Už přes tři sta laboratorně potvrzených případů salmonely z kontaminovaného kuřecího masa původem z Polska a Rakouska hlásí od začátku roku šestnáct států. Jeden člověk zemřel. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ukázalo na výrobce z Polska a z Rakouska, ke stoprocentní jistotě však zbývá provést několik dalších testů. Nakažených bude přibývat, upozornilo středisko.
Případy nákazy zatím nahlásilo čtrnáct evropských zemí, Spojené království a Spojené státy. V Evropě se jedná o Rakousko, Německo, Dánsko, Belgii, Francii, Finsko, Nizozemsko, Irsko, Itálii, Lucembursko, Norsko, Polsko, Švédsko a Slovinsko. Tím však seznam nekončí, varovalo středisko: „Vědci očekávají, že se budou vyskytovat další nové případy, protože zdroj se dosud nepodařilo s jistotou identifikovat.“
ČTĚTE TAKÉ: Štěnice můžete mít i v čisté domácnosti, varuje expert. Jak se před nimi chránit?
Pravděpodobným zdrojem nákazy je polské a rakouské kuřecí maso a kebab z něj. „Ve vzorcích kuřecího masa a kuřecího kebabu byly zjištěny bakterie podobné těm, které způsobily toto ohnisko,“ uvedlo ECDC v prohlášení. Podle střediska jde o produkty sedmi výrobců z Polska a jednoho rakouského. „O kontaminaci v jejich zařízeních však nebyly nalezeny žádné důkazy,“ upřesnilo. Mikrobiologové proto musí provést další testy.
Česko zatím žádný případ nákazy z kontaminovaného kuřecího nehlásí. Přesto podle zprávy ECDC úřady obchod s masem bedlivě sledují a o závadných potravinách průběžně informují.
Onemocnění se v zemi vyskytuje stále méně. Letos Státní zdravotní ústav hlásí 5 610 nakažených, vloni jich bylo o padesát víc. Od roku 2010, kdy salmonelou onemocnělo přes deset tisíc lidí, čísla postupně klesají.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Černý víkend na českých silnicích. Záchranáři zasahovali u několika tragických nehod