CNN Prima News Sdružení praktických lékařů ČR

Sdružení praktických lékařů ČR

Výpis příspěvků ke štítku „Sdružení praktických lékařů ČR“

Praktiky straší vyhazování vakcín. Nenasytní pacienti blokují dávky pro ostatní

Část očkovacích dávek, které mají chránit Česko před další vlnou pandemie, může skončit v koši. Praktičtí lékaři si totiž neví rady s načatými ampulemi. Ty jim zůstávají v ordinacích poté, co se k nim pacienti objednají, ale zároveň se zaregistrují v očkovacím centru. Nakonec do ordinace nedorazí a praktici za ně jen složitě hledají náhrady. Vakcíny, které putují do ordinací obvodních lékařů, je totiž zapotřebí rychle aplikovat.

Vojtěch nebo Prymula jako staronový ministr? Oběma bych se divil, říká Šonka

Pozice ministra zdravotnictví je opět nejistá a v médiích se znova spekuluje, kdo by se případně mohl ujmout vedení. Zaznívají dokonce jména Adam Vojtěch či Roman Prymula. Oba již resort v minulosti vedli. „Dovedu si představit úplně všechno. Ale divil bych se pánům, kdyby do toho šli znova,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

Praktičtí lékaři: Čas na očkování části seniorů se prošvihl, už o ně nebudou mít zájem

Praktičtí lékaři stále nedostali vakcíny, aby mohli proočkovat své pacienty proti onemocnění COVID-19. V současnosti přitom podle premiéra Andreje Babiše čeká na očkování u svého obvodního lékaře přes 200 tisíc lidí a z toho asi 23 tisíc osmdesátníků. Lékaři ovšem upozorňují, že vláda prošvihla dobu, kdy u nich mohly být očkovány ty nejohroženější skupiny. Část těchto lidí se totiž mezitím k očkování začala stavět skepticky.

Od nedělní půlnoci se otevře očkování pro kategorii 40+, oznámil Babiš

Od nedělní půlnoci se k očkování proti covidu budou moci registrovat lidé ve věku 40 až 44 let, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Praktici budou navíc nově dostávat vakcínu Moderna na základě dohody s distributorem. Premiér to oznámil na tiskové konferenci po jednání se Sdružením praktických lékařů. Na očkování u praktiků čeká přes 216 000 lidí, z toho asi 23 000 osob je ve věku nad 80 let, oznámil premiér.

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu

Část praktických lékařů byla již znechucena tím, že jim stát nedodával dostatek vakcíny proti nemoci COVID-19, a tak odmítla dál své pacienty očkovat. Problém by však mohl být brzy vyřešen: Dle ministerstva zdravotnictví mají od příštího týdne putovat vakcíny společnosti Moderna výhradně k praktickým lékařům. Jednat by se mělo o zhruba 70 tisíc dávek týdně.

Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně

Očkování proti novému typu koronaviru u praktických lékařů stále vázne. Zájem ze strany pacientů je velký, sami lékaři by také rádi očkovali. Problém je, že není čím. Přitom starších lidí, kteří čekají na vakcínu od svého obvodního lékaře, je výrazně více než těch, kteří se registrovali do očkovacích center. Někteří obvodní lékaři přiznávají, že dosud obdrželi sotva pár desítek vakcín.

Češi odmítají AstraZenecu. Není důvod, očkovala se jí i Alžběta II., připomíná Šonka

Mnoho Čechů má zájem nechat se očkovat proti COVID-19. U některých ale v poslední době rostou obavy z vakcíny od britsko-švédské společnosti AstraZeneca, a to kvůli nežádoucím účinkům, které po aplikaci očkovací látky zaznamenaly některé evropské země u svých pacientů. „Vakcínou je v Česku naočkována i řada praktických lékařů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.