Končí sčítání lidu (zdroj: CNN Prima NEWS)
V úterý končí sčítání lidu. Český statistický úřad (ČSÚ) doposud obdržel přes čtyři miliony elektronických formulářů a zhruba půl milionu listinných. Podle víkendových odhadů chybí ještě sečíst statisíce lidí. V závěrečných dnech ale skokově narůstá počet odeslaných formulářů od domácností, které nechaly vyplňováni na poslední chvíli. Nesečteným hříšníkům hrozí až desetitisícová pokuta.
Mluvčí ČSÚ Jolana Voldánová již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat, jelikož se formulář vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 člena. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob.
Formulář by mělo podle víkendových odhadů ještě vyplnit a poslat asi půl milionu lidí. Počet odeslaných formulářů nicméně ve finálních dnech skokově narůstá, řada domácností totiž nechala vyplňování až na poslední chvíli. Výsledná cifra sečtených a nesečtených se tak může ještě výrazně změnit, jen za neděli přibylo přes 60 tisíc odeslaných elektronických formulářů.
„My už nekomunikujeme sečtenost jako takovou. Teď už do toho vstupuje celá řada neznámých, které budeme umět odtajnit až po úplném konci sčítání, kdy bude jasné, kolik lidí tvoří v průměru domácnosti a kolik duplicitních formulářů vlastně přišlo,“ uvedla Voldánová pro CNN Prima NEWS.
„K pondělnímu dni elektronicky odešlo přes čtyři miliony formulářů a velmi hrubým odhadem půl milionu těch listinných. U těch ale chybí data za víkend, protože tam je nějaké prodlení,“ doplnila mluvčí. Ještě o víkendu bylo přes půl milionu listinných formulářů stále v domácnostech.
„Všem, kteří se ještě nesečetli, doporučujeme to udělat on-line prostřednictvím webu scitani.cz nebo mobilní aplikace Sčítání21. Čísla z posledních dní a hodin ukazují, že tuto formu stále preferuje většina občanů. Je to opravdu jednoduché a rychlé a zvládnete to odkudkoliv, kde je připojení k internetu,“ vysvětluje předseda ČSÚ Marek Rojíček. On-line je možné se sečíst do úterní půlnoci.
Nesečteným hříšníkům hrozí pokuta až 10 tisíc
Posbíraná data by po ukončení sčítání měla projít pečlivým zpracováním. Teprve pak se ukáže, kolik lidí se nenechalo sečíst, ať už záměrně, či nikoliv. Takovým hrozí až desetitisícová pokuta.
„Zatím vůbec není možné říci, zda a kolik podnětů k zahájení přestupkového řízení s těmi, kteří se nesečetli, bude Český statistický úřad předávat. Nejprve je nutné přiřadit k vyplněným formulářům další informace z registrů státu a teprve potom budeme vědět, kdo bude sečten pouze v omezeném rozsahu, to znamená, že sčítací formulář vůbec nevyplnil,“ řekla CNN Prima NEWS Voldánová.
„Pokud se někdo sečíst odmítl, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun. To se následně řeší na úrovni obcí s rozšířenou působností v rámci přestupkového řízení,“ upřesnila k sankcím.
Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.
Sčítání 2021 končí už zítra. Všichni, kteří se dosud nesečetli, mohou ještě do půlnoci 11. května vyplnit online formuláře na https://t.co/DFeuy0wIsX, nebo si vyzvednout formuláře v listinné podobě na kontaktních místech sčítání.
— ČSÚ (@statistickyurad) May 10, 2021
👉https://t.co/BrZ9RyMKaP#čsú #scitani2021 pic.twitter.com/J6FCcjSwBo
Sčítání začalo v sobotu 27. března. Začátek provázely potíže s informačním systémem. Po spuštění se musel hned první den zhruba na deset hodin odstavit, přesto se lidem podařilo odeslat 237 tisíc formulářů. Jednočlenná domácnost se sečte asi za sedm až deset minut, početnější asi za půl hodiny.
Sčítání 2021 odstartovalo 27. března, vyplněný formulář zaslaly už více než čtyři miliony domácností. Zdroj: Český statistický úřad