Osamělé poutnice, které putují po populární cestě Camino de Santiago, se v téměř opuštěných oblastech španělského, portugalského a francouzského venkova setkávají s „děsivým“ sexuálním obtěžováním. V rozhovorech pro deník The Guardian ženy popsaly, že během posledních pěti let zažily na poutní trase obtěžování, přičemž několik z nich se obávalo o svůj život.
Populární cesta Camino de Santiago, známá jako Svatojakubská cesta, láká mnoho poutníků. Některé ženy přitom neváhají jít ani o samotě, a to i přes poměrně odlehlé části, kde hrozí nebezpečí. V rozhovorech pro The Guardian několik z nich popsalo případy sexuálního obtěžování i nevhodného chování, s kterým se setkaly.
ČTĚTE TAKÉ: I Češi mají svá Santiaga. Poutníci v místech zázraků plakali, zpívali a v extázi omdlévali
Zprávy o sexuálním obtěžování na cestě Camino de Santiago jsou podle zakladatelky internetového fóra Camigas Loreny Gaiborové sice šokující, ale nikoliv překvapivé. „Sexuální obtěžování je na Caminu endemické. Připadá nám to už velmi běžné. Každý rok dostáváme zprávy o tom, že ženy zažívají stejné věci,“ popsala zakladatelka fóra, které od roku 2015 spojuje poutnice.
Obnažování na veřejnosti
Pětadvacetiletá Rosie se například svěřila, že na začátku letošního léta procházela lesní cestou v Portugalsku, kde narazila na muže bez kalhot, který při pohledu na ni masturboval. Když se snažila zavolat na místní policii, nezvedala jí telefon. „Bylo to děsivé. V tu chvíli jsem se cítila úplně sama,“ řekla Rosie, která požádala, aby její celé jméno nebylo zveřejněno.
Incident v ní zanechal pocit ohrožení, díky němuž si uvědomila svou zranitelnost osamělé poutnice. „Camino je úžasné, protože je obtížné – fyzicky a psychicky náročné. Ale je tu tento další prvek, kterému poutnice čelí. Jde o obrovský problém s bezpečností, který zcela ovlivňuje celou vaši schopnost čelit ostatním výzvám nebo si cestu užít jako ostatní lidé,“ popsala.
V květnu loňského roku se jednašedesátiletá Kanaďanka Martine Bergeronová vydala na pouť ze španělského Lezama do Bilbaa. „V jednu chvíli jsem se podívala na cestu před sebou. A co vidím? Muže, který sestupuje úplně nahý, s obnaženými genitáliemi. Spatřím ho a ve zlomku vteřiny se otočím a začnu utíkat jako šílená,“ vzpomíná. Zpomalená batohem podle svých slov myslela jen na to, jak se ze situace dostat. „Bála jsem se o život,“ řekla s tím, že nevolala policii ani nekřičela o pomoc, protože v okolí nikdo nebyl.
Pronásledování a hrozba zbraní
Minulý rok se na populární cestu vydala i 27letá Yasmina. Ta měla již předem obavy, že bude v odlehlých oblastech sama. „Říkala jsem si, že už cestu podniklo tolik žen a že to zvládnu sama také,“ uvedla. Její obavy se ale ukázaly jako opodstatněné. Při cestě směrem ke španělskému městu Astorga narazila na muže, který se skrýval za strom a masturboval, když procházela kolem. Druhý den ráno se pak necítila dostatečně bezpečně na to, aby se na stezku vrátila. Přestože jí do cíle zbývaly ještě dva týdny a 200 kilometrů trasy, odletěla raději domů. „Cítila jsem se hloupě, že jsem si myslela, že to zvládnu sama, ale také jsem byla velmi naštvaná, že svět je takový,“ řekla.
Když šla Kanaďanka Sara Dhoomaová v roce 2019 na předměstí severošpanělského města Mieres, všimla si, že ji sleduje nějaký muž. Schovala se proto v kavárně. Dotyčný na ni ale čekal na jiném úseku poutní cesty. Následně si rozepnul kalhoty a chytil se za genitálie. „Byla jsem zděšená,“ řekla Dhoomaová, která se sice rozhodla utéct, ale muž ji stále pronásledoval. „Nevěděla jsem, jestli má zbraň. Nevěděla jsem, co chce udělat. Myslela jsem si, že umřu, že mi chce ublížit,“ popsala Dhoomaová pro The Guardian. Naštěstí se jí podařilo vběhnout do jednoho z domů, který shodou okolností patřil policistovi. Později vyšlo najevo, že muž měl v batohu nůž a náboje a že byl v minulosti odsouzen za znásilnění.
