V říjnu čekají Česko krajské volby. Jiří Čunek (KDU-ČSL), Ladislav Okleštěk (ANO) a Jiří Běhounek (za ČSSD) kumulují momentálně pozici hejtmana s mandátem v Parlamentu České republiky. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN prima NEWS se shodli, že pokud má člověk dobrý tým, zvládnout to jde. Jejich kolega a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) je obdivuje.
„Kumulaci řeším šest až sedm let. Důležité je mít dobrý tým a umět si ho zorganizovat. Pokud by se mi to nedařilo, neobhájil bych třikrát za sebou hejtmanskou funkci,“ uvedl během diskuze poslanec a hejtman kraje Vysočina Běhounek. Ten bude případně v listopadu působit v čele Vysočiny už dvanáct let.
Podobného názoru byl i senátor a nejvyšší představitel Zlínského kraje Jiří Čunek, kterému v říjnu skončí jeho první čtyřleté období v pozici hejtmana. „Sdružení funkcí mi pomáhá, protože mnoho témat řeším jako hejtman i senátor. Nedělám vlastně dvě práce,“ vysvětlil Čunek. Dále dodal, že je ale potřeba si odvyknout od pracovní doby osm hodin.
Na to reagoval Půta tím, že na to on je ale zvyklý. „Jsem zvyklý pracovat na sto procent každý den a raději budu dělat jednu funkci pořádně. Své kolegy ale obdivuji, já bych to nezvládl,“ řekl Půta, který je hejtmanem Libereckého kraje od roku 2012.
Okleštěk z ANO v případě vítězství složí mandát
V trochu jiné pozici je hejtman Olomouckého kraje a poslanec Ladislav Okleštěk. Na něj prý premiér Andrej Babiš tlačí, aby zastával pouze jednu z funkcí. „Ultimátum jsem slyšel i v minulém volebním období. Já nejsem příznivcem kumulace, ale do hejtmanování jsem spadl nenásilnou formou v roce 2017,“ uvedl člen hnutí ANO a dodal, že pokud by pozici hejtmana Olomouckého kraje v říjnu obhájil, vzdá se mandátu v Poslanecké sněmovně.
Později se ale zastal i Čunka s Běhounkem, kteří v zastávání více pozic nevidí problém. „Kumulace funkcí hejtmanům vlastně pomáhá. Zejména pokud má člověk dobrý tým, tak jde,“ řekl Okleštěk.