reklama

Šest mrtvých kiviů: Rezervace pro ohrožené ptačí druhy sčítá škody po karanténě

Počty kiviů v rezervaci pomalu stoupají.
Foto:

Příroda Oceánie dostává v posledních letech pořádně zabrat. Ničivé požáry i preventivní opatření proti šíření pandemie si vybraly svou vysokou daň. Nezdary se bohužel nevyhnuly ani ohroženým druhům v chráněných rezervacích. Záchranné středisko pro divoká zvířata Pūkaha je jedním z nich.

reklama

Rezervace Pūkaha vznikla v šedesátých letech minulého století na Novém Zélandě. Rozléhá se na ploše téměř tisícovky hektarů a je domovem hned několika ohrožených ptačích druhů. Patří mezi ně i kiviové. Ti byli v rezervaci vysazeni v roce 2005. Aby výzkumníci zajistili co nejvyšší úspěch každé snůšky, vajíčka v rezervaci sbírají a vkládají do líhně. Až polovina z nich by se totiž v přírodě nemusela vůbec vylíhnout. Jakmile ptáčata dosáhnou váhy 1200 gramů, jsou vypuštěna. Do volné přírody se dostalo již více než sto třicet jedinců. Šest jedinců však přišlo o život letos v dubnu. Zabily je fretky, které se do rezervace dostaly z přilehlých polí právě kvůli omezením provozu ve spojitosti s vyhlášením karantény.

„Za posledních pár let jsme díky vylepšeným technikám, technologiím a spolupráci s farmáři a úřady přišli jen o pár jedinců. Měli jsme dobrý pocit z toho, že se nám drží počet úmrtí držet tak nízko,“ popisuje ředitelka rezervace Emily Court. Škody ale mohou být ještě větší, a tak se rezervace pustila do velkého sčítání svých obyvatel. Za pomoci patnácti nahrávacích zařízení, která byla rozmístěna po celé rezervaci, získali více než dvanáct set hodin záznamů, které analyzoval speciální tým v Aucklandu.

Díky této technologii se výzkumníkům podařilo pokrýt i oblasti, které by byly pro individuální sčítání příliš nebezpečné. Analýza záznamů potvrdila, že se v rezervaci stále nacházejí divocí kiviové, a to včetně pářících se párů. Znamená to, že navzdory velké ztrátě se zdejší populaci daří dobře.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama