reklama

Setkáváč prolamuje osamělost seniorů. Speciální kontejner umožní návštěvy rodin

Speciální kontejner zvaný Setkávač od Českého olympijského výboru má pomoci domovům pro seniory. Ty řeší, jak svým klientům umožnit bezpečná setkání s jejich blízkými v době pandemie koronaviru. A právě Setkávač jim dává novou možnost jak situaci vyřešit.

reklama

Speciální kontejner, který dorazil v pátek ráno, přivezli zástupci Českého olympijského výboru. „Jsme za Setkáváč velmi vděční, umožní realizovat návštěvy,“ říká generální ředitelka Centra pro seniory Clementas Renata Prokešová.

K tématu

Kontejner bude u domova deset dnů, na návštěvu mají lidé vymezený čas. „Na každého klienta asi půl hodiny. Do jednoho prostoru přijde senior, do druhého jeho rodina a zaměstnanci jim umožní, aby spolu mohli komunikovat přes bariéru,“ popisuje Prokešová.

Příčka uprostřed kontejneru je průhledná, senioři mluví se svými příbuznými pomocí mikrofonů. Takzvaný Setkávač pomáhal už v první vlně koronaviru.

Teď, při druhé vlně, senioři trpí odloučením od rodin už déle než 50 dní. Nyní to lze aspoň částečně nahradit. „Je to velice těžké, většina našich klientů trpí demencí a uvědomit si, že sem návštěva nesmí kvůli koronaviru, je pro ně spíš nereálné. Někdy si myslí, že rodiny za nimi nechtějí přijít nebo na ně zapomněli,“ popisuje generální ředitelka Centra pro seniory Clementas Renata Prokešová.

Rodiny ale přitom chtějí přijít každým dnem. „Snažíme se tu komunikaci nahradit prostřednictvím komunikačních médií, ale osobní kontakt je nenahraditelný,“ uzavírá Prokešová. Z Mlékovic se poté kontejner přesune do dalších domovů seniorů po republice.

K tématu

Tagy: demence samota pomoc senioři domov pro seniory Český olympijský výbor kontejner Setkávač Centrum pro seniory Clementas Renata Prokešová

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější

Nové mutace koronaviru se začínají rozšiřovat po celém světě a najdou se státy, které už kvůli obavám z nové varianty začínají rušit například lety z rizikových zemí. Odborníci odhadují, že i když je mnoho mutací nakažlivějších než původní typ, vakcína by na ně měla zabírat. Podle některých expertů už SARS-CoV-2 dokázal zmutovat více než tisíckrát, potvrzena je ale zatím necelá desítka čerstvě objevených proměn nemoci COVID-19. Do Česka zatím dorazila mutace s označením „britská“.

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
KOMENTÁŘ: Předbíhání ve frontě na vakcínu je normální. Vláda to měla čekat
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Zima pokračuje. Česko čeká mrazivý víkend, přes noc bude až −18 °C
Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha
Další články
reklama
reklama