
Vesničko má středisková
Od natáčení legendární české komedie Vesničko má středisková letos uplynulo 40 let. Jak se od té doby změnila obec Křečovice na Benešovsku, kde se odehrával děj, a jak na film vzpomíná jeden z hlavních hereckých představitelů? Redakce webu CNN Prima NEWS slavnou filmovou vesnici navštívila.
Letní komedie z vesnického prostředí o zaostalém závozníkovi s koňským chrupem a velkýma ušima vznikla tak trochu nedopatřením. Zdeňkovi Svěrákovi za synopsi k předchozímu filmu Na samotě u lesa totiž z Barrandova vyplatili omylem honorář hned dvakrát. Aby ho nemusel vracet, nabídl se, že za to napíše další. Měl na to ale šibeniční termín. Kvůli ohlášené kontrole ji musel odevzdat do druhého dne.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Režisér Zdeněk Troška promluvil o výši své penze a politickém dění. Lékařům vláda nepřidá a sama si zvedne platy, zlobí se
Svěrák vycházel z příběhu, který zažil na chalupě
Jediné, co ho v tu chvíli napadlo, byl příběh, který na vlastní kůži zažil na vesnici, kde zrovna opravoval chalupu. Řidič, který k nim vozil písek a další stavební materiál, měl závozníka, který nikdy nic nechtěl a stačil mu pouze rohlík. Sepsal o něm krátký situační příběh a ráno ho odnesl na Barrandov.
Problém byl zažehnán, ale jemu to stejně nedalo. Druhou kopii měl u sebe, a když se pak náhodně potkal s režisérem Jiřím Menzelem, dal mu ji přečíst a požádal o názor. „Kvůli asi dvěma tisícovkám, které mu byly chybně vyplaceny, musel Zdeněk na Barrandov narychlo něco dodat, jinak by byl zřejmě malér. Ta synopse, to jsou přitom asi dvě stránky textu, ale on je tak geniální, že je sepsal tak, že to mělo záblesk geniality. Hned jsem mu řekl, že tohle chci točit,“ sděloval redaktorovi webu CNN Prima NEWS během svého života režisér Jiří Menzel.
Oldřicha Vlacha slavné hlášky provázejí dodnes
V komedii zazněly hlášky, které postupem let zlidověly. Nejvíce jich vyšlo z úst rostlináře Jaromíra Kunce, kterého ztvárnil herec Oldřich Vlach. „Chlapi, nelejte to pivo z oken, podívejte se, jak teď vypadám,“ je asi nejznámější z nich. „Měl jsi štěstí, Jaromíre, na funkci to nebude mít vliv,“ říká mu doktor v podání Rudolfa Hrušínského. „Jako na funkci rostlináře, jo?“ zajímá se. „No, to už vůbec,“ odtuší lékař.
„Tohle se se mnou veze celý život. Já už teda nikam moc nechodím, ale dřív se to dělo každou chvíli, že na mě někdo na ulici hulákal: Nedávej si ty sirky do kapsy. Nelejte to pivo z oken. Ve Vesničce jsem se potkal se spoustou vynikajících lidí, plejádou báječných herců. Bohužel, mnoho z nich už není mezi námi,“ zavzpomínal Oldřich Vlach pro CNN Prima NEWS.
Jak se slavná obec po čtyřiceti letech změnila?
Redakce CNN Prima NEWS se vydala do Křečovic, kde se natáčelo. Na první pohled se tam nic nezměnilo, jako by se zastavil čas. Brána do zemědělského družstva stojí dodnes, jen hospoda, v níž se odehrávala pouťová taneční zábava s řadou komických scén, je zavřená.
V komparzu si v komedii zahrála spousta místních lidí. Za jeden natáčecí den si tehdy vydělali 105 korun. O něco více inkasovali ti, co filmařům k natáčení pronajali své domy. „Moc pamětníků už nežije. Když se to natáčelo, byla jsem ještě miminko. Dodnes sem jezdí lidé podívat se na místa, kde se natáčelo. Nejvíce jich je tu teď, v létě o prázdninách. Ale na Hoštice, kde se natáčelo Slunce, seno asi nemáme. My to tak neprožíváme,“ sdělila na návsi před místním obchodem jedna z obyvatelek.
Křečovice, obec ve Středočeském kraji, kde žije necelých 830 obyvatel, je rodištěm skladatele a houslisty Josefa Suka, který je pochován na místním hřbitově.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zpěvák Dalibor Janda promluvil o své penzi a politickém dění. Jaký důchod pobírá a co mu nejvíce vadí?