reklama

Sekání trávy: jak využít posekaný porost nejen v zahradě

Sekání trávy patří mezi tradiční zahrádkářské činnosti. Slouží k upravení trávníku, kromě toho má také pozitivní vliv na redukci škůdců a omezování růstu plevelů, které na zahrádce neradi vidíme. Jak ale s posekanou hmotou vlastně naložit?

reklama

Nejrozšířenější jsou rotační sekačky, které usekávají travní porost velmi rychle se otáčejícím nožem a prostřednictvím výhozového otvoru je sekaná hmota dopravována do sběracího koše. Tato technologie sečení trávy není k trávníku moc šetrná, navíc porost je velmi najemno nadrcen. Obsah sběracího koše tak vysypávejte do kompostu a smíchejte s hlínou, listím a jiným organickým materiálem. Velká výhoda je, že tento porost se během jednoho dne velmi silně zahřívá, což vede až k likvidaci škůdců a semen plevelů. V suchých letech se nasekaná tráva používá i jako přírodní mulčovací materiál pod stromy, keře a například i mezi řádky brambor. Snižuje to odpar vláhy z půdy, ale pozor, ve vlhčím období se zde rádi skrývají slimáci, kteří v noci vyrazí likvidovat budoucí úrodu na záhonech.

Pro nepravidelnou údržbu, spojenou se sečením travnatých ploch, je určen mulčovač. Na masivním nosném rámu je namontována žací komora s velmi robustním nožem, který seká vysoké a přerostlé porosty, a to jak v čerstvém stavu, tak jako neudržovanou stařinu.

K tématu

Nevadí ani nerovnosti nebo drobné náletové dřeviny. Opakovaným sekáním nože do koseného porostu vzniká přírodní odpad, který je jemně nadrcený a ponechává se ležet na ploše. Vlivem slunečních paprsků a vláhy dochází k postupnému rozkladu. Mulčování má velmi pozitivní vliv na vytlačování plevelů. Pokud jste například koupili chalupu se zahradou, která je silně zanedbaná, mulčováním postupně zlikvidujete plevele a trávník se přemění na louku, kterou je vhodné sekat třikrát až čtyřikrát do roka.

Oblíbené bubnové sekačky představují tuzemskou specialitu, která se zhlédla ve velkých zemědělských strojích. Masivní disk s několika noži funguje jako setrvačník, perfektně poseká trávu na krmení a ještě ji úhledně nařádkuje vedle stroje.

K tématu

Na sekacím disku jsou namontovány nože, které se v případě nárazu na překážku schovají pod disk, čímž je omezena možnost jejich poškození. Aby nože nezabíraly do země a neskalpovaly tak travní drn, je zapotřebí, aby sekací disk měl celoplošný podběh. Bubnové sekačky mají podobně jako mulčovače masivní rám, široký rozchod kol, skvělou průchodnost terénem a třeba i možnost volby několika pracovních adaptérů. Trávu posekanou bubnovou sekačkou použijte na přímé krmení hospodářských zvířat nebo usušení jako seno, které poslouží během zimního období. Pokud už vlastníte bubnovou sekačku, ale králíky již nemáte, pokuste se nabídnout trávu některému z místních chovatelů skotu. Na vesnicích jsou menší hospodářství běžná i dnes a každý chovatel krav bývá rád, když se najde někdo, kdo může nabídnout kvalitní luční trávu. Obrovský problém s nedostatkem trávy na krmení se ukázal v minulých letech, kdy bylo velké sucho a trávy tak narostlo velice málo.

Tagy:
sekání trávy péče o trávník mulčování

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama