360°, Vlastimil Válek, Jiří Mašek - 21.5. v 21:20
Pozice ministra zdravotnictví je opět nejistá a v médiích se znova spekuluje, kdo by se případně mohl ujmout vedení. Zaznívají dokonce jména Adam Vojtěch či Roman Prymula. Oba již resort v minulosti vedli. „Dovedu si představit úplně všechno. Ale divil bych se pánům, kdyby do toho šli znova,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.
Od začátku pandemie se na pozici ministra zdravotnictví vystřídali čtyři lidé: politik Adam Vojtěch, epidemiolog Roman Prymula, lékař Jan Blatný a současný ministr a dermatolog Petr Arenberger. Kvůli nejasnostem ohledně majetku nynějšího šéfa resortu však není vůbec jisté, zda nehrozí i jeho odvolání. „Považuji za nešťastné měnit v době covidu ministry v tak krátkých časových úsecích. Je to něco, co ministerstvu určitě neprospívá,“ zhodnotil situaci Šonka.
Uznává ale, že řídit resort zdravotnictví v takto složité době není vůbec jednoduché. „Pokud by se přeci jen hledal nový ministr, měl by to být někdo, kdo nepřijde nepolíbený zvenku, ale kdo ví, jak ministerstvo funguje, a kdo se už v covidové epidemii angažuje a do provozu naskočí rovnýma nohama,“ doplnil předseda praktiků.
V médiích se spekuluje, kdo by se případně postu mohl ujmout. Zaznívají i jména exministrů Adama Vojtěcha či Romana Prymuly. „Upřímně řečeno si dovedu představit úplně všechno. Ale divil bych se pánům, kdyby do toho šli znovu,“ uvedl Šonka s tím, že o své kandidatuře rozhodně neuvažuje.
Vakcín přichází méně, než bylo slíbeno
Předseda Sdružení praktických lékařů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zhodnotil také současnou očkovací strategii. Podle něj očkování proti covidu stále neběží tak, jak by mělo. Na očkování u svého obvodního lékaře čeká přes 200 tisíc lidí, z toho asi 23 tisíc osmdesátníků.
„Ta čísla jsou nezpochybnitelná, lidé stále čekají. Jde o nejstarší věkové skupiny, které měly být očkovány už na začátku. Malinko se to komplikuje i tím, že Moderny přichází méně, než bylo slíbeno. Navíc po dnešním doporučení vakcinologů se situace ještě víc komplikuje,“ dodal Šonka.
Česká vakcinologická společnost přišla ve čtvrtek s doporučením, že by lidé mladší 60 let neměli dostávat vakcíny od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson. Věkového omezení se obávají právě praktičtí lékaři. Podle nich by to mohlo zkomplikovat vakcinaci v jejich ordinacích, protože látky od jiných výrobců k nim zatím téměř nesměřují.
Praktičtí lékaři podali ke čtvrtečnímu dni 507 000 dávek vakcíny, v Česku se jich ve všech očkovacích centrech a ordinacích aplikovalo téměř 4,4 milionu. Většina z těch v ordinacích, přes 333 000, byly k 16. květnu vakcíny od AstraZenecy. Vakcíny od Moderny podali praktici 97 000 dávek, vakcíny Johnson & Johnson 22 000. V lednu a únoru se do ordinací dostalo také 33 000 dávek od firem Pfizer/BioNTech.