S odeznívající pandemií je třeba doplnit opomenutá potřebná očkování
V době pandemie došlo v důsledku omezené dostupnosti zdravotnické péče i k pozdržení prevence u řady významných očkování. Očkování je jedním z největších medicínských úspěchů moderní doby. WHO každoročně vyhlašuje poslední dubnový týden Světovým imunizačním týdnem (24. – 26.4.). Pro letošní ročník zvolila téma „The Big Catch-Up“, kterým vyzývá právě ke spolupráci při doplnění v posledních letech opomenutých očkování, proti vážným onemocněním, kterými mohou být spalničky, klíšťová encefalitida, pneumokokové infekce, meningokové infekce a žloutenky.
„Společnost Avenier se dlouhodobě snaží o osvětu veřejnosti s důrazem na skutečnost, že dnes máme k dispozici účinná a bezpečná očkování proti mnoha nemocem, kterým se lidé dříve neuměli dostatečně efektivně bránit. Proto se také přidává k iniciativě WHO „The Big Catch-up“ v rámci Mezinárodního týdne imunizace,“ říká Martin Nesrsta za společnost Avenier, která v České republice provozuje širokou síť Center očkování a cestovní medicíny Avenier.
VIDEO: MUDr. Jan Dvořák z Centra očkování a cestovní medicíny Avenier popisuje, jak správně postupovat
Zachraňuje lidské životy
Spalničky
Počet úmrtí klesl celosvětově mezi lety 2000-2018 o 73%. Očkování proti spalničkám ve stejném období zabránilo odhadem 23,2 miliónům úmrtím. Přesto spalničky zůstávají stálou hrozbou. Díky útlumu očkovacích kampaní v průběhu pandemie covid-19 klesla v některých rozvojových zemích proočkovanost a propukly znovu epidemie spalniček. Vysokou proočkovanost je třeba udržovat i u nás. A je třeba myslet nejen na kojence, ale i na dospělé, u nichž uplynula dlouhá doba od očkování v dětství (30 a více let), kteří se opět stávají k infekci vnímaví a mohou hrát významnou úlohu v procesu zavlečení a šíření infekce. Vzpomeňme si jen na dobu před zavedením očkování proti spalničkám v ČR, kdy na začátku 60.let minulého století u nás ročně zemřelo asi 60 dětí do 5 let věku jen na tuto nemoc.
Středoevropská klíšťová encefalitida
V sousedních zemích, kde se podařilo dosáhnout vysoké proočkovanosti populace (nad 80%), došlo k dramatickému poklesu výskytu onemocnění. Očkování je bezpečné, snadno dostupné, pro osoby nad 50 let zdarma. S věkem roste závažnost onemocnění, ale dlouhodobé následky (poruchy učení a koncentrace) po prodělané nemoci mohou mít i děti a dospívající.
Očkování proti invazivním pneumokokovým infekcím
Zavedení očkování u kojenců pozitivně ovlivnilo nemocnost i v seniorní populaci. Je to také očkování, které může pomoci se snižováním výskytu rezistentních kmenů pneumokoků. Čím vyšší bude proočkovanost, tím nižší bude incidence nemoci a tím menší pravděpodobnost vzniku antibiotické rezistence kmenů streptokoka. Onemocnění způsobená rezistentními kmeny jsou pak velmi těžko ovlivnitelná antibiotickou léčbou. Na trhu jsou nově dostupné vícevalentní vakcíny, riziko nemoci stoupá po 40. roce života hlavně ve spojení s dalšími predisponujícími faktory.
Očkování proti hepatitidám
Už desítky let existuje účinné očkování proti virovým hepatitidám A a B. Díky zavedení očkování proti hepatitidě typu B u zdravotníků před více než 30 lety infekce u zdravotníků téměř vymizela. Přitom před zavedením očkování byli nejpostiženější skupinou se stovkami případů ročně. Chronická hepatitida typu B byla také často příčinou nádoru jater v oblastech s vysokým promořením. Díky zavedení očkování tato příčina karcinomu značně poklesla. Očkování proti hepatitidám A a B má velký význam v dnešní globalizované době, kdy se svět zmenšil a po covidu je cestování opět neomezené.
Meningokokové infekce
Prakticky všechny případy infekce u lidské populace způsobuje pět séroskupin (typů) bakterie – A, B, C, Y, W- 135. V dnešní době je možná ochrana očkováním proti všem z nich buď samostatnou vakcínou proti typu B nebo čtyřvalentní vakcínou proti zbylým typům (A, C, Y, W135). Moderní očkovací látky nejenže snižují riziko vzniku nemoci, ale současně i pravděpodobnost kolonizace horních dýchacích cest meningokoky, tedy nosičství. Očkování je vhodné nejen pro děti, adolescenty a mladé dospělé, infekce se může vyskytnout v kterémkoli věku.
Příprava na léto
Duben je také měsícem plánování a příprav na letní dovolené, na co nezapomenout připomíná MUDr. Hana Tkadlecová z Centra očkování a cestovní medicíny Avenier. „Jakákoliv dovolená může skýtat nebezpečí a každý člověk by se měl zajímat o možnosti prevence, ať už má v plánu dovolenou v tuzemsku či v zahraničí. Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii a nyní v jarních měsících aktivita klíšťat stoupá. Proto je nejvyšší čas využít možnosti prevence očkováním. Mezi základní patří očkování proti tetanu a tak je nyní vhodná doba zkontrolovat jeho platnost, přeočkování se provádí každých 10 až 15 let. Možností přeočkování je v současné době víc, stačí se informovat v očkovacích centrech nebo u praktického lékaře. Základní, ale často opomíjenou výbavou na cesty je očkování proti žloutence typu A i B.“
V České republice poskytuje očkování a komplexní poradenství široká síť Center očkování a cestovní medicíny Avenier. Tým specialistů z řad infektologů a epidemiologů ve 20 centrech poskytuje široké veřejnosti konzultace a očkování, od povinného očkování až po očkování proti infekčním nemocem na cesty do exotických oblastí. „Společnost Avenier, se připojuje k Mezinárodnímu týdnu imunizace vlastní osvětovou kampaní zajímavou jak pro odbornou veřejnost z řad praktických lékařů pro děti a dorost i pro dospělé, tak pro laickou veřejnost,“ uvádí Hana Cahová ze společnosti Avenier.
Světový imunizační týden (očkování ) 24 - 30.4. Zdroj: Avenier