Vysvětlení pojmu „sdílené pracovní místo“ je jednoduché. O jednu pozici se dělí dva nebo více zaměstnanců, kteří díky tomu pracují na zkrácený úvazek. Jedná se o druh dohody, ze které mohou plynout výhody jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance. Je ale zásadní vhodně zvolit pracovníky, kteří musí spolehlivě spolupracovat, a také pečlivě a srozumitelně nastavit rozdělení úkolů.
V praxi se o sdílené místo dělí obvykle dva zaměstnanci. Větší množství lidí je náročné na organizaci i plnění stanovených cílů. Nicméně je to možné. Český zákoník práce se sdíleným místem počítá od loňského roku.
Sdílené pracovní místo je vhodné při:
- Rodičovské dovolené
- Zdravotním omezení
- Studiu
- Cestování
- V důchodu
Jak sdílené místo funguje
Zjednodušeně řečeno, jde o práci na částečný úvazek. Ovšem na jedné pracovní pozici se musí střídat dva a více lidí, všichni přitom dělají stejnou práci, jen ne zároveň. Svěřené úkoly mohou také vykonávat z různých míst. A všichni se zaměstnavatelem podepíšou dohodu o sdílení pracovního místa. „Dohoda musí obsahovat podmínky pro rozvržení pracovní doby a musí být uzavřená písemně s každým zaměstnancem zvlášť. Součástí dohody může být také doba trvání sdíleného pracovního místa,“ píše Průvodce podnikáním s tím, že pokud se v dohodě o době trvání nepíše, je automaticky sjednán na dobu neurčitou.
Dohoda o sdíleném pracovním místě může být uzavřena samostatně nebo i jako součást běžné pracovní smlouvy. Vždy ale musí mít písemnou formu.
Výpovědní doba platí pro obě strany stejná – 15 dní, a to i bez udání důvodu. Týká se ale pouze sdíleného pracovního místa, nikoli spolupráce samotné.
Pracovní dobu si mohou po vzájemné dohodě určit sami střídající se kolegové. „A to společným písemným rozvrhem, který zaměstnavateli předem předloží. Podle tohoto rozvrhu každý ze zaměstnanců odpracuje svou týdenní pracovní dobu, a to nejdéle ve vyrovnávacím období čtyř po sobě jdoucích týdnů,“ upřesňuje web Jobs.cz.
Pokud to neudělají, určí ji zaměstnavatel. Ten by měl ohlídat také řádné rozdělení povinností a kompetencí jednotlivých pracovníků. Podobu pracovní doby je možné měnit, je ale nutné včas informovat nadřízeného. Tedy alespoň dva dny předem nebo ve lhůtě, na níž se zaměstnanci dohodnou se zaměstnavatelem.
Odměna a dovolená
Tady hraje roli poměr, v jakém jsou dohody o sdíleném místě uzavřeny s jednotlivými pracovníky. Podle něj se následně určuje mzda.
Na dovolenou na rozdíl od DPP a DPČ nárok zaměstnanci sdílející jedno pracovní místo mají. Ale pozor, stejně jako u hlavního pracovního poměru, její čerpání má svá pravidla. „Čerpání dovolené určuje i zaměstnancům sdílejícím pracovní místo zaměstnavatel. Ten s jejím naplánováním ovšem bude muset vyčkat na písemný rozvrh směn, který vytvoří zaměstnanci. Čerpání dovolené je totiž třeba určit na dobu, na kterou má zaměstnanec naplánovanou směnu,“ uvádí Práce a mzda.cz.
Výhody a rizika
Jinými slovy: Proč zvolit dohodu o sdíleném pracovním místě a na co si při ní dát pozor? Sepsali jsme to:
Výhody:
- Větší kreativita
- Vyšší produktivita
- Snazší zaučení nového člena týmu těmi staršími a následná kontrola jeho práce
- Rozdělení práce podle zkušeností a preferencí jednotlivých členů týmu, ovšem po vzájemné domluvě
- Vzájemná zastupitelnost, opět po předchozí domluvě
Rizika:
- Určování pravomocí, povinností a kompetencí
- Rozdělování úkolů
- Jasné vymezení odpovědnosti a konkrétní pracovní činnosti
- Chladné vztahy na pracovišti
Příspěvek pro zaměstnavatele
Ten ministerstvo práce a sociálních věcí zavádí pro firmy, které sdílené pracovní místo zavedou prostřednictvím projektu Flexi. To ale znamená zaměstnání následujících pracovníků:
- Lidi se zdravotním postižením
- Mladší 30 nebo naopak starší 60 let
- Pracovníky pečující o děti do 10 let
- Zaměstnance, kteří se starají o závislé osoby
Příspěvek ve výši minimální mzdy je určen pro nově zavedená sdílená místa a čerpat ho lze maximálně dvanáct měsíců. Projekt Flexi potrvá do června příštího roku.