reklama

Samosběr česneku a cibule je v kurzu. Sběrači zaplatí na poli třetinu obchodní ceny

Sezóna samosběru česneku, cibule nebo brambor je v plném proudu. Podle zemědělců je jejich úroda oproti loňsku vyšší. Pokud si na pole člověk přijde sklidit zeleninu sám, zaplatí za ni asi třikrát méně než v obchodech.

reklama

Cibuli mohou lidé sbírat například na poli nedaleko Slaného, kde je sběračům k dispozici plocha o rozloze 20 hektarů. Za samosběrem tam lidé vyrazili také v sobotu. „Počasí se zhoršilo, začalo poprchávat, ale jinak to šlo. Nasbírali jsme jenom tak pro domácí potřebu asi pět kilo,“ sdělil CNN Prima NEWS jeden ze sběračů. „Člověk udělá alespoň něco pro své tělo, na tu chvilku, na tu hodinku, dvě, není zbytí,“ popsal další sběrač.

Cibuli na místě už zemědělci předem podorali, takže lidé si ji mohli pohodlně posbírat. Tím, že je cibule sbírána ručně, není tak otlučená, jako když je sbíraná mechanicky. Na poli u Slaného se letos podle odhadů zemědělců urodilo 8 až 15 tun cibule. Jedno kilo se přímo na polích prodává zhruba za šest korun, v obchodech stojí kolem dvacetikoruny.

„Letos jsme měli slušnou úrodu česneku a poměrně i cibule. Pan majitel se rozhodl pro takovou novinku, že uděláme samosběr cibule. Loni jsme to zkoušeli, bylo to takové nemastné neslané, ale letos už se to pohybuje ve velmi slušných číslech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí provozu na poli u Slaného Milan Macháček.

To brambory sbírají lidé například na poli u Domašína na Rychnovsku, kilogram tam vyjde zhruba na osm korun. Kromě toho, že sběrače bolí záda, si brambory nemohou vynachválit. „My jsme tady asi potřetí. Nasbírali jsme brambory pro spotřebu rodiny. Sto, sto padesát kilo. Na zimu to úplně stačí, tři pytle máte za chvíli,“ uvedl sběrač brambor v reportáži Hlavních zpráv.

A popularitu sběrného pole potvrzuje také tamní účetní Romana Holoubková. „Denně chodí třeba 70 až 80 lidí. Mají své nádoby a nasbírají si brambory. Jsou rádi, že už to nejsou brambory, které se sbírají kombajnem, že mají neomlácené brambory,“ řekla Holoubková.

Na některých farmách už začaly také samosběry jablek, na jiných se chystají koncem září.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama