
Koupaliště otevřou se zpožděním. Mohou za to ceny energií. O kolik se zdraží vstupné?
Panda pojídá bambus Zdroj: Pexels.com
Pandy jsou známé tím, že jsou to vybíravými strávníky a i trochu podivíny. Jsou to sice šelmy, ale konzumují z 99 % bambus. Je to s podivem, protože to zrovna není nejkvalitnější strava, bambus je spíš taková zelená dieta. Obsahuje sice vlákninu, bílkoviny a cukr, ale ty jsou uvězněny v těžce stravitelných cukrech, k jejichž získání trávící trakt pand není nijak uzpůsobený. Pro vědce bylo jejich stravování tak trochu záhadou. Podle nové studie to ale vypadá, že organismus pandy dokáže z bambusu vytěžit maximu a mohou za to bakterie v jejich střevech.
Panda je sice na konzumaci bambusu vybavena silnými čelistmi, zuby a dokonce i změněným tvarem jedné z kostí tlapy, která vytvořila šestý prst a zvíře tak drží stonek bambusu pohodlně a jednoduše si ho cpe do tlamy. Vědci si ale často kladli otázku, proč pandy jedí převážně bambus?! Zkonzumují ho okolo 12 kilogramů denně. Většina býložravců je k tomu uzpůsobena. Trávení rostlinné hmoty je komplikovaný proces. Mívají tak velmi dlouhá střeva − desetkrát nebo i dvacetkrát delší než tělo. Panda oproti tomu tato přizpůsobení postrádá. Její trávicí trakt je krátký (čtyřikrát delší než tělo). Žaludek má jednoduchý, slepé střevo zcela postrádá a její tlusté střevo měří pouhých deset centimetrů. Teď ale nejspíš vědci přišli s vysvětlením. Mohou za to střevní bakterie.
Zastoupení bakterie se ve střevech pandy mění podle ročního období, tedy podle toho, jak zrovna bambus roste. Jejich střevní bakterie se mění (přibývají) na konci jara a na začátku léta, kdy je bambus nejvýživnější – zatímco raší zelené výhonky bohaté na bílkoviny. Bakterie způsobují, že medvěd přibírá na váze a ukládá více tuku, což podle vědců může kompenzovat nedostatek živin později v roce, kdy mají bambusové rostliny pouze vláknité listy, které mohou žvýkat.
Panda žvýká bambus Zdroj: Pexels.com
Tyto bakterie rodu Clostridium jsou vybaveny krajně nezvyklými geny. Genetici nikde jinde takové geny nenašli. Bakterie tohoto genu nejspíš vyrábějí enzymy, kterými rozkládají alespoň malou část složitých cukrů z bambusu. Díky tomu načerpá panda z potravy dostatek energie a dokáže přežít.
Tým vědců pod vedením autora studie Guangpinga Huanga, výzkumníka Ústavu zoologie při Čínské akademii věd, shromáždil výkaly osmi divokých pand velkých žijících v čínských horách Qingling. Výkaly sbírali během sezóny pojídání listů i období pojídání výhonků a poté zkoumali, jak se liší jednotlivé vzorky. Studie byla uveřejněna tento týden v deníku Cell Reports. Zjistili, že bakterie zvaná Clostridium butyricum byla ve útrobách pand hojnější během sezóny, kdy si pochutnávají na čerstvých bambusových výhoncích.
Vědci našli korelaci, nikoli příčinný vztah mezi bakteriemi a přírůstkem hmotnosti, proto někteří chtějí provést ověřovací experiment nebo převzorkování v jiném roce. Jejich práce by však mohla pomoci zlepšit zdraví pand velkých v zajetí.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.
Přísná regulace odběru, dramatický růst cen a propad příjmů domácností a jejich životní úrovně. To jsou zřejmé důsledky potenciálního zastavení dodávek ropy a zemního plynu z Ruska do Evropské unie. Vyplývá to z aktuálního Globálního ekonomického výhledu, který zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Jaký je recept na zkrocení inflace, která dopadá na rozpočty většiny českých domácností? Nedělní Partie Terezie Tománkové nabídne duel ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a jeho předchůdkyně, současné šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové. Sledujte CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.
Sledujeme on-line
Řada bazénů a koupališť letos otevře se zpožděním. Důvod je prostý – kvůli vysokým cenám energií se provozovatelům zatím nevyplatí spouštět čerpadla a tobogány nebo nahřívat vodu. Vyčkávají tak až na prázdninový nával. Zdražit by se mělo i vstupné, na některých místech až o 30 procent ve srovnání s minulou sezonou.
Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.
Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.
Přední český MMA zápasník Karlos Vémola porazil v exhibičním boxerskékm utkání zpěváka Otakara Peřinu alias Marpa a ovládl tak hlavní duel akce Oktagon Underground v zaplněné pražské O2 areně. Ringový rozhodčí duel k nelibosti diváků a obou aktérů ukončil ve 4. kole kvůli pasivitě Marpa a Vémola tak vyhrál technickým k.o.
O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.
Dvaatřicetiletý muž z Chomutova obviněný z pokusu o vraždu své dvouměsíční dcery skončil ve vazbě. Štábu Krimi zpráv se podařilo získat svědectví známého rodiny, jenž o surovém útoku sdělil informace, které ještě nikde nezazněly.
Ukrajinci zpomalují ruskou ofenzivu na Donbasu i díky protipancéřovým raketometům. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z dostupných záběrů lze vidět ruský zásobovací vůz. Krátce poté, co do něj nasedl jeden voják, vozidlo zasáhla raketa.
Letošní mistrovství světa v hokeji provází velká kontroverze. Finští pořadatelé totiž českým fanouškům během zápasu s Norskem sebrali vystavenou ukrajinskou vlajku, kterou diváci pověsili mezi své zástavy. Vidět mohou být jen vlajky zemí, které hrají na turnaji, zdůvodňují organizátoři razantní krok.
Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.
Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si najít další zaměstnání. Pracovních míst je v České republice přebytek. Lidem to radí ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Není jediným expertem, který zastává podobný názor.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“
Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.
Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyrazil na Moravu v karavanu polepeném agitačními hesly. Exministryně financí a nynější šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová se zase ukázala v moravském kroji. Jak to mohlo dopadnout, než že se internet baví a jeden vtip střídá druhý.