměrně inovativní koncepci. Zetta disponuje až čtyřmi elektromotory, navíc integrovanými přímo v kolech. Tím se odlišuje od podobných mikroelektromobilů určených především pro sdílení v městských aglomeracích. Každý z elektromotorů dodává 18,1 kW, takže celkový výkon je 72,4 kW. Dynamika by tedy měla být slušná, omezovač však zasáhne již při 120 km/h.

Zetta má mít navzdory malé zásobě elektrické energie dojezd 200 km, což je stejná hodnota jako třeba u nové Mazdy MX-30. V současnosti již existuje deset prototypů a probíhá pilotní montáž. Homologace je prý je hotová ze 70 procent. „Je zřejmé, že pandemie udělala projektu škrt přes rozpočet. Doufám však, že všechny certifikační postupy budou dokončeny do konce roku a na jeho konci by již měli kolegové začít se sériovou montáží,“ uvedl ruský ministr průmyslu a obchodu Mantur v rozhovoru pro agenturu TASS. Na úspěch či neúspěch Zetty si ještě budeme muset počkat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama