Královna Alžběta poslala do Severní Koreje tradiční blahopřání u příležitosti 73. výročí založení země vůdcem Kim Ir-senem v roce 1948. Americké CNN to potvrdil nejmenovaný člen Buckinghamského paláce. Královna měla podle severokorejských médií popřát lidem hodně štěstí v jejich budoucím životě.
Poselství jménem královny zaslal britský Úřad pro zahraničí, Commonwealth a rozvoj (FCDO). „Jedná se o běžnou praxi při jiných státních svátcích po celém světě. Její veličenstvo při všech jednáních s hlavami jiných států jedná na základě doporučení FCDO,“ vysvětlil americké CNN jeden ze zástupců Buckinghamského paláce.
Koreanista: Trump byl ve vztazích s KLDR neřízená střela. Vše se vrací do starých kolejí
Vztahy mezi USA a KLDR byly při komunikaci bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una poměrně dobré, podle koreanisty Jaromíra Chlada se však za vlády Joea Bidena vše vrací do starých kolejí. „Trump se ve věci objevil jako neřízená střela a otevřel okno, jehož potenciál ale nebyl naplněn,“ pronesl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Podle státní zpravodajské agentury KCNA poselství znělo: „Vzhledem k tomu, že lid Korejské lidově demokratické republiky slaví svůj národní den, posílám mu přání do budoucna.“ Severní Korea oslavila 73. výročí svého založení ve čtvrtek 9. září půlnoční vojenskou přehlídkou v Pchjongčchangu. Na pódiu se objevil mimo jiné vůdce Kim Čong-un a zamával davu, podle státních novin Rodong Sinmun ale neměl žádný proslov. Poselství od královny mělo do země dorazit v úterý 7. září.
Aby Severní Korea zabránila přílivu případů koronaviru, přerušila od roku 2020 téměř všechny své styky s okolním světem. Tvrzení, že země po dobu necelých dvou let pandemie neobjevila žádné ohnisko šíření nákazy a nezaznamenala žádný pozitivní případ, je však všeobecně zpochybňováno. Většina zahraničních diplomatů a humanitárních pracovníků opustila zemi s odvoláním na nedostatek zboží a extrémní omezení každodenního života.
Kim odmítl vakcíny a varoval před opatřeními
Kim Čong-un podle agentura KCNA propustil v červnu několik vysokých úředníků, kteří nedokázali prosadit přísnou severokorejskou prevenci před šířením covidu. Podle všeho byli vyměněni i někteří členové vyšších orgánů vládnoucí Korejské strany práce.
KLDR otestovala řízené střely dlouhého doletu. Unesou jadernou hlavici, míní analytici
Severní Korea v pondělí oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podle severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA střely při zkouškách v sobotu a v neděli doletěly do vzdálenosti 1 500 kilometrů, zasáhly cíle a následně spadly do severokorejských teritoriálních vod.
Kim Čong-un navíc v září odmítl miliony dávek od čínské společnosti Sinovac a vzkázal Organizaci spojených národů (OSN), ať je rozdělí mezi země, které jsou na tom s počtem nakažených či hospitalizovaných hůře než KLDR.
Během zasedání politbyra vůdce prohlásil, že úředníci musí „mít na paměti, že zpřísnění prevence proti rozšíření pandemie je na prvním místě,“ citoval diktátora web The Guardian. Kim Čong-un zároveň občanům slíbil plné materiální, personální i odborné zajištění v boji proti koronaviru.
Na druhou stranu vyzval obyvatele, aby se připravili na prodloužená omezení. Naznačil, že hranice země zůstanou navzdory zhoršující se ekonomické situaci uzavřené. Severní Korea od začátku zavádí přísné karantény a uzavírání hranic. V důsledku těchto opatření a v kombinaci s mezinárodními sankcemi hrozí přitom v zemi hladomor. Velmi špatnou situaci letos na jaře přiznal i Kim, paralelu dokonce hledal v období devastujícího hladomoru v 90. letech 20. století.