Marie Albertová, novinářka sama sebe označující za dobrodruha a feministickou spisovatelku, uvedla, že se o rizicích, kterým poutnice čelí, dostatečně nemluví. „O těchto trasách se říká, že jsou pro ženy bezpečné, a je tabu říkat něco jiného,“ zdůraznila.
Když v roce 2019 urazila 700 kilometrů napříč severním Španělskem, aby došla do Santiaga de Compostela, zdokumentovala řadu agresí. Jeden muž se ji prý pokusil políbit a jiný před ní masturboval. Jeden muž ji obtěžoval prostřednictvím textových zpráv a další ji sledoval na ulici. Někdy byli mezi agresory poutníci, kteří šli stejnou trasou jako ona, a ona se bála, že se s nimi opět setká.
Nevhodné chování hrozí i ve městech
Svou zkušenost s cestou Camino de Santiago pro CNN Prima NEWS popsala i 25letá Jana, která v létě roku 2021 absolvovala napůl pobřežní a napůl středozemní trasu. „Začínala jsem v Portu, kde jsem byla na noc ubytovaná v hostelu. Na pokoji se mnou byli ubytovaní žena a muž. Dali jsme se do řeči a šli spolu večer na jídlo a víno. Když jsme se vrátili na hostel, muž se mě zeptal, jestli se s ním nechci jít osprchovat. Jasně jsem odpověděla, že ne,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Nepříjemnou zkušenost si odnesla i z restaurace v malé vesničce. „Když jsem dojedla a začala si psát deník, přišel ke mně neznámý muž, Ital. Za nějakou dobu jsme se vydali na cestu do města Padrón, kde jsem se ubytovala a poté si s ním dala sraz na procházku městem. Po procházce mě chtěl líbat. Ustoupila jsem o krok zpět a řekla jsem mu, že opravdu nehledám nic víc. Omluvil se a dodal, že takto to prý na Caminu chodí,“ popsala.
V posledních letech popularita různých poutních tras známých pod souhrnným názvem Camino de Santiago prudce vzrostla, a to zejména mezi ženami. Podle Pedra Blanca, zástupce španělské centrální vlády v Galicii, loni Camino prošlo rekordních 446 tisíc lidí, z toho 53 procent žen. „V loňském roce ji absolvovalo více než 230 tisíc žen a mnohé z nich neváhaly jít samy,“ řekl.
Obavy rostou od případu vraždy
Několik incidentů na populární trase se v posledních letech dostalo až na titulní stránky novin. V loňském roce španělská policie zatkla 48letého muže, který byl obviněn, že ve svém domě držel 24letou německou poutnici, kterou sexuálně napadl. V roce 2019 zatkla policie v Portugalsku 78letého muže, který byl obviněn z únosu a pokusu o znásilnění poutnice z Německa.
Obavy o bezpečnost poutnic se dostaly na veřejnost také v roce 2015 poté, co se ve venkovské oblasti španělské provincie León ztratila Američanka Denise Thiemová. Její zmizení přimělo několik poutnic, aby se přihlásily se svými vlastními příběhy o vyhrožování nebo obtěžování. V roce 2017 justice odsoudila 41letého Miguela Angela Munoze za vraždu Thiemové k 23 letům vězení – 20 let dostal za vraždu, další tři roky za krádež asi 1 100 dolarů (přes 26 tisíc korun), informoval web azcentral.com.
V roce 2021 španělská vláda zahájila bezpečnostní kampaň, která se od té doby rozšířila na 1 600 míst po celé Galicii, kde mají poutnice k dispozici informace v několika jazycích o tom, jak kontaktovat záchranné služby.
Johnnie Walker, jeden z administrátorů skupiny Camino de Santiago All Routes Group, fóra na sociálních sítích, které čítá více než 450 tisíc členů, uvedl, že již dlouho panuje frustrace z nedostatku statistik, a to i přesto, že se zvýšilo úsilí v boji proti těmto incidentům. Jeho fórum již dlouho doporučuje poutníkům ve Španělsku, aby si stáhli aplikaci AlertCops, která umožňuje přímo kontaktovat policii. „Vždy je třeba najít rovnováhu mezi varováním žen a vyvoláním poplachu. Někteří z nás však cítí, že je nyní třeba tento problém řešit důrazněji,“ popsal Walker.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dívka se střelila do hlavy kvůli catfishingu. Ze záznamu volání na tísňovou linku mrazí