V pořadu Prima Mazlíček nám trenérka psů Radecha Spudilová ukázala samofixaci neboli dobrovolnou fixaci. Ta je velmi důležitá pro jakékoli ošetření psa. Základ je zklidnit ho a nejdříve odměňovat jen za to, že dá bradu do vaší ruky nebo třeba na target (růžový talíř). Postupně přidávat výdrž a sahat na něho. Pokud znejistí a hlavou uhne, s ošetřením přestat, aby měl nad situací kontrolu. Pokud se vám to povede psa naučit. Máte vyhráno. A ocení to i váš veterinář.
Samofixace
V minulém dílu nám ukázala, že samofixace je účinná nejen pro vyndání klíštěte, kontrolu tlapek nebo tlamy, ale i pro vyčesávání psa. Jak víme, psa, který má podsadu (je jich většina) totiž vždy pouze vyčesáváme a zbavujeme odumřelé srsti, nikoli stříháme. Radecha zdůraznila i důležitost toho psa seznámit s předmětem, který budeme používat, viz. reportáž. Je jasné, že po psovi hned nemůžeme chtít zázraky, a tak nezoufejme, ale trénujme, psa to bude i bavit a výsledek pak zase bude bavit vás.
Funkce srsti
Srst psa má obrovský význam v termoregulaci zvířete. Pes, jak známo, se nedokáže chladit pocením jako člověk, jeho potní žlázy jsou v minimálním množství a k regulaci teploty jsou nedostatečné. Hlavní mechanismus ochlazování psa je pomocí odpařování přebytečného tepla prostřednictvím slin – zrychleným dýcháním. Srst psa je dalším velkým pomocníkem v regulaci teploty psa, protože díky stavbě psí srsti je pes dokonale chráněn před vnějšími vlivy prostředí. Pokud má srst s podsadou, tak má ideální prostředek k udržení tělesné teploty v zimě a ochraně proti přehřátí v létě.
· chrání psa před vnějšími vlivy – déšť, slunce, mráz;
· pomáhá odvodu tepla nebo odvodu tepla brání (termoregulační funkce).
Zda máte psa s podsadou, poznáte podle toho, že líná. Typickým psem bez podsady je pudl nebo boloňský psík. Ti se pak mohou upravovat střihem.