reklama

Setkáváč prolamuje osamělost seniorů. Speciální kontejner umožní návštěvy rodin

Speciální kontejner zvaný Setkávač od Českého olympijského výboru má pomoci domovům pro seniory. Ty řeší, jak svým klientům umožnit bezpečná setkání s jejich blízkými v době pandemie koronaviru. A právě Setkávač jim dává novou možnost jak situaci vyřešit.

reklama

Speciální kontejner, který dorazil v pátek ráno, přivezli zástupci Českého olympijského výboru. „Jsme za Setkáváč velmi vděční, umožní realizovat návštěvy,“ říká generální ředitelka Centra pro seniory Clementas Renata Prokešová.

Kontejner bude u domova deset dnů, na návštěvu mají lidé vymezený čas. „Na každého klienta asi půl hodiny. Do jednoho prostoru přijde senior, do druhého jeho rodina a zaměstnanci jim umožní, aby spolu mohli komunikovat přes bariéru,“ popisuje Prokešová.

Příčka uprostřed kontejneru je průhledná, senioři mluví se svými příbuznými pomocí mikrofonů. Takzvaný Setkávač pomáhal už v první vlně koronaviru.

Teď, při druhé vlně, senioři trpí odloučením od rodin už déle než 50 dní. Nyní to lze aspoň částečně nahradit. „Je to velice těžké, většina našich klientů trpí demencí a uvědomit si, že sem návštěva nesmí kvůli koronaviru, je pro ně spíš nereálné. Někdy si myslí, že rodiny za nimi nechtějí přijít nebo na ně zapomněli,“ popisuje generální ředitelka Centra pro seniory Clementas Renata Prokešová.

Rodiny ale přitom chtějí přijít každým dnem. „Snažíme se tu komunikaci nahradit prostřednictvím komunikačních médií, ale osobní kontakt je nenahraditelný,“ uzavírá Prokešová. Z Mlékovic se poté kontejner přesune do dalších domovů seniorů po republice.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

reklama