Americký prezident Donald Trump rozsévá chaos a kritiku na všechny strany, jedno jméno se ale v jeho hanopisech objevuje mimořádně často – Jerome Powell. Šéf americké centrální banky totiž podle Trumpa brzdí americkou ekonomiku. CNN vysvětluje jejich spor.
Šarvátky mezi vládou a vykonavateli monetární politiky nejsou ve světě ničím neobvyklým. Jenže když proti sobě postavíte prezidenta USA a kormidelníka nejmocnější centrální banky světa, je to přece jen trochu vyšší hra.
K TÉMATU: „Kanadský Trump“ se potápí. Trudeau a spol. byli na lopatkách, cla jim vlila novou krev
Centrální bankéř Jerome Powell je Trumpovi trnem v oku už roky. Republikán si přitom dnes 72letého právníka sám do funkce šéfa Fedu (Federální rezervní systém – americká centrální banka) vybral. A to v roce 2017, už během prvního mandátu, připomněla americká CNN.
Snad Trump doufal, že se zdánlivě nevýrazný Powell stane jeho figurkou v ekonomické politice. Jenže centrální bankéř do puntíku plní předpoklad, že by centrální banka měla být politicky nezávislá. I když za svá rozhodnutí už roky schytává kritiku z řad politiků i ekonomů.
Po druhém nástupu Trumpa do Bílého domu se teď jeho spor s Powellem rozhořel znovu a ještě mohutněji než dříve.
V čem je problém?
Základní rozkol mezi Trumpem a Powellem je v názoru, jak by centrální banka měla v současné situaci naložit s úrokovými sazbami.
- Když jsou úrokové sazby nízko, znamená to, že jsou nižší úroky na půjčkách a hypotékách. Pro ekonomiku to bývá pozitivní signál. Centrální banka motivuje ke spotřebě a snižuje úročení na spořicích účtech.
- Když jdou úrokové sazby naopak nahoru, centrální banka utahuje šrouby a ochlazuje ekonomiku. Hypotéky a úvěry se prodraží a pro lidi bude o něco výhodnější nechávat peníze na spořicím účtu.
Trump se momentálně domnívá, že americká ekonomika je v dobré kondici a pro další růst potřebuje snižování sazeb. Powell se naopak bojí inflačních tlaků a možných dopadů Trumpovy celní politiky, a sazby snižovat nechce.
Urážky a snaha o vyhazov
Kvůli tomu se šéf centrální banky stal terčem mnoha urážek ze strany amerického prezidenta.
„Může dojít ke ZPOMALENÍ ekonomiky, pokud pan Opozdílek, hlavní poražený, nesníží úrokové sazby, TEĎ,“ napsal Trump na sítě. Upozornila na to BBC.
Jejich spor plný nenávisti a urážek vygradoval až do bodu, kdy začal Trump veřejně mluvit o tom, že Powella z funkce sesadí. A hledal všemožné způsoby, jak toho dosáhnout.
Žádný legální způsob samozřejmě neexistuje, protože funkce centrálního bankéře má vlastní funkční období. Druhý mandát vyprší Powellovi až v roce 2026 (to znamená, že dalšího centrálního bankéře si vybere znovu Trump).
Když proto prezident zjistil, že to s vyhozením Powella tak jednoduché nebude, prohlásil minulý týden, že „nemá v úmyslu“ tak učinit. Trump ale nadále na centrálního bankéře útočí a vyzývá ho k okamžitému snížení úrokových sazeb.
Powell, který provedl americkou ekonomiku covidem a dalšími bouřlivými obdobími, neovlivňuje jen domácí trhy. Na zvyšování nebo snižování úrokových sazeb v USA totiž okamžitě reagují investoři po celém světě. Snižování sazeb zpravidla vede k růstu akciových titulů.
72letý Powell je tak nejmocnějším finančním influencerem světa. K Trumpově nelibosti ale pořád nehraje podle notiček z Bílého domu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kdo selhal při vyjednávání míru? Nerudová ostře zkritizovala Trumpa, Jermanová vinila Evropu