S blahobytem jsme to přehnali. Pomohlo by nám se omezit a rozšířit obzory, radí arcibiskup

Jan Graubner o napětí ve společnosti

Napětí ve společnosti stoupá, částečně si však za něj můžeme sami. Pražský arcibiskup Jan Graubner v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že jsme si až moc zvykli na blahobyt a nyní, kdy nám může něco chybět, se bouříme. Radí, aby se lidé omezili a rozšířili si obzory.

„Doufám, že situace, která je vážná, nebude tak zlá. Dlouhodobě však vidím, jako vážnou věc to, že jsme si trochu moc zvykli hledět každý sám na sebe, zvykli jsme si na blahobyt a teď, když nám bude něco chybět, se bouříme. I soustředění na sebe považuji za určité riziko pro budoucnost,“ uvedl pražský arcibiskup.

Doplnil, že lidé mají přirozeně rádi sami sebe, a touží si tak něco dopřát, ale zároveň by měli „milovat bližního svého, jako sebe“. „Co chceš pro sebe, chtěj i pro druhého. Zarazilo mě, když se mluvilo o tom, že se v zimě bude muset méně topit a někteří reagovali pohoršlivě, že se jim sníží komfort,“ pokračoval Graubner.

Na dotaz, proč lidé nejsou schopni myšlenku, že si musí svůj komfort snížit, přijmout, odpověděl jasně. „Trochu jsme to s tím blahobytem přehnali. Také nechci mít hlad a jsem rád, když se věci daří, když nás to ale vede k tomu, že přestáváme být vnímaví k realitě, nebo si ji vysekneme pouze pro naši bublinu, případně zemi… Lidsky by nám pomohlo, kdybychom se dokázali rozumným způsobem omezit. Mohlo by nám to rozšířit obzory, a nakonec zlepšit vztahy mezi sebou,“ podotkl.

Chyťme rozum do hrsti

Zdůraznil, že hrozí nejen napětí politické, ale i v rodinách. „Kdy štěká jeden na druhého, protože dotyčný vidí jen sebe a nekouká na prioritu druhého. Když se pak podíváme na dnešní komunikaci, tak bývá stále ostřejší. Stále více vidíme i v politice nebo ve veřejných vyjádřeních vyhrocenější momenty. Je nutné chytit rozum do hrsti a podívat se na věci s nadhledem,“ sdělil Graubner.

Lidé by podle něj měli hledat situace, kdy budou druhým naslouchat, komunikovat s nimi a hledat společné cesty. Dodal, že krizí je stále více, a z různých oblastí, ale chce doufat, že neznamenají konec civilizace. „Snad máme tolik zdravého rozumu, abychom dávali větší akcent na rodinu než na vlastní já. To však znamená určité navrácení hodnot,“ uzavřel.

Tagy: