Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una nadále stoupá v KLDR po politickém žebříčku. Kim Jo-čong se v týdnu stala jedinou ženskou členkou Komise pro státní záležitosti, což je nejdůležitější politický orgán v zemi, který rozhoduje o tématech na nejvyšší vojenské a bezpečnostní úrovni.
Málokdo čekal, že se vedle tradičních mužských vůdců KLDR někdy vynoří žena, která bude disponovat podobnout politickou silou. Ale stalo se. Jo-čong – 34letá Kimova sestra – se v posledních měsících čím dál častěji objevuje na vrcholových akcích KLDR. A média už spekulují o tom, zda někdy může svého bratra nahradit na tom nejvyšším postu.
Příliš kariérních schodů už pokořit nepotřebuje. Jo-čong se totiž v týdnu stala členkou Komise pro státní záležitosti (SAC), která prošla výraznou personální obměnou. Spolu s ní přišlo do Komise osm nových členů, Jo-čong je v ní jedinou ženou.
Komise pro státní záležitosti hraje významnou roli mimo jiné při testování nukleárních raket. Vedle Kimovy sestry je novým členem politického orgánu i armádní generál Pak Čong-chon, který v úterý dohlížel na testovací odpal nové rakety.
KLDR tvrdí, že střela byla hypersonická. Pokud by to byla pravda, měli by Severokorejci k dispozici jednu z nejrychlejších a nejpřesnějších zbraní světa, která může nést i jaderné hlavice. Informovala o tom americká CNN.
Kimova sestra je vždy po boku vůdce
Povýšení Jo-čong podle zahraničních médií znamená, že se vedení KLDR oficiálně přiznalo k tomu, jak významnou roli Kimova sestra v celém politickém soukolí hraje. „Stala se de facto druhým nejvlivnějším člověkem v zemi,“ hodnotí jihokorejské zpravodajské služby.
Takový krok se podle nich dal očekávat, jelikož Jo-čong se v minulosti účastnila těch nejdůležitějších politických událostí. Byla například u toho, když se severokorejský lídr Kim sešel s někdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem v roce 2018 v Singapuru.