Možnost home office v Česku výrazně umocnila pandemie nemoci COVID-19. V rámci hygienických nařízení značná část národa zůstala doma, práce ale přitom musela pokračovat dál. A tak se ve velkém začalo pracovat z domova. A ukázalo se, že hybridní pracovní systém může přinášet nečekané výhody. Jeho využívání má ovšem svá pravidla.
Práce z domu může být nejen pohodlná, ale i přínosná. Vědí to zaměstnavatelé i sami pracovníci, kteří ji v Česku začínají dokonce vyžadovat.
Pro ty, kteří za prací dojíždějí, může home office znamenat úsporu i několika hodin denně. Dobu, kterou by jinak strávili na cestě, mohou využít k odvádění úkolů, což je bezesporu jedna z největších výhod.
„Zároveň se také jedná o ideální uspořádání práce. V kanceláři mohou zaměstnanci pracovat na projektech společně se svými kolegy, a tak i upevňovat vzájemné vztahy. Na doma jim potom zůstane práce, která vyžaduje více soustředění a klidu,“ poukazuje na další pozitivum home office specialista Jan Klusoň.
Pomáhá udržovat dobrou mysl
Během covidových restrikcí neměl home office příliš dobrou pověst. Počáteční nadšení brzy vystřídala únava a rozčarování. Lidé si stěžovali na nedostatek klidu na práci, když doma zůstávali i ostatní členové domácnosti včetně dětí. Docházka do práce byla navíc přerušená dlouhodobě, což také nevedlo k ukázkové produktivitě.
„Narušilo to vztahy zaměstnanců nejen vůči ostatním, ale i k práci samotné. Lidem začala splývat hranice mezi pracovním a volným časem. Snížil se kontakt s kolegy, který se omezil pouze na pracovní záležitosti a vymizela tak osobní rovina, jež činí práci atraktivnější,“ vyjmenovává zápory dlouhodobého home office Klusoň. Jedním dechem ale dodává, že vyvážená kombinace denní docházky a home office je ideální a nese s sebou vyšší produktivitu nebo duševní pohodu.
Hybridní práci Češi vyžadují
Na možnost práce z domu si Češi zvykli rychle. A mnozí ji vyžadují i několikrát do týdne. Tuhle možnost preferují často v pátek, kdy tak k víkendu získají den volna navíc. Je ale dlužno říct, že hybridní práce se týká především kancelářských profesí, kde stačí mít k dispozici počítač a připojení k internetu. Kadeřnice nebo stavební dělník a jiní si práci domů pochopitelně nevezmou.
Velkou měrou práci z domu využívají například rodiče pečující o malé děti. Dává jim šanci být na blízku potomkům, o které se zvládnou postarat, a přitom zůstávají v kontaktu s pracovním prostředím. A k tomu všemu zůstávají výdělečně činní.
Možnou výjimkou jsou starší generace, které preferují režim, na který jsou léta zvyklé. A každodenní cesta do práce k nim patří. „Odpracují si své hodiny a poté se věnují svému osobnímu životu. Hlavním benefitem, co na zaměstnání oceňují, je jasné rozdělení pracovního a osobního života,“ vysvětluje Klusoň.