Sledujeme neuvěřitelnou absurdní komedii. Těmito slovy zhodnotil připomínky úřadů k vládnímu konsolidačnímu balíčku komentátor webu Info.cz Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj není možné, aby těžce dohodnutý balíček shodili úředníci ze stolu. Podle politologa Jana Kubáčka vládu ještě čeká „eldorádo“.
Desítky institucí a úřadů, ale také některá ministerstva rozporují návrh konsolidačního balíčku. Během pěti dnů připomínkového řízení přišlo nejméně 200 požadavků na změny. Některé se týkají technických detailů, jiné se snaží o zásadní změny. Podle komentátora webu Info.cz Martina Schmarcze sledujeme neuvěřitelnou absurdní komedii. „Vládě trvalo strašně dlouho, než něco udělala. To, co udělala, je relativně málo. Teď zjišťujeme, že ani na tom není dohodnutá. Přece není možné, aby se politici krvavě dohodli na nějakém balíčku, a pak jim to sestřelili nějací úředníci na ministerstvu,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda předvádí chaos skoro jako Babiš. Je úspěch, že se nerozložila, hodnotí politolog
Vláda podle něj navíc oznámila parametry balíčku dřív, než na něm byla zcela dohodnuta. „Takhle se reformy nedělají. Mají se komunikovat ve chvíli, kdy to projde vládou a už se na tom nemění ani čárka,“ řekl Schmarcz.
Podle politologa Jana Kubáčka by v tuto chvíli měl zasáhnout premiér Petr Fiala (ODS). „Musí zasednout s lídry zbývajících čtyř politických subjektů, jít bod po bodu a jednoduše, a hlavně rychle, ty věci projít a dohodnout postup a tím prokázat, že je lídrem,“ sdělil Kubáček s tím, že jinak se vláda začne „drolit“.
Podle něj kabinet čekají problémy už na podzim. „Společnost je lámána v důvěře ve stát. Ukazuje se, že stát neumí lidi podržet. Umí jenom naordinovat daně a pak je naprosto systematicky každý den vybírat. Problém je, že ten otesánek nemá dost. To neskončí a v Poslanecké sněmovně bude eldorádo. Ministerstva z toho budou ještě couvat,“ upozornil Kubáček.
V konsolidačním balíčku se podle něj řada věcí nedomyslela. „Například ženské potřeby nebo otázky tabáku, případně zaměstnaneckých benefitů. Je to mix rozumných věcí a pokusu protlačit mírnější podmínky pro jednotlivé resorty,“ sdělil politolog.