Očkování proti novému typu koronaviru u praktických lékařů stále vázne. Zájem ze strany pacientů je velký, sami lékaři by také rádi očkovali. Problém je, že není čím. Přitom starších lidí, kteří čekají na vakcínu od svého obvodního lékaře, je výrazně více než těch, kteří se registrovali do očkovacích center. Někteří obvodní lékaři přiznávají, že dosud obdrželi sotva pár desítek vakcín.
Z aktuálních dat Sdružení praktických lékařů vyplývá, že na očkování u praktika v současné době čeká přes 370 tisíc pacientů a z toho 42 tisíc starších 80 let. Podle lékařů za tím stojí větší důvěra seniorů i známé prostředí. Do očkování proti onemocnění COVID-19 se zapojilo přes čtyři tisíce praktiků z celé republiky. Průměrně však dostali lékaři dosud 75 kusů vakcín. Podle vědeckého sekretáře Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP docenta Bohumila Seiferta se tím prohlubuje problém toho, že nenaočkovaná zůstává stále nejrizikovější skupina lidí nad 80 let, kteří marně čekají na vakcínu u svého obvodního lékaře. Ohledně problematiky (ne)očkování praktických lékařů jsme mu položili pár otázek.
Posun v očkování u praktiků je neuspokojivý. Doufali jsme, že v dubnu se to rozběhne, zatím ale více než třetina praktiků vakcíny vůbec nedostala.
Můžete zhodnotit, jak to aktuálně vypadá s vakcinací u praktických lékařů? Je zde nějaký posun od března?
Ano, posun je, ale neuspokojivý. Zatímco bylo slibováno, že očkování u praktických lékařů se v březnu „rozběhne“, v polovině dubna stále více jak třetina praxí vakcínu nedostala. To zároveň znamená, že pro u nich registrované seniory a chronicky nemocné je zatím vakcína nedostupná. To je těch zhruba 42 tisíc pacientů starších 80 let, 187 tisíc starších 70 let a 145 tisíc chronicky nemocných. Přednost byla dána očkování jiných, méně rizikových skupin v očkovacích centrech.
Jakými vakcínami budou lékaři očkovat?
Praktičtí lékaři by mohli očkovat všemi vakcínami schválenými regulačními autoritami, tak jako v jiných evropských zemích. Nakonec ale i část vakcín AstraZeneca šla do očkovacích center oproti původním záměrům. Tento týden jsme objednali u distributora vakcíny Johnson and Johnson, ale dodávka nejspíš během dubna nepřijde.
V čem vnímáte největší „zádrhel“ v očkováním u praktiků? Znám hodně straších lidí, kteří půjdou radši ke svému obvodnímu lékaři než do očkovacího centra, ale to stále „vázne“.
Je to pravda. Pro většinu lidí, ale zejména pro seniory a chronicky nemocné pacienty, je daleko příjemnější a také bezpečnější z mnoha důvodů nechat se očkovat v přátelském a známém prostředí ordinace praktického lékaře, kde už opakovaně očkováni byli. Proto stále desetitisíce pacientů čekají na očkování u praktiků. Zádrhel je v tom, že koordinátoři očkování v regionech nedodrželi principy očkovací strategie. Raději nechali za nemalé prostředky vznikat očkovací centra, místo aby využili přirozených očkovacích míst v ordinacích praktických lékařů. Možná také byla distribuce vakcín do praxí nad jejich organizační schopnosti. Dá se pochopit, že byli pod tlakem.
Je pravda, že pacient, který se zaregistruje v očkovacím centru, už nemůže jít na očkování ke svému praktikovi?
Ano, to je pravda z hlediska registrace. Praktičtí lékaři a jejich sestry, jako jedni z nejvytíženějších zdravotníků v době pandemie COVID-19, byli situací donuceni strávit hodiny zadáváním pacientů do nepřátelského systému se spoustou pastí. Dělali to proto, aby zprostředkovali pro své pacienty vakcíny. Systém je přinutil soutěžit nesmyslně mezi sebou a s očkovacími centry. Došlo k tomu, že najednou bylo zaregistrováno více čekatelů u praktických lékařů než v očkovacích centrech.
Pokud nejsou vakcíny v ordinacích, mají jít pacienti raději do očkovacích center?
Když vakcíny nepřišly, nezbylo nám než radit svým zaregistrovaným pacientům, aby se raději zaregistrovali do očkovacích center. To možné je, ale zpět už to vrátit nelze. To je další diskriminace a hřích na primární péči. Za této situace se nelze divit kolegům, že už další pacienty registrovat nechtějí a že bez ohledu na registraci, pokud mají vakcíny, své seniory a chroniky přeočkují. Očkování samozřejmě do systému zadají. Věřím, že brzy bude požadavek na registraci před očkováním zrušen.
