Sasko kvůli epidemické situaci v Česku výrazně zpřísní podmínky pro pendlery. Testovat se zřejmě budou muset každý den. Oznámil to dnes saský premiér Michael Kretschmer, informovala agentura DPA. Výjimku by podle něj měli dostat jen zdravotníci, pečovatelé a někteří pracovníci v zemědělství. Také bavorský premiér Söder reaguje na vývoj pandemie a uvedl, že požaduje označení Česka a rakouského Tyrolska za oblasti s výskytem zmutovaného koronaviru. Hrozí tedy hraniční kontroly.
„Další výjimky ale nebudou možné,“ řekl saský premiér Kretschmer k možnosti vynětí více profesí či skupin ze zpřísněných pravidel. Zdůraznil, že českému premiérovi Andreji Babišovi opět nabídl pomoc se zvládáním epidemické situace. Dva ze tří okresů, které česká vláda uzavřela, hraničí se Saskem. Jde o Cheb a Sokolov. Kretschmer také zdůraznil, že je jen na Česku, zda saskou nabídku pomoci využije.
Situace v Česku se podle saského premiéra zhoršuje, je proto nutné izolovat některá ohniska nákazy. Za zpřísňováním opatření pro pendlery je i to, že je v Česku na postupu britská mutace koronaviru. Kretschmer zdůraznil, že ho vývoj v sousední zemi mrzí.
Saský premiér se dlouho bránil omezování pohybu pendlerů přes hranici a zdůrazňoval, že jsou čeští pendleři pro Sasko nepostradatelní, obzvlášť ve zdravotnictví a sociální péči.
Do Saska denně testy, pro někoho i karanténa
Právě lidé, kteří dojíždějí z Česka do Saska za prací do nemocnic a pečovatelských domů, by měli dostat z nových opatření výjimku. Dál by mohli přes hranice za prací jezdit i lidé pracující v zemědělství, především v živočišné výrobě.
Povinností by podle předsedy saské vlády měly být nově každodenní testy na koronavirus. Uvažuje se i o určité formě karantény pro pendlery, kteří by se museli po návratu z práce zdržovat jen doma. Sám Kretschmer dnes ale připustil, že možnosti kontroly by byly v takovém případě značně omezené.
Po zařazení Česka mezi epidemicky vysoce rizikové země na konci ledna žádalo Sasko po pendlerech dva negativní testy na koronavirus týdně. Bavorsko trvalo na testování přeshraničních pracovníků každých 48 hodin.
Nová omezení i v bavorských okresech Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab
Už od čvtrka platí omezení pro pendlery z Česka také v bavorských příhraničních okresech Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab. Čeští přeshraniční pracovníci mohou jet do práce jen přímou cestou a bez zastávky, poté se musí ihned vrátit do Česka.
Právě bavorský premiér Markus Söder pak chce, aby Českou republiku a také rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko Německo označilo za oblasti s výskytem zmutovaného koronaviru. O zařazení na německý seznam oblastí s výskytem mutací rozhodují společně ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví, toto spolkové grémium zasedá v pátek.
Německo od 24. ledna považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby ho označovalo „jen“ jako rizikovou. Důvodem je vysoká míra infekce v zemi. Zpřísněné hodnocení znamená, že do Německa lze cestovat jen s negativním koronavirovým testem, po příjezdu je povinná karanténa. Výjimku z karantény mají pendleři, kteří se v Sasku doposud museli testovat dvakrát týdně a v Bavorsku každých 48 hodin. Sasko se ale nyní rozhodlo opatření zpřísnit.
Do Bavorska bez výjimky jen s negativním testem?
Söder již ve středu večer v rozhovoru s televizí ZDF nevyloučil možnost uzavření hranic s Českem. Ve čtvrtek pak uvedl, že do Bavorska by bez výjimky mělo být možné cestovat jen s negativním testem, jeho vyhotovení až po příjezdu nebude možné. Söder považuje za velmi pravděpodobné, že takovéto řešení bude zvoleno. Dodal, že Mnichov se spolkovou vládou v této věci jedná. „Toto výrazně zlepší naši jistotu,“ řekl.
Bavorsko se obává, že přeshraniční pracovníci do Bavorska zavlečou nakažlivější mutace. Ty se ve velké míře vyskytují nejen v Česku, ale také v alpském regionu Tyrolsku.
Denní testy na covid pro Sasko mají pendleři za likvidační
Doposud se museli lidé, kteří dojíždějí za prací do sousední spolkové země, testovat každých 48 hodin. Podle pendlerky Jany Borovkové to bude pro mnohé fyzicky i psychicky likvidační.
„V ČR je test zdarma každý třetí den, zbylé dny by si test musel platit každý sám a to znamená při celotýdenním provozu pětkrát 350 korun týdně, to je 7 000 korun měsíčně, a to nemluvím o čase,“ řekla Borovková. Podle ní bude velmi nepříjemné čekat ve frontách na test například po noční směně.
Pendlerka počítá i s nejhorší variantou, což je úplné uzavření hranic. Stejnou situaci zažila již na jaře. „Pro mě uzavření hranic na jaře znamenalo to, že jsem odjela do Německa, kde jsem byla od 18. března do 19. května. Doma jsem nechala tři syny pod dozorem otce a věřte, že to není nic příjemného, když jsem jezdila k hranicím a se slzami v očích prosila policisty, aby rodině odnesli 30 metrů tašku s penězi,“ popsala svou zkušenost pendlerka. Uvedla, že by po opětovném uzavření hranic nejspíš musela udělat to samé. „Nemůžu si dovolit zůstat doma na 60procentní úvazek, zvlášť teď, když jsou děti doma,“ dodala Borovková.
Karanténa by podle pendlerky nebyla problém, většina přeshraničních pracovníků se podle ní zdržuje hlavně doma, aby mohli dál pracovat. „Mí kolegové prakticky jedou z práce domů a chodí jen na nutné cesty, jako je nákup potravin,“ řekla Borovková.
Borovková je profesí pekařka. „Dodáváme pečivo po celém regionu. Kdyby se snížila výroba nepřítomností více zaměstnanců, mohlo by se stát, že by pro nás pak ani práce nebyla, uzavřela.