reklama

Setkáváč prolamuje osamělost seniorů. Speciální kontejner umožní návštěvy rodin

Speciální kontejner zvaný Setkávač od Českého olympijského výboru má pomoci domovům pro seniory. Ty řeší, jak svým klientům umožnit bezpečná setkání s jejich blízkými v době pandemie koronaviru. A právě Setkávač jim dává novou možnost jak situaci vyřešit.

reklama

Speciální kontejner, který dorazil v pátek ráno, přivezli zástupci Českého olympijského výboru. „Jsme za Setkáváč velmi vděční, umožní realizovat návštěvy,“ říká generální ředitelka Centra pro seniory Clementas Renata Prokešová.

K tématu

Kontejner bude u domova deset dnů, na návštěvu mají lidé vymezený čas. „Na každého klienta asi půl hodiny. Do jednoho prostoru přijde senior, do druhého jeho rodina a zaměstnanci jim umožní, aby spolu mohli komunikovat přes bariéru,“ popisuje Prokešová.

Příčka uprostřed kontejneru je průhledná, senioři mluví se svými příbuznými pomocí mikrofonů. Takzvaný Setkávač pomáhal už v první vlně koronaviru.

Teď, při druhé vlně, senioři trpí odloučením od rodin už déle než 50 dní. Nyní to lze aspoň částečně nahradit. „Je to velice těžké, většina našich klientů trpí demencí a uvědomit si, že sem návštěva nesmí kvůli koronaviru, je pro ně spíš nereálné. Někdy si myslí, že rodiny za nimi nechtějí přijít nebo na ně zapomněli,“ popisuje generální ředitelka Centra pro seniory Clementas Renata Prokešová.

Rodiny ale přitom chtějí přijít každým dnem. „Snažíme se tu komunikaci nahradit prostřednictvím komunikačních médií, ale osobní kontakt je nenahraditelný,“ uzavírá Prokešová. Z Mlékovic se poté kontejner přesune do dalších domovů seniorů po republice.

K tématu

Tagy: demence samota pomoc senioři domov pro seniory Český olympijský výbor kontejner Setkávač Centrum pro seniory Clementas Renata Prokešová

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Fotbal

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize

Proti vzniku fotbalové Superligy se postavili hráči i fanoušci. Protestují dokonce i fanoušci klubů, které se nadnárodní soutěže mají účastnit. Mezi nimi byli i příznivci londýnské Chelsea, kteří se rozhodli vyrazit na protest. Rozčilené fanoušky se snažil uklidnit nynější činovník klubu a bývalý veleúspěšný brankář týmu i české reprezentace Petr Čech. Nakonec se velkoklub rozhodl z nové soutěže vycouvat.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Superliga se za obřího tlaku začíná hroutit. Po dvou dnech ji opouští City i Chelsea
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama