reklama
CNN Prima News pracovní doba

pracovní doba

Výpis příspěvků ke štítku „pracovní doba“

Češi pracují déle a umírají dříve, než je průměr EU. Mzdy tomu neodpovídají

26. srpna 2021 05:23

Češi v průměru stráví prací 36 let svého života. Více než většina obyvatel Evropské unie. Na druhé straně se dožívají nižšího věku. V práci strávíme průměrně 45 procent času, který máme na světě vymezený. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu. Změnit to podle ekonomů můžeme jen skrze transformaci ekonomiky směrem k produkci s vyšší přidanou hodnotou.

Sledujte ZÁZNAM tiskové konference vlády: Proplatí pojišťovna v září testy na covid všem?

23. srpna 2021 14:58

V pondělí se ve 14 hodin sešla vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Na programu má kromě projednání zavedení mistrovské zkoušky či ročních zpráv i téma covidové. Kabinet by měl řešit i proplácení testů na covid v září. Před týdnem schválil, že nárok na proplácení testů ze zdravotního pojištění budou mít lidé do 18 let. Zvedne se hranice? Sledujte tiskovou konferenci vlády od 15:30 v tomto článku i ve vysílání CNN Prima NEWS.

Co by znamenal čtyřdenní pracovní týden? Například nižší výplaty, myslí si ekonom

18. srpna 2021 16:59

Před blížícími se sněmovními volbami otevřela vládní ČSSD znovu téma pouze čtyřdenního pracovního týdne. Podle ekonomů však není Česká republika vhodnou zemí s ohledem na nízkou míru nezaměstnanosti. Pokud by návrh získal reálnou podobu, zaměstnanci by si pravděpodobně museli zvyknout také na nižší výplaty. A špatně kvalifikovaní lidé by zřejmě měli problém se svým uplatněním.

Méně odpracovaných hodin za stejné peníze. Islandu se osvědčil čtyřdenní pracovní týden

7. července 2021 10:24

Islandu se osvědčil experiment, v jehož rámci byl několika tisícovkám zaměstnanců snížen počet pracovních hodin, ale mzda jim zůstala stejná. Výsledky dvou studií totiž ukázaly, že to nevedlo ke snížení produktivity či úrovně služeb. Zaměstnanci si pochvalovali menší stresovou zátěž a lepší rovnováhu mezi prací a osobním životem. Informovaly o tom britská výzkumná společnost Autonomy a islandské sdružení pro udržitelnou demokracii (ALDA).

Kovanda: Delší pracovní doba nutně neznamená vyšší produktivitu

29. května 2021 19:21

Pracovní doba se bude časem zkracovat. To, že lidé tráví delší dobu v práci, nutně znamená, že jsou produktivnější, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). Česko je podle něj zemí, kde se „stále hodně montuje“, což je pracovní aktivita s menší přidanou hodnotou, uvedl ve Zprávách na CNN Prima NEWS.

Nadměrná pracovní doba vede k předčasné smrti, varuje WHO. Kolik hodin je příliš?

18. května 2021 18:56

V globální analýze sledující souvislost mezi pracovní dobou a újmami na životech a zdraví odhalila WHO a Mezinárodní organizace práce, že v roce 2016 zemřelo přibližně 745 tisíc lidí v důsledku nadměrné pracovní zátěže dosahující nejméně 55 hodin týdně. Nejčastěji se jednalo o smrt z důvodu infarktu nebo mrtvice, informoval web CNN.

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

7. května 2021 00:31

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti

1. března 2021 07:02

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje čtyřdenní pracovní týden, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle odborníků oslovených redakcí CNN Prima NEWS by ale takové opatření mělo své nemalé náklady. Někteří v tom vidí jen snahu sociálních demokratů oslovit potenciální voliče před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny.

reklama