Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu doporučil svému francouzskému protějšku, aby se podrobil psychiatrickému vyšetření. Emmanuela Macrona kritizuje za jeho politiku vůči muslimům a islámu, informovala agentura AFP. Elysejský palác označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a oznámil, že Francie odvolává z Ankary na konzultace svého velvyslance.
Francouzský prezident pohrozil zásahem proti části muslimské komunity ve Francii a hodlá také zakročit proti tomu, co nazval islámským separatismem. Zpřísnit boj s radikálním islamismem se prezident a vláda premiéra Jeana Castexe rozhodli minulý týden poté, co 18letý Čečenec zavraždil na pařížském předměstí učitele Samuela Patyho. Motivem činu, který je vyšetřován jako teroristický, bylo podle policie to, že pedagog před časem ukazoval žákům při přednášce o svobodě slova karikatury proroka Mohameda.
„Vše, co se dá říci o hlavě státu, která tímto způsobem jedná se členy odlišných náboženských skupin, je toto: nejprve jděte na vyšetření svého duševního stavu,“ prohlásil Erdogan v sobotu v televizím projevu.
Už v minulosti označil za provokaci Macronovy výroky o islámském separatismu a plánech na nezbytný zásah do záležitostí islámu ve Francii. Návrh zákona proti radikálnímu islámu má být zveřejněn v prosinci. Má posílit republikánské principy a sekularismus a jeho součástí bude i návrh větší kontroly financí mešit a zákazu profesionální přípravy imámů v cizině.
Francie odvolá svého velvyslance v Turecku
Erdogan už začátkem října označil Macronův výrok o islámském separatismu za urážku a neomalenost. Elysejský palác označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné. „Vyzýváme Erdogana, aby změnil kurz své politiky, neboť je nebezpečná ve všech ohledech,“ uvedl Macronův úřad. Francie se podle něj rozhodla odvolat svého velvyslance v Turecku na konzultace.
Elysejský palác rovněž poznamenal, že „mezi kondolencemi a vyjádřeními podpory po vraždě Samuela Patyho chybí ta od tureckého prezidenta“. Turecko Macronův úřad znovu vyzval, aby ukončilo „nebezpečná dobrodružství ve Středomoří“ a odsoudil jeho „nezodpovědné chování“ v konfliktu o Náhorní Karabach.
Jak připomíná agentura Reuters, Francie i Turecko jsou členové NATO, ale mají velmi odlišné názory na mnoho politických otázek týkajících se Sýrie, Libye, námořního práva ve východním Středomoří nebo konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.