reklama

U Olomouce začal samosběr zeleniny. Na poli jsou davy, lidé berou až 150 kilo

Mrkev za čtyři koruny, cibule za šest, zelí za sedm. Nejedná se o kus, nýbrž celý kilogram vypěstované zeleniny. K mání je ve Vojnicích, kde v úterý dopoledne místní zemědělec zahájil samosběr čerstvé zeleniny. A poptávka je ohromná. Na pole nedaleko Olomouce míří zájemci z celé České republiky.

reklama

O celé události informoval Olomoucký deník. „Co nás přivedlo? Všechno! Bereme cibuli, mrkev, petržel a ještě půjdeme pro zelí,“ pochvalovali si zájemci z Vyškova. „Byli jsme tady i loni. Mrkev a petržel jsme dojedli před pár dny. Je to kvalita, která se však musí správně uskladnit. Máme dobrý sklep. Kořenová jde do písku, cibuli zavěsíme do průjezdu. Kolik jí bereme? Letos sto padesát kilo,“ ukazovali naplněné pytle.

K tématu

První zájemci o samosběr přijeli na pole na okraji Vojnic už po sedmé hodině ranní. Farmář přitom jeho zahájení avizoval na hodinu devátou. „Byli to lidé, na které se loni nedostalo. Nechtěli si to nechat ujít, tak si přivstali. Vyhověl jsem jim, samozřejmě. Posbírali si, co chtěli, a než jsme dali dohromady váhy, vyšlo to akorát,“ uvedl zemědělec Ladislav Kašpar.

„Dopravu musíme organizovat kvůli bezpečnosti. A aby nám lidé nejezdili v cibuli. Vyčlenili jsme plochy na parkování,“ pokračoval Kašpar a popsal opatření na okraji vesnice, kde zájemci o zeleninu chvílemi blokovali provoz na přilehlé komunikaci. S údivem také zmínil, že přijeli lidé až z Liberce i jižních Čech.

Samosběr probíhá už druhou sezonu

Letošní úroda zeleniny se podle pěstitele vydařila. Jen na tykvovitých rostlinách se podepsalo chladné a vlhké počasí, dýní tedy bude o něco méně a ke sklizni budou nejdříve za dva týdny.

Populární samosběr pořádá pěstitel z Těšetic druhou sezonu. V loňském roce zkoušel, zda lidé vůbec budou na pole chtít přijet a odpracovat si příznivější cenu zeleniny. „Zájem byl velký. Letos se už v červenci dotazovali, kdy začneme. Z odezvy máme samozřejmě velkou radost,“ uzavřel Kašpar.

Cena za kilogram zeleniny

Zelenina (kg) Cena při samosběru Průměrná spotřebitelská cena k červenci
Mrkev 4 Kč 23 Kč
Žlutá cibule 6 Kč 23 Kč
Červená cibule 7 Kč 30 Kč
Zelí 7 Kč 20 Kč
Červená řepa 5 Kč 19 Kč
Dýně hokaido 7 Kč 32 Kč
Petržel 8 Kč 50 Kč

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama