V Česku začalo platit nařízení o plošném testování v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. Testy by se u klientů i personálu měly opakovat každých pět dnů. Provádět je budou zdravotníci. Testy ale zařízení ještě nemají. Navíc je řada pracovníků v karanténě, na nemocenské nebo se školáky doma na ošetřovném.
V Česku přibývá nakažených seniorů, jejich podíl mezi pacienty s covidem roste. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se zvyšuje také průměrný věk nemocných s covidem, kteří se dostávají do nemocnic. Zvedl se ze 65 let na 70. U starších lidí mívá nákaza horší průběh, víc je také obětí. V domovech má tak plošné testování infekci odhalit a jejímu šíření zabránit.
První vyšetření by se mělo uskutečnit nejpozději do sedmi dnů, tedy do příští středy. Testy však zařízení obvykle ještě nemají. Podle Blatného je dodavatelů víc a testovací materiál by po republice měla distribuovat společnost Avenier, která má síť očkovacích center. Testování budou pak dělat zdravotníci.
Seniory nemá kdo testovat
Odbory a asociace poskytovatelů sociálních služeb ale poukazují na to, že zdravotnický personál v domovech často chybí. Řada pracovníků je v karanténě, na nemocenské či se školáky doma na ošetřovném po uzavření škol. Podle ministra domovy musí testování zajistit. Pokud vlastní zdravotníky nemají, mají využít své smluvní doktory.
Pracovníci v domovech by také měli dostat respirátory s označením FFP2. Stát jim pošle ze svých rezerv na měsíc tři miliony kusů. Podělit by se o ně mělo zhruba 90 tisíc zaměstnanců. Materiál začnou podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) ve středu rozvážet hasiči do krajských distribučních center.