U Olomouce začal samosběr zeleniny. Na poli jsou davy, lidé berou až 150 kilo

Mrkev za čtyři koruny, cibule za šest, zelí za sedm. Nejedná se o kus, nýbrž celý kilogram vypěstované zeleniny. K mání je ve Vojnicích, kde v úterý dopoledne místní zemědělec zahájil samosběr čerstvé zeleniny. A poptávka je ohromná. Na pole nedaleko Olomouce míří zájemci z celé České republiky.

O celé události informoval Olomoucký deník. „Co nás přivedlo? Všechno! Bereme cibuli, mrkev, petržel a ještě půjdeme pro zelí,“ pochvalovali si zájemci z Vyškova. „Byli jsme tady i loni. Mrkev a petržel jsme dojedli před pár dny. Je to kvalita, která se však musí správně uskladnit. Máme dobrý sklep. Kořenová jde do písku, cibuli zavěsíme do průjezdu. Kolik jí bereme? Letos sto padesát kilo,“ ukazovali naplněné pytle.

První zájemci o samosběr přijeli na pole na okraji Vojnic už po sedmé hodině ranní. Farmář přitom jeho zahájení avizoval na hodinu devátou. „Byli to lidé, na které se loni nedostalo. Nechtěli si to nechat ujít, tak si přivstali. Vyhověl jsem jim, samozřejmě. Posbírali si, co chtěli, a než jsme dali dohromady váhy, vyšlo to akorát,“ uvedl zemědělec Ladislav Kašpar.

„Dopravu musíme organizovat kvůli bezpečnosti. A aby nám lidé nejezdili v cibuli. Vyčlenili jsme plochy na parkování,“ pokračoval Kašpar a popsal opatření na okraji vesnice, kde zájemci o zeleninu chvílemi blokovali provoz na přilehlé komunikaci. S údivem také zmínil, že přijeli lidé až z Liberce i jižních Čech.

Samosběr probíhá už druhou sezonu

Letošní úroda zeleniny se podle pěstitele vydařila. Jen na tykvovitých rostlinách se podepsalo chladné a vlhké počasí, dýní tedy bude o něco méně a ke sklizni budou nejdříve za dva týdny.

Populární samosběr pořádá pěstitel z Těšetic druhou sezonu. V loňském roce zkoušel, zda lidé vůbec budou na pole chtít přijet a odpracovat si příznivější cenu zeleniny. „Zájem byl velký. Letos se už v červenci dotazovali, kdy začneme. Z odezvy máme samozřejmě velkou radost,“ uzavřel Kašpar.

Cena za kilogram zeleniny

Zelenina (kg) Cena při samosběru Průměrná spotřebitelská cena k červenci
Mrkev 4 Kč 23 Kč
Žlutá cibule 6 Kč 23 Kč
Červená cibule 7 Kč 30 Kč
Zelí 7 Kč 20 Kč
Červená řepa 5 Kč 19 Kč
Dýně hokaido 7 Kč 32 Kč
Petržel 8 Kč 50 Kč

Tagy: