Šéf Světové atletiky Sebastian Coe ocenil projekt Spolu na startu, který v pondělí souběžně na 173 místech odstartuje atletickou sezonu v Česku. Je to první iniciativa národního svazu po zmírnění omezení, která byla po celém světě zavedena kvůli pandemii koronaviru.
Vedle tří závodů pro české reprezentanty v Kladně, Plzni a Kolíně se uskuteční dalších 170 závodů pro atlety napříč disciplínami a věkovými kategoriemi. „Absolutně to podporuju. Je to první takto velký formát po pandemii a první iniciativa, která vznikla v národním svazu. Je to pro další federace výzva, aby byly co nejodvážnější,“ řekl Coe při telefonické konferenci s českými novináři.
Oceňuje, jak tento projekt díky prezentaci na televizních obrazovkách i sociálních sítích spojí atlety s fanoušky. „Diváci chtějí sledovat závody. Viděli jsme to u našich ‚zahradních výzev‘, na které jsme hrdí,“ připomněl Coe tyčkařská klání na dálku, které zorganizovala mezinárodní federace.
Špotáková: Doma jsme hodně křičeli. Šestiletý syn mě posílá na olympiádu
Všechno není zalité sluncem, koronavirová krize byla náročná i pro mě, přiznává v otevřeném rozhovoru pro web CNN Prima NEWS olympijská vítězka a vrcholová sportovkyně Barbora Špotáková. Rozpovídala se i o své motivaci zúčastnit se příští rok olympiády.
Zapojení dětí a mládeže do zahájení české atletické sezony rezonuje s podporou sportování a zdravého životního stylu široké veřejnosti, které se chce mezinárodní federace věnovat. Zdravý pohyb totiž podporuje imunitu. „Když bude společnost zdravější, bude lépe odolávat nákazám, jako je tato. Pomáhají tomu i programy Pohybová gramotnost a Atletika pro rodinu, které má Český atletický svaz,“ doplnil Coe.
Za klíčové považuje, aby se k této filozofii přiklonily vlády, protože bez politické síly nelze tuto strategii rozvíjet naplno. „Chci, aby náš sport kladl důraz na právo mladých lidí mít sport ve svém životě. Chceme dostat více sportu do života mladých lidí po pandemii,“ řekl dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 1 500 metrů z Moskvy 1980 a Los Angeles 1984.
Výzkumy podle něj ukázaly, že hodně lidí začalo v době karanténních opatření kvůli nemoci COVID-19 více sportovat. Věnovali se zejména běhu, který byl dostupný i v době uzavřených sportovišť.