Rozhovor s Petrem Šonkou o vakcíně AstraZeneca (zdroj: CNN Prima NEWS)
Mnoho Čechů má zájem nechat se očkovat proti COVID-19. U některých ale v poslední době rostou obavy z vakcíny od britsko-švédské společnosti AstraZeneca, a to kvůli nežádoucím účinkům, které po aplikaci očkovací látky zaznamenaly některé evropské země u svých pacientů. „Vakcínou je v Česku naočkována i řada praktických lékařů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Šonka sdělil, že někteří lidé v posledních dnech ruší registrace k očkování. „Skutečně pozorujeme v posledních dvou třech dnech, že někteří pacienti jsou do určité míry pod vlivem mediálních zpráv nedůvěřiví k této vakcíně. Někteří vyjadřují obavy, někteří se z očkování i odregistrovali. Naše dosavadní zkušenosti s používáním této vakcíny nepotvrzují, že by s ní byl jakýkoliv problém. Je jí v České republice naočkováno už poměrně velké množství pacientů, mnoho z nich v ordinaci praktických lékařů. I řada praktických lékařů samých je očkována touto vakcínou,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Šonka.
Šonka: Očekávám, že obavy rozptýlí EMA
Vakcínu má ve čtvrtek posoudit také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). „Je potřeba si uvědomit, že vakcínou bylo naočkováno už 17 milionů lidí, mimo jiné anglická královna. Nic proto nenasvědčuje tomu, že by se daly očekávat problémy. Osobně očekávám, že obavy dnes rozptýlí EMA a že v zemích, kde došlo k pozastavení očkování, se zase normálně rozjede,“ mínil Šonka.
Po očkování se u několika lidí objevily například krevní sraženiny nebo plicní embolie, někteří z pacientů následně zemřeli. Podle Šonky se ale nejedná o komplikace samotného očkování. „To jsou onemocnění, která se vyskytují normálně v populaci. Není to percentuálně nějaké vyšší číslo, než kolik se běžně vyskytne u neočkovaných lidí. Více se vyskytuje u starších obyvatel, což je přesně skupina, kterou teď očkujeme,“ uvedl Šonka.
Běžné reakce po očkování jsou podle něj například zarudnutí nebo bolest v místě vpichu. „Někdy se lidé cítí unavení, mohou je bolet klouby, svaly. Není výjimečné, že se přechodně objeví zvýšená teplota a bolest hlavy. To se děje po každém očkování, i po vakcínách proti covidu,“ vysvětlil Šonka.
Očkování výrazně zrychlí jednodávková vakcína, věří Šonka
Pokud by EMA rozhodla, že vakcína od firmy AstraZeneca bezpečná není, podle Šonky by ji praktičtí lékaři mohli nahradit jinou očkovací látkou. „To se už reálně děje. Není to z toho důvodu, že bychom měli pochybnosti o bezpečnosti vakcíny, ale proto, že v tuto chvíli je vakcíny na trhu málo. Je potřeba ještě rychle doočkovat nejrizikovější skupinu pacientů,“ sdělil Šonka.
Očkovací látky ale zároveň podle něj nelze míchat. „Nejsou na to žádná data, studie. Přeočkování jinou vakcínou na druhou dávku není možné,“ vysvětlil Šonka.
„Mám informace, že ministerstvo (zdravotnictví) chystá opatření, kterým bude možné mezi praktické lékaře distribuovat i vakcínu Moderna, za určitých okolností i vakcínu Pfizer. Všichni netrpělivě očekáváme, až do republiky dorazí vakcína Johnson & Johnson, která je určena vyloženě pro použití v ordinacích praktických lékařů. Té se dočkáme snad v druhé polovině dubna,“ dodal Šonka.
Právě s dodávkami vakcíny Johnson & Johnson Šonka očekává zrychlení očkování. „S vakcínou zatím nikdo nepracoval, můžeme mluvit jen o tom, co jsem se dozvěděli z informací o vakcíně. Výhodou je, že se očkuje jen jednou dávkou. Do České republiky jí má přijít relativně dost. Očekávám od ní výrazné zrychlení očkování zejména v ordinacích praktických lékařů. Informace o její účinnosti jsou velmi dobré, myslím, že je to vakcína, kterou budeme s úspěchem používat,“ mínil Šonka.