Saúdská Arábie je další zemí, která reagovala na „obhajobu“ karikatur proroka Mohameda ze strany francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. V dalších muslimských zemích se ozývají výzvy k bojkotu francouzského zboží, informovala agentura DPA. Ostrá vyjádření přicházejí z Turecka.
Saúdská Arábie je zatím poslední muslimskou zemí, která vyjádřila hněv nad karikaturami, jež se původně objevily ve francouzském satirickém časopise Charlie Hebdo. Právo na jejich zveřejnění nedávno hájil prezident Emmanuel Macron.
Jeho komentáře, které vzbudily v islámském světě vášně, přišly po brutální vraždě francouzského učitele, jenž svým studentům během výuky o svobodě slova ukázal karikatury proroka Mohameda. V důsledku toho uřízl učiteli hlavu jeden ze studentů, čečenský migrant hlásící se k islámu. Podle francouzského prezidenta by se Francie v rámci svobody projevu neměla vzdát karikatur a prezident se rovněž zavázal k boji s extremistickým islamismem v zemi.
„Budeme pokračovat, profesore. Budeme bránit svobodu, které jste tak dobře učil, a budeme prosazovat sekularismus, nezřekneme se karikatur a kreseb, i když ostatní ustoupí,“ uvedl Macron 21. října při tryzně v rámci uctění památky zavražděného učitele na univerzitní půdě Sorbonny.
Odmítáme pokusy spojit islám s terorismem
„Království Saúdské Arábie odmítá jakékoliv pokusy spojit islám s terorismem a odsuzuje karikatury urážející proroka Mohameda nebo kterékoli jiné proroky,“ uvedlo v oficiálním vyjádření ministerstvo zahraničí země, která je kolíbkou islámu.
Erdogan doporučil Macronovi vyšetření u psychiatra. Vadí mu jeho názory na islám
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu doporučil svému francouzskému protějšku, aby se podrobil psychiatrickému vyšetření. Emmanuela Macrona kritizuje za jeho politiku vůči muslimům a islámu, informovala agentura AFP. Elysejský palác označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a oznámil, že Francie odvolává z Ankary na konzultace svého velvyslance.
Silně se už dříve do Macrona opřel turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který doporučil svému francouzskému protějšku, aby se podrobil psychiatrickému vyšetření, a vyzval k bojkotu francouzského zboží. „Vyzývám lidi, aby se nepřibližovali k francouzskému zboží, aby ho nekupovali,“ uvedl turecký prezident. „Evropští lídři musí říct ‚dost‘ Macronovi a jeho nenávistné kampani,“ doplnil.
Karikaturu odsoudila rovněž třeba egyptská univerzita Al-Azhar, která je vlivným sídlem sunnitského islámu. Podle univerzity je „tento útok na islám součástí systematické kampaně používající toto náboženství jako zbraň k vyhrávání politických bitev“.
Seznam francouzských značek na sociálních sítích
Nespokojenost s komentáři francouzského prezidenta vyjádřil i pákistánský premiér Imran Khan, který uvedl, že „Macronův dobře promyšlený slovní útok na islám zraňuje pocity stovek milionů muslimů po celém světě“. Člen libyjské prezidentské rady Mohammed Zayed zase označil Macronova vyjádření za zlomyslná tvrzení.
V posledních dnech nabyly na síle také výzvy k zastavení nákupu francouzského zboží. V reakci na to někteří obchodníci v Jordánsku, Kuvajtu a Kataru přes víkend odstranili francouzské zboží ze svých obchodů.
Uživatelé na sociálních sítích pak sdíleli seznam francouzských značek, jako jsou Peugeot, Renault, Kiri, Babybel či Danone, a apelovali na ostatní, aby je bojkotovali. V íránských novinách Vatan-e Emrooz se pak objevila karikatura samotného Macrona jako ďábla. Při protestech v Jordánsku zase demonstranti pálili fotky prezidenta a francouzské vlajky.