reklama

Samosběr česneku a cibule je v kurzu. Sběrači zaplatí na poli třetinu obchodní ceny

Sezóna samosběru česneku, cibule nebo brambor je v plném proudu. Podle zemědělců je jejich úroda oproti loňsku vyšší. Pokud si na pole člověk přijde sklidit zeleninu sám, zaplatí za ni asi třikrát méně než v obchodech.

reklama

Cibuli mohou lidé sbírat například na poli nedaleko Slaného, kde je sběračům k dispozici plocha o rozloze 20 hektarů. Za samosběrem tam lidé vyrazili také v sobotu. „Počasí se zhoršilo, začalo poprchávat, ale jinak to šlo. Nasbírali jsme jenom tak pro domácí potřebu asi pět kilo,“ sdělil CNN Prima NEWS jeden ze sběračů. „Člověk udělá alespoň něco pro své tělo, na tu chvilku, na tu hodinku, dvě, není zbytí,“ popsal další sběrač.

Cibuli na místě už zemědělci předem podorali, takže lidé si ji mohli pohodlně posbírat. Tím, že je cibule sbírána ručně, není tak otlučená, jako když je sbíraná mechanicky. Na poli u Slaného se letos podle odhadů zemědělců urodilo 8 až 15 tun cibule. Jedno kilo se přímo na polích prodává zhruba za šest korun, v obchodech stojí kolem dvacetikoruny.

„Letos jsme měli slušnou úrodu česneku a poměrně i cibule. Pan majitel se rozhodl pro takovou novinku, že uděláme samosběr cibule. Loni jsme to zkoušeli, bylo to takové nemastné neslané, ale letos už se to pohybuje ve velmi slušných číslech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí provozu na poli u Slaného Milan Macháček.

To brambory sbírají lidé například na poli u Domašína na Rychnovsku, kilogram tam vyjde zhruba na osm korun. Kromě toho, že sběrače bolí záda, si brambory nemohou vynachválit. „My jsme tady asi potřetí. Nasbírali jsme brambory pro spotřebu rodiny. Sto, sto padesát kilo. Na zimu to úplně stačí, tři pytle máte za chvíli,“ uvedl sběrač brambor v reportáži Hlavních zpráv.

A popularitu sběrného pole potvrzuje také tamní účetní Romana Holoubková. „Denně chodí třeba 70 až 80 lidí. Mají své nádoby a nasbírají si brambory. Jsou rádi, že už to nejsou brambory, které se sbírají kombajnem, že mají neomlácené brambory,“ řekla Holoubková.

Na některých farmách už začaly také samosběry jablek, na jiných se chystají koncem září.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama