reklama

Samosběr česneku a cibule je v kurzu. Sběrači zaplatí na poli třetinu obchodní ceny

Sezóna samosběru česneku, cibule nebo brambor je v plném proudu. Podle zemědělců je jejich úroda oproti loňsku vyšší. Pokud si na pole člověk přijde sklidit zeleninu sám, zaplatí za ni asi třikrát méně než v obchodech.

reklama

Cibuli mohou lidé sbírat například na poli nedaleko Slaného, kde je sběračům k dispozici plocha o rozloze 20 hektarů. Za samosběrem tam lidé vyrazili také v sobotu. „Počasí se zhoršilo, začalo poprchávat, ale jinak to šlo. Nasbírali jsme jenom tak pro domácí potřebu asi pět kilo,“ sdělil CNN Prima NEWS jeden ze sběračů. „Člověk udělá alespoň něco pro své tělo, na tu chvilku, na tu hodinku, dvě, není zbytí,“ popsal další sběrač.

K tématu

Cibuli na místě už zemědělci předem podorali, takže lidé si ji mohli pohodlně posbírat. Tím, že je cibule sbírána ručně, není tak otlučená, jako když je sbíraná mechanicky. Na poli u Slaného se letos podle odhadů zemědělců urodilo 8 až 15 tun cibule. Jedno kilo se přímo na polích prodává zhruba za šest korun, v obchodech stojí kolem dvacetikoruny.

„Letos jsme měli slušnou úrodu česneku a poměrně i cibule. Pan majitel se rozhodl pro takovou novinku, že uděláme samosběr cibule. Loni jsme to zkoušeli, bylo to takové nemastné neslané, ale letos už se to pohybuje ve velmi slušných číslech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí provozu na poli u Slaného Milan Macháček.

To brambory sbírají lidé například na poli u Domašína na Rychnovsku, kilogram tam vyjde zhruba na osm korun. Kromě toho, že sběrače bolí záda, si brambory nemohou vynachválit. „My jsme tady asi potřetí. Nasbírali jsme brambory pro spotřebu rodiny. Sto, sto padesát kilo. Na zimu to úplně stačí, tři pytle máte za chvíli,“ uvedl sběrač brambor v reportáži Hlavních zpráv.

A popularitu sběrného pole potvrzuje také tamní účetní Romana Holoubková. „Denně chodí třeba 70 až 80 lidí. Mají své nádoby a nasbírají si brambory. Jsou rádi, že už to nejsou brambory, které se sbírají kombajnem, že mají neomlácené brambory,“ řekla Holoubková.

Na některých farmách už začaly také samosběry jablek, na jiných se chystají koncem září.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama