Velká premiéra filmu Jan Žižka: Jákl promluvil o ambicích, proč chyběly hlavní hvězdy?

Kdo dorazil na premiéru filmu Jan Žižka?

Dlouho očekávaný velkofilm Petra Jákla Jan Žižka míří konečně do kin. Historické drama má hvězdné obsazení, mnohé celebrity se tak před premiérou prošly po červeném koberci před Slovanským domem v Praze. Ty největší hvězdy však chyběly. Kdo je klíčovou osobou celého snímku a jaké má Jákl s filmem ambice? To prozradil redakci ShowTime.

Po červeném koberci v Praze se prošla řada hvězd, a to jak českých, tak zahraničních. Některé si ve snímku zahrály, jiné se přišly na film podívat. Jako první se před Slovanským domem objevil režisér a producent Petr Jákl s manželkou Romanou.

Právě ta byla klíčovou osobou, díky níž se film nakonec natočil. „Jákl se nám svěřil, že to byla právě manželka, která jej po celou dobu tvorby a vymýšlení filmu držela nad vodou. Přiznal, že chtěl natáčení vzdát, ale díky ní se tak nestalo,“ přiblížila reportérka redakce ShowTime Daniela Révai.

Na premiéře nesměl chybět ani Til Schweiger, představitel Jindřicha z Rožmberka. „Prahu hodně miluji. Už jsem tu několikrát byl a jsem tu moc šťastný,“ prozradil. V roli jeho manželky Kateřiny se ve snímku objevila Sophie Loweová, která taktéž zamířila do Prahy. Promítání si nenechaly ujít ani české hvězdy jako Karel Roden, Lukáš Krpálek, Ben Cristovao – oba ztvárnili bojovníky – nebo moderátor CNN Prima NEWS a bývalý sportovec Roman Šebrle.

„Svůj výkon bojovníka chtěl zkontrolovat na plátně, a proto v pondělí neusedl za moderátorský pultík ve studiu,“ vysvětlila Révai, proč vedle Evy Perkausové ve studiu seděl Petr Suchoň. Kdo naopak chyběl, byly dvě hlavní hvězdy – představitel Jana Žižky Ben Foster a oscarový herec Michail Cain. „Oba mají neodkladné pracovní závazky,“ doplnila Révai.

Příběh, který musel být odvyprávěn

Cain však poslal českým fanouškům vzkaz. „Ahoj, jsem Michael Cain. Je to úžasný příběh, co se musel odvyprávět, vedený skvělým režisérem. Film už jsem viděl a je úžasný. A myslím, že si ho moc užijete,“ vzkázal.

Film se natáčel v angličtině a Jákl vysvětlil, proč tomu tak bylo. „Na začátku jsme měli film v češtině připraven, pak ale nebyl rozpočet, proto jsme začali přemýšlet, že v angličtině to bude jednodušší. Ve finále jsem chtěl i české herce, podmínkou však bylo, že museli umět skvěle anglicky. Nenašel jsem zde Žižku, který by uměl dostatečně anglicky na to, aby roli zvládnul. Když jsem však uviděl Bena Fostera, tak jsem věděl, že to je Žižka,“ prozradil.

Věří si Jákl na Oscara?

S obsazením Caina počítal od první chvíle. „Viděl jsem ho tam od začátku. Všichni mi přitom říkali, že je nereálné, aby tam hrál. Pořád jsem si ale říkal, že to musím zkusit, a ono to dopadlo,“ doplnil. A jak si věří na ocenění či dokonce Oscara? „Tyto ceny jsou hodně o tématu – jaké je a zda je trendy. Nedokážu to odhadnout, ale film jsem dělal hlavně pro sebe. Doufám, že se bude líbit dalším divákům, alespoň pár,“ dodal.

Po dlouhých jedenácti letech od vzniku nápadu a čtyři roky po první klapce se tak film dočkal své premiéry. Podle Jákla vstup do kin opozdila o dva roky i pandemie koronaviru. Načasování je ale prý ideální. „Film je o boji za spravedlnost a má v sobě naději. V dnešní době je to podle mě hrozně zásadní věc. A ve chvíli, kdy je tady blízko nás válka, tak si tyhle věci musíme připomínat,“ uzavřel.

Tagy: