reklama

Samosběr česneku a cibule je v kurzu. Sběrači zaplatí na poli třetinu obchodní ceny

Sezóna samosběru česneku, cibule nebo brambor je v plném proudu. Podle zemědělců je jejich úroda oproti loňsku vyšší. Pokud si na pole člověk přijde sklidit zeleninu sám, zaplatí za ni asi třikrát méně než v obchodech.

reklama

Cibuli mohou lidé sbírat například na poli nedaleko Slaného, kde je sběračům k dispozici plocha o rozloze 20 hektarů. Za samosběrem tam lidé vyrazili také v sobotu. „Počasí se zhoršilo, začalo poprchávat, ale jinak to šlo. Nasbírali jsme jenom tak pro domácí potřebu asi pět kilo,“ sdělil CNN Prima NEWS jeden ze sběračů. „Člověk udělá alespoň něco pro své tělo, na tu chvilku, na tu hodinku, dvě, není zbytí,“ popsal další sběrač.

K tématu

Cibuli na místě už zemědělci předem podorali, takže lidé si ji mohli pohodlně posbírat. Tím, že je cibule sbírána ručně, není tak otlučená, jako když je sbíraná mechanicky. Na poli u Slaného se letos podle odhadů zemědělců urodilo 8 až 15 tun cibule. Jedno kilo se přímo na polích prodává zhruba za šest korun, v obchodech stojí kolem dvacetikoruny.

„Letos jsme měli slušnou úrodu česneku a poměrně i cibule. Pan majitel se rozhodl pro takovou novinku, že uděláme samosběr cibule. Loni jsme to zkoušeli, bylo to takové nemastné neslané, ale letos už se to pohybuje ve velmi slušných číslech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí provozu na poli u Slaného Milan Macháček.

To brambory sbírají lidé například na poli u Domašína na Rychnovsku, kilogram tam vyjde zhruba na osm korun. Kromě toho, že sběrače bolí záda, si brambory nemohou vynachválit. „My jsme tady asi potřetí. Nasbírali jsme brambory pro spotřebu rodiny. Sto, sto padesát kilo. Na zimu to úplně stačí, tři pytle máte za chvíli,“ uvedl sběrač brambor v reportáži Hlavních zpráv.

A popularitu sběrného pole potvrzuje také tamní účetní Romana Holoubková. „Denně chodí třeba 70 až 80 lidí. Mají své nádoby a nasbírají si brambory. Jsou rádi, že už to nejsou brambory, které se sbírají kombajnem, že mají neomlácené brambory,“ řekla Holoubková.

Na některých farmách už začaly také samosběry jablek, na jiných se chystají koncem září.

Další hlavní zprávy

Partie

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger

Začneme s masivním vyhodnocováním vzorků odebraných pacientům, kteří jsou pozitivní na covid, abychom odhalili nové mutace koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mělo by k tomu dojít nejpozději od příštího týdne. Za posledních 14 dní bylo totiž podle ministra zachyceno 56 různých mutací.

Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
„Lole“ Reutemann je v nemocnici. Nemilovaný exkolega Nikiho Laudy je v kritickém stavu
„Satanští vojáci“ míří na misi do země kanibalů. Mají zklidnit indonéské separatisty
reklama
reklama
Schillerová: Hamáček by měl rezignovat, pokud se prokáže, že o cestě do Moskvy lhal

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama