CNN Prima News pracovní doba

pracovní doba

Výpis příspěvků ke štítku „pracovní doba“

Stávka železničářů v Německu skončila předčasně. Spoje s Českem dál provázejí komplikace

Stávka na německé železnici v noci na pondělí předčasně skončila, vlaky až na výjimky jezdí podle běžného jízdního řádu, uvedl mluvčí železničního koncernu Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss. Obnoveno je i spojení s Českem, kde ale cestující musí počítat s výlukami a přestupy. Stávka za vyšší mzdy měla původně trvat do pondělního večera, zástupci DB a odborů strojvedoucích GDL se dohodli na jejím předčasném ukončení.

Je čas na čtyřdenní pracovní týden? Před 55 lety KSČ zavedla volné soboty, mzdy zůstaly stejné

Šest dnů v týdnu do práce a stejně tak šestkrát do školy. Československá realita až do roku 1968. „Nic jiného jsme neznali, v práci jsme byli prakticky pořád a v neděli se člověk sotva vzpamatoval,“ vzpomíná 83letá Pavla Zajíčková. „A najednou volné soboty, pro celou rodinu to byla velká radost, začali jsme jezdit pravidelně na hory,“ vybavuje si. Mzdy se přitom nezměnily, za pět dnů práce dostávali zaměstnanci stejný plat jako za šest. Komunistický režim zavedl volné soboty od poslední zářijové soboty v roce 1968. Po dalších pětapadesáti letech se i v České republice vedou diskuse o čtyřdenním pracovním týdnu, na Islandu už ho vyzkoušeli prakticky.

Vondra: Nebudu primátorce dávat lekce. Nestalo se to na ministerstvu ani v pracovní době

Kauza kolem brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je pouze letní záležitostí, na kterou se brzy zapomene. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Ve svém věku tak ani nechce svou stranickou kolegyni nějak moralizovat. Zároveň si lehce rýpl do bývalého pirátského náměstka a ministra vnitra Lukáše Koláříka kvůli kauze údajného napadení jeho bývalé asistentky. Pozornost by podle něj měla být také upřená spíše na Ústavní soud, nikoliv na brněnskou primátorku.

ANKETA: Zaveďme čtyřdenní pracovní týden, prosazují někteří politici. Byli byste pro změnu?

Až 70 procent českých zaměstnanců by si přálo zavést čtyřdenní pracovní týden či neomezenou dovolenou. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle. Přestože jsou experti především kvůli současné ekonomické situaci silně proti, najdou se politici, kteří by nápad prosazovali. Hlasujte v naší anketě, zda by mělo Česko uvažovat o změně, kterou již aplikuje řada soukromých firem.

Umění šéfovat: Správné zapojení nováčků do pracovního kolektivu posílí celý tým

Poznávání nových lidí, programů, firemní politiky či strategie. Být nováčkem v práci není snadné, obzvlášť když je ihned hozený do vody. Přitom správná péče o začínající členy se může firmám vyplatit. Kromě toho, že tak získají loajální zaměstnance, jejich praktický přínos může být výrazně rychlejší. Přinášíme praktické rady a doporučení ostřílených koučů, které vás coby vedoucí týmů posunou dál.

Jak využít pracovní pauzu na maximum? Existuje několik jednoduchých pouček a triků

Další pracovní den skončil a mnozí z nás si dost možná uvědomili, že měli tolik práce, že si sotva stihli odskočit na toaletu, natož dát si regulérní pauzu na oběd. Pravdou je, že práce v 21. století plyne téměř zběsilým tempem, měli bychom ovšem znát hranici, kdy je třeba před plněním úkolů upřednostnit sebe sama. Neúměrné pracovní tempo bez přestávek má totiž výrazný vliv na naši náladu i zdraví. Pracovní pauzy jsou navíc ze zákona povinné. Pro zaměstnavatele i pro zaměstnance.

Sám proti všem, kolegové mě neberou. Jak zlepšit pracovní vztahy a čeho se vyvarovat?

Možná vám to připomene školní léta, ale fakt je ten, že i dospělí lidé touží po tom být uznávaní a přijímaní. V pracovním kolektivu, kde trávíme podstatnou část svého života, to platí několikanásobně. Všichni máme čas od času výkyvy nálad, kterým okolí čelí s větším či menším porozuměním. Nicméně pokud patříte k lidem, kteří mají neustále pocit, že se proti nim spolčil celý svět a mění proto jedno zaměstnání za druhé, zbystřete. Možná děláte chyby, které ostatní štvou, aniž o tom sami víte.

Sdílené pracovní místo: Pro koho je vhodné a na co si dát při jeho sjednání pozor?

Vysvětlení pojmu „sdílené pracovní místo“ je jednoduché. O jednu pozici se dělí dva nebo více zaměstnanců, kteří díky tomu pracují na zkrácený úvazek. Jedná se o druh dohody, ze které mohou plynout výhody jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance. Je ale zásadní vhodně zvolit pracovníky, kteří musí spolehlivě spolupracovat, a také pečlivě a srozumitelně nastavit rozdělení úkolů.

Čtyřdenní pracovní týden zavádějí už i firmy v Česku. Znamená jen výhody?

Čtyřdenní pracovní týden. V Česku se o něm mluví už nějakou dobu a první vlaštovky, které ho zavedly, už se u nás také najdou. Co to ovšem pro pracující znamená a jaká opatření je při zkracování pracovního týdne nutné přijmout? Je čtyřdenní pracovní týden skutečně výhra, nebo se stejně jako kterékoli jiné změny ve firmách neobejde bez počátečních potíží, na které si mnozí zaměstnanci zvykají jen těžko?