Praktičtí lékaři stále nedostali vakcíny, aby mohli proočkovat své pacienty proti onemocnění COVID-19. V současnosti přitom podle premiéra Andreje Babiše čeká na očkování u svého obvodního lékaře přes 200 tisíc lidí a z toho asi 23 tisíc osmdesátníků. Lékaři ovšem upozorňují, že vláda prošvihla dobu, kdy u nich mohly být očkovány ty nejohroženější skupiny. Část těchto lidí se totiž mezitím k očkování začala stavět skepticky.
Zejména ze strany seniorů byl počáteční zájem o očkování u praktických lékařů velký. Ti ale nedostali možnost jim ho zajistit, protože neměli žádné vakcíny. Většina krajských koordinátorů očkování totiž v dodávkách preferovala velká očkovací centra.
„Celkově šlo do ordinací praktických lékařů méně než 15 procent všech vakcín pro Českou republiku. Dokonce i u vakcíny AstraZeneca, která byla určena původně jen pro očkování u praktiků, dostala očkovací centra 20 procent z dodávky. Pro krajské koordinátory bylo jednodušší alokovat vakcíny do center než zajistit logisticky dodávku vakcín do ordinací. Nelze přehlédnout ani ekonomický aspekt očkování, v centru je očkování násobně dražší,“ upozorňuje Bohumil Seifert, vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Praktičtí lékaři měli dostat vakcíny o dva měsíce dříve
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že od tohoto týdne by měli praktici dostávat více vakcín do svých ordinací. Zatímco v současné době mohli očkovat pouze očkovacími látkami od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, během května a června by měli obdržet 454 tisíc dávek Moderny.
Jenže podle praktických lékařů je to trochu pozdě. „Současné rozhodnutí o distribuci vakcín Moderna vítáme, ale mělo přijít o dva měsíce dříve,“ zdůrazňuje Seifert. Praktičtí lékaři už dnes totiž mnohdy neví, kteří pacienti, jež se k nim na očkování hlásili, už vakcinací prošli a kteří nikoliv.
„Problém je, že jsme nejprve obtelefonovali pacienty, jestli souhlasí s očkováním. Jenže pak jsme neměli dostatek vakcín. Takže jsme těm lidem museli doporučit, aby se nechali očkovat v centru, a teď už vůbec nemáme přehled, kteří naši pacienti jsou naočkovaní,“ vysvětluje praktický lékař Cyril Mucha z pražských Kobylis.
To potvrzuje i Seifert. „Kvůli nedostatku vakcín jsme většině našim pacientům nad 70 let raději doporučili zaregistrovat se do očkovacích center, aby se k vakcíně dostali co nejdříve. Doufám, že většina z nich už je naočkovaná,“ popisuje současnou situaci. Konkrétní informace ovšem nemá, chystá se proto v registru po neočkovaných a chronicky nemocných pacientech znovu pátrat.
Senioři odjeli na chaty a už o očkování nemají zájem
Úkolem praktických lékařů mělo být také „přemlouvání“ pacientů, kteří s očkováním váhají. Ale i to jim nedostatek vakcín značně ztížil. „Mnozí se chtěli nechat naočkovat u svého praktika. Mnohdy i váhali, zda do očkování jít, a my jsme je k tomu přemluvili. Jenže pak vakcíny nebyly a ti lidé teď s námi nekomunikují. Myslím, že řada z nich odjela na své chaty a o očkování už nemají zájem,“ doplňuje Mucha.
Podle něho tito lidé měli být naočkovaní v době, kdy o očkování byla největší poptávka. Epidemická situace je teď totiž už mnohem klidnější a většina lidí se už covidu tolik nebojí. Ministerstvo zdravotnictví prošvihlo dobu, kdy lidé měli o očkování největší zájem, protože nyní už bude ochota zejména starších lidí klesat, říká Mucha.
A ještě jeden aspekt očkování seniorů ztíží, upozorňuje Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, která zastupuje více než pět tisíc lékařů. Nezanedbatelná část populace mezitím podlehla dezinformacím o očkování, takže mnozí z těch, kteří se původně chtěli nechat naočkovat, se v současnosti staví k vakcinaci skepticky.
„Do velkých center chodí hlavně lidé, kteří jsou o očkování přesvědčeni a chtějí ho. Je ale řada lidí, kteří váhají a potřebují ‚popostrčit‘. To byl především náš úkol, jenže jsme pacienty zklamali, protože jsme je sice přesvědčili, ale nebylo čím očkovat,“ podotýká Mucha. „Jsou tu lidé, kteří si očkování rozmysleli nebo mají pod vlivem různých zpráv vyhraněné názory na určité vakcíny,“ doplňuje Seifert.
Dokud nebudou vakcíny v lednici, situace se nevyjasní
Otázkou tak je, zda bude očkování u praktických lékařů ještě efektivní. „Dokud ale nebudeme mít vakcíny v lednici, pacienty obvolávat nemůžeme. A bohužel se bojím, že pacientů se zájmem o očkování u praktiků bude ubývat,“ říká Mucha a dodává, že u vakcín je velmi náročná krátká doba spotřeby. „Když už máme očkovací látky, musíme je co nejrychleji vyočkovat. Jenže teď už nevíme, kteří pacienti ještě nejsou naočkovaní a zda budou mít zájem o očkování,“ doplňuje.
I praktický lékař z Pardubic Jiří Smolík se obává, že poptávka pacientů po očkování už nebude dostatečná: „Od začátku března jsme naočkovali asi 140 lidí a zájem pacientů o vakcíny v naší ordinaci nyní spíše opadá. Přizpůsobují se situaci a zejména ti mladší do 65 let raději odcházejí do očkovacích center,“ říká Smolík.
Podle Seiferta ovšem část pacientů dá praktickým lékařům přese všechno přednost: „Situaci kolem očkování prožívají a dávají nám za pravdu v tom, že jsme pro ně přirozeným očkovacím místem. Chtějí si na vakcínu u nás počkat za každou cenu.“