Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Kladivo na čarodějnice, Bouřlivé víno, F. L. Věk, Slovácko sa nesúdí, Hříšní lidé města pražského, to je jen stručný výčet filmů a seriálů, v nichž zazářil herec Zdeněk Kryzánek. Před kamerou obvykle hrával záporné postavy. Dožil se pouhých pětapadesáti let a zemřel na Štědrý den v roce 1975. Jaké bylo jeho soukromí?
Život Zdeňka Kryzánka, rodáka z Jindřichova Hradce, vyhasl předčasně. Zemřel v roce 1975 na Štědrý den po běžné operaci břicha. Jak prozradil redakci CNN Prima NEWS herec Jan Kuželka, kterého s Kryzánkem pojil přátelský vztah, smrt jeho kamaráda byla zbytečná – že se z narkózy neprobudí, si předem vsugeroval. „Jednou jsme spolu seděli v restauraci v hotelu v Brně a byl tam s námi ještě renomovaný lékař. Zdeněk mu líčil, že jeho kamarád má zdravotní problémy, popisoval jaké a ptal se, jestli jsou to příznaky zhoubného nádoru. Přitom ale nemluvil o svém kamarádovi, ale o sobě,“ uvedl pro CNN Prima NEWS herec Jan Kuželka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Herec Jan Kanyza promluvil o své penzi: Když jsem zjistil, kolik budu pobírat, spadla mi brada
Zemřel na operačním sále
Lékař Kryzánkovi potvrdil, že se o zhoubný nádor skutečně může jednat. „Nedlouho poté Zdeněk skončil v nemocnici na operaci břicha. Byl přesvědčený, že už se domů nevrátí a ze strachu z toho zákroku na tom operačním sále zemřel. Přímo na Vánoce. Vsugeroval si, že má zhoubný nádor. Přitom, jak se ukázalo, žádný nádor neměl,“ prozradil Jan Kuželka.
Na Kryzánka vzpomíná jako na úžasného herce a přítele, který nikdy nezkazil žádnou legraci. „Pamatuji si, že jsme jednou byli v Hustopečích. Vedle v lokále byla svatba. Svatebčané ho poznali a on tam s nimi zůstal až do rána. Také mi vyprávěl, že byl za války v Německu, měl to tam ale dobrý, protože jednou jim tam uvařil knedlíky a oni z toho byli tak nadšení, že ho nasadili do kuchyně a chtěli, aby jim je vařil každý den,“ zavzpomínal herec.
Proč skončil ve vězení?
V dobách hluboké totality za kritiku režimu skončil Zdeněk Kryzánek ve vězení. Odsouzen byl na tři a půl roku nepodmíněně a k tomu dostal pětiletý zákaz herecké činnosti. Ve vězení si odseděl jeden rok, na svobodu se dostal díky amnestii, kterou vyhlásil tehdejší prezident Antonín Novotný. Zákaz hraní mu však nadále platil. Na živobytí si proto vydělával všelijak. V rodném Jindřichově Hradci vykopával hroby, pomáhal stavět základní školu, poté pracoval jako výpravčí nebo zámecký kastelán.
Po uplynutí zákazu nastoupil do hereckého souboru Československého státního filmu na Barrandově, díky čemuž před kamerou vytvořil téměř šedesát rolí. Mezi nejznámější patří postava gangstera Billa v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo postava „kapitalisty“ Kvasničky ve filmu Bouřlivé víno.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaroslav Suchánek, legendární televizní komentátor a otec herce Michala Suchánka. Prožívám nejblbější část života, smutní