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Ztráta čichu a chuti bývá velmi častým příznakem onemocnění COVID-19. Některým pacientům se chuť i čich vrátí během několika dnů, jiní ani po několika týdnech nic necítí a nedokážou si vychutnat jídlo tak jako dříve. Podle lékařky z ORL Azity Gebauerové dojde k úpravě těchto smyslových vjemů u většiny z nich spontánně. Pokud se tak ale nestane do tří týdnů, je na místě navštívit ordinaci ORL.
Očkování u praktiků je velmi žádoucí, shodují se odborníci
O tom, že očkování proti onemocnění COVID-19 u praktiků by mělo být prioritou, je přesvědčen také epidemiolog Václav Hořejší, podle kterého by tento způsob vakcinace byl pro pacienty většinou příjemnější a praktičtější. S tím souhlasí také profesor Jaroslav Flegr, který k tomu říká: „Očkování u praktiků je určitě velmi žádoucí, bohužel ani tam to bez vakcín nepůjde. Je třeba se pokusit zajistit pro Česko maximum schválených vakcín, a to doslova za jakoukoli cenu. Stát by měl také uvažovat o možnosti vybudovat v Česku moderní závod na výrobu vakcín a nabídnout příslušné kapacity některé silné zahraniční firmě.“ Dodává, že vakcíny budou bohužel ve světě potřeba ještě mnoho let a nová technologie pro výrobu RNA vakcín bude mít i řadu dalších zdravotnických použití.
Co říkají samotní praktici?
Praktická lékařka Svatava Vosáhlová z Jihlavy nám sdělila, že přestože eviduje zájem o očkování z řad pacientů vysoký, nemá absolutně čím očkovat. „Očkovací látka nám přišla jednou – balení vakcíny od AstraZenecy pro 12 pacientů, po více než tříměsíčním čekání a vytváření seznamů pacientů do ISIN, kde mám více než sto pacientů nad 70 let a nemám ještě naočkované ani všechny pacienty 80+ a 90+. A to nepočítám zájemce z řad mladších 70 let, kteří trpí chronickým onemocněním. A v dohledu žádné informace,“ říká obvodní lékařka, která doufá, že někdy bude možné objednávat očkovací látku přímo u distributora. „Zatím jen čekáme, jestli nám odpadne nějaký drobek od stolu, aby se neřeklo, z očkovacích center, kde již očkují i mladší pacienty, a ne opravdu ohrožené skupiny,“ dodává.
Lépe je na tom MUDr. Jiří Smolík z Pardubic, který zatím obdržel vakcíny od AstraZenecy pro 140 pacientů. „Nyní čekáme na možnost další zásilky, protože zájem pacientů je nadprůměrný, zejména pak u starších ročníků,“ říká.
Někteří praktičtí lékaři přiznávají, že přestože pacienti zájem o očkování v jejich ordinacích mají, jejich trpělivost pomalu dochází. „Vidíme, že zájem některých pacientů opadá, protože stále nemám čím očkovat, a tak se raději přeobjednávají do očkovacích center,“ vysvětluje praktická lékařka Jitka Svítilová z Jihlavy.
Stát hází praktikům klacky pod nohy
Lékaři se shodují, že problémy jsou i se samotnou distribucí vakcín, kterou si v mnoha případech musí zajišťovat sami. „Z toho plynula velká frustrace, protože jsme přesvědčeni, že stát by měl praktiky spíše k očkování motivovat, než jim házet klacky pod nohy. Naštěstí se už distribuce rozbíhá a věřím, že jakmile bude dostupné větší množství vakcín, budeme moci plně využít naše kapacity, zejména při očkování seniorů,“ řekl MUDr. Vojtěch Mucha, praktický lékař a místopředseda Mladých praktiků. V některých případech podle něj museli lékaři za vakcínami cestovat i desítky kilometrů.
„Největším problémem je absolutní nedostatek vakcín v ČR, v druhém sledu pak přístup některých krajských samospráv k distribuci vakcín k praktickým lékařům. K podstatnému zlepšení dojde v okamžiku, kdy vakcíny nepůjdou přes kraje, ale budou na základě objednávky praktickým lékařem dodávány do ordinací přímo distributorem vakcín,“ vysvětluje 1. místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR MUDr. Michal Bábíček.