Léto. Období, kdy většina z nás pookřeje. Těšíme se na dovolenou, venku je krásně a sluníčko nám pomáhá udržet si dobrou náladu. Jsou ale místa, kde to platit nemusí. Třeba v kanceláři. I přes vymoženosti 21. století je v ní k padnutí, protože se nedokážete shodnout na nastavení klimatizace. Všichni se potí, někteří víc než ostatní. Říct kolegovi, že by jeho podpaží potřebovalo okamžitou sprchu, není nic příjemného ani pro jednu stranu.
Jaké jsou nejčastější letní prohřešky mnohých pracovníků a jak se s nimi vyrovnávat? Právě v létě je nutné si dát pozor, abyste se nestali těžko trpěným členem týmu. Zde je návod na bezbolestné řešení pro všechny.
Kvůli klimatizaci se svádí boje
Vnímání tepla a chladu je často velmi subjektivní. Kde si jeden obléká svetr, druhý se může ovívat v touze po ochlazení. A nastavení teploty na klimatizaci bývá často v práci zdrojem svárů mezi kolegy. A to do té míry, že před časem musela zasáhnout vláda. „Podle jejího nařízení má být pro práci s minimem pohybu teplota regulována na 24,5 stupňů,“ uvádí web Personalista.
Pokud nejsou pracovníci schopní se na nastavení klimatizace shodnout, je vhodné dojít alespoň ke kompromisu. Díky němu se jeden nemusí pařit v úplném vedru a druhý naopak riskovat bolest v krku kvůli chladu.
Deodorant je pro někoho cizí pojem
Každý člověk se potí a není to voňavá záležitost. Pokud něčí podpaží hlásí absenci deodorantu už na dálku, okolí dotyčného to snáší dost špatně.
„Výrazný tělesný pach bývá často nezaviněný a není dán tím, že by nositel problému zanedbával osobní hygienu, často je to právě naopak. Také bychom si měli uvědomit, že on sám svůj pach vnímá zcela jinak,“ upozorňuje na skutečnost web Firemní sociolog.
V tomto případě se ani jedné straně nevyplácí problém neřešit. Napětí zbytečně stoupá a nakonec může vyvrcholit způsobem, o který nikdo nestojí. Jednoduše urážkou nebo velmi necitlivým sdělením.
Vhodné je dotyčnému o problému říct v soukromí. „Vezměte ho na pivo. Ideální by ovšem bylo, kdyby jej pozval jiný muž a mezi řečí u piva mu o problému řekl,“ radí Dobrápráce.cz v případě, že ten, kdo potřebuje pomoct, je muž. Právě muži podobné zprávy přijímají snáz než ženy.
A aby nenastalo zbytečné handrkování, kdo že dostane černého Petra a bude muset nemilou informaci předat, i tady platí pravidlo, které by situaci mělo ulehčit: Měl by to být někdo, s kým si je dotyčný blízký, pak je šance, že sdělení přijme snáz. A pokud nikdo takový ve firmě není, nelehká úloha potom připadá nadřízenému pracovníkovi.
Když je parfému moc
Pracovní kolektivy může potrápit nejen nadměrně se potící kolega, ale i lidé, kteří to s používáním parfému přehánějí. Když se kolegyně před příchodem do práce vykoupe v těžce vonícím parfému, těm vedle ní se může dýchat o poznání hůře.
Jak jí opatrně říct, že má používat voňavku s citem? Tentokrát je řešení o dost snazší. Sdělením, aby spolupracovnice ubrala na parfému, se nedotýkáme tolik intimních hranic, a je tedy i pravděpodobnost, že dosáhneme porozumění z druhé strany. A kolegyně prostě na parfému ubere.
Ty boty si nezouvej
V mnohých společnostech platí dress code, který jasně říká, co si kdo a kdy smí vzít na sebe, a co už ne. Pantofle, případně sandály jsou leckdy považované za nepřípustné. Nicméně vedra mění mnohá předsevzetí i nařízení. A tak i v kanceláři vídáváme nahé palce u nohou.
To samo o sobě ještě není tak zlé. Pokud však někdo trpí na páchnoucí nohy, opět nastává velmi choulostivá situace. Stejně jako kterákoli jiná část těla i nohy se v létě potí víc. Otevřená obuv a větrání někomu pomohou od potíží, u jiného naopak vykřičí do světa, že má problém, který není schopen zvládnout.
Řešení musí být citlivé
Opět je zcela na místě situaci řešit rychle, ale s taktem a empatií. „Říkal jsem si, že tě na to upozorním, protože bych sám ocenil, kdyby mi to někdo řekl. Také jsem s tím v minulosti bojoval...“ radí web Dobrá práce způsob, při kterém ve sdělení kolegovi dáte jasně najevo, že víte, jak se asi cítí.
A abyste pomohli kolegovi či kolegyni vyřešit trapnou situaci co nejrychleji, můžete mu rovnou věnovat deodorant. Klidně ho vytáhněte z kabelky nebo ze šuplíku s tím, že je váš, ale že mu ho rádi věnujete, aby dál nemusel sedět mezi ostatními s nepříjemnými pocity. Samozřejmě pouze v případě, že vycítíte, že takovou nabídku kolega přijme bez urážky.
Pokud domluva nezabírá
Mnozí lidé si svůj problém odmítají přiznat a jakoukoli snahu okolí o změnu berou jako pokus o zesměšnění nebo urážku. Pak je řada na vedoucím pracovníkovi, kterému tento horký brambor s klidným svědomím přehoďte.
Když je tenhle článek o vás
Ať už je to chvilková nebo snad i dlouhodobá záležitost a kolegové nás upozorní na fakt, že ztěžujeme ostatním podmínky pro práci, měli bychom to přijmout v klidu a udělat maximum, aby se jejich stížnosti už nemusely opakovat.
Vhodné je zvýšit hygienu, mít po ruce například antibakteriální vlhčené ubrousky, kterými se párkrát za den otřeme. Následovat by měl vždy deodorant. A je potřeba se zamyslet také nad tím, jak často oblečení nosíme a z jakých materiálů je vyrobené. V létě mají být šaty lehčí a prodyšné, ideálně bavlněné či lněné. A pokud víme, že bez větší námahy propotíme tričko za den, není od věci mít i náhradní oblečení.