CNN Prima News Sergej Skripal

Sergej Skripal

Výpis příspěvků ke štítku „Sergej Skripal“

15 bodů pro mír. Ruský opozičník Navalnyj zveřejnil z vězení plán konce války na Ukrajině

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, který je toho času odsouzen a trest si odpykává v ruské trestanecké kolonii, zveřejnil svůj plán, podle kterého by mohla skočit válka na Ukrajině. Obsahuje 15 bodů a zmiňuje například vrácení poloostrova Krym Ukrajině. Navalnyj tak, zdá se, otočil, protože v minulosti měl na tuto otázku podobný názor jako Vladimir Putin.

Putin může být brzy odstraněn. Generálové to svedou na infarkt, tvrdí expert

Spekulace o možné smrti ruského prezidenta Vladimira Putina jsou opět na stole. Podle britského deníku The Sun existuje pravděpodobnost, že by vládce Ruské federace mohl být odstraněn svými generály, přičemž ti by atentát mohli maskovat zdravotními problémy, například infarktem. Odborníci již delší dobu říkají, že ze záběrů Putina je patrné, že je na tom ruský prezident zdravotně hůře než před válkou.

Zemřu? ptal se Abramovič po otravě. Mohlo jít o novičok či jed používaný za války Němci

V pondělí se objevila šokující informace, že na začátku března při diplomatických jednáních Kyjeva a Moskvy kdosi zřejmě otrávil ruského oligarchu Romana Abramoviče, který se rokování účastnil jako člen ukrajinské delegace. Podle šéfa investigativního projektu Bellingcat Christa Grozeva byl Abramovič otráven buď novičokem, nebo jedem chlorpikrin, který se často používal za první světové války.

Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu

Agenti ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, kteří jsou podezřelí z podílu na explozi ve Vrběticích a útoku na bývalého ruského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury, byli povýšeni a pracují pro Kreml. Ve videu zveřejněném na YouTube kanálu ruského opozičníka Alexeje Navalného to uvádí investigativní novinář skupiny Bellingcat Christo Grozev.

Zbraně jsem v Česku skladoval, přiznal bulharský obchodník. Dodával je Ukrajině

Společnost EMKO bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva dodávala zbraně na Ukrajinu i po roce 2014, kdy na východě země tamní separatisté podporovaní Ruskem začali bojovat proti ukrajinské armádě. V e-mailu zaslaném americkému listu The New York Times (NYT) to přiznal sám Gebrev, který původně vyzbrojování Ukrajiny popíral. V e-mailu také píše, že zbraně skladoval v muničním areálu v České republice.

PŘEHLEDNĚ: Vše o kauze Vrbětice, podílu Ruska na výbuchu i diplomatické roztržce

Aktualizováno

Kauza Vrbětice začala výbuchem muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, pokračovala odhalením pravděpodobného podílu Ruska a jeho agentů na explozi a následným oboustranným vyhošťováním diplomatů, ke kterému se připojily i další evropské země. Spor vyvolává původně plánovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy. Kompletní přehled vývoje kauzy a odpovědi na všechny důležité otázky najdete v článku.

Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu

Že se intrikám tajných agentů nevyhnula ani Česká republika, je po odhalení skandálu ve Vrběticích zřejmé. Zpravodajské služby totiž v utajení operují po celém světě každý den. Veřejnost se přitom o jejich práci dozví zpravidla jen ve chvíli, kdy agenti dosáhnou výrazného úspěchu, nebo naopak při misi fatálně selžou. Jak fungují nejznámější tajné služby světa?