reklama

Silnice jako omalovánky. Cyklopruhy v Praze jsou nebezpečné a matoucí, kritizuje expert

Cyklostezky a cyklopruhy plní hlavní město. Někdy i na místech, kde byste je nečekali, například při sjezdu z Rozvadovské spojky. Už v minulém roce měla Praha celkem 304 kilometrů cykloúseků na silnicích. Další desítky kilometrů mají přibýt letos. Místo aby opatření, která každoročně vyjdou na stovky milionů, kolaře chránila, je podle experta naopak posílají přímo do nebezpečných míst s hustou dopravou.

reklama

Notorický známá a na první pohled nebezpečná je i situace na nábřeží Kapitána Jaroše, kde přes cyklopruh řidiči odbočují na magistrálu. „Je to svým způsobem past na řidiče i chyták pro cyklisty,“ uvedl dopravní expert Roman Budský.

„Je to tady masakr, jako cyklistka bych tudy ani nejela,“ uvedla v anketě CNN Prima NEWS jedna z respondentek. Podobná situace je i na Hlávkově mostě, kde se cyklopruh dokonce rozdvojuje. Nakonec takové cyklopřejezdy nejsou v Praze žádnou výjimkou. I díky nim se pražské silnice mění spíš na omalovánky.

„Evropská rada jednoznačně stanoví, že v místě, kde je intenzivnější automobilová doprava a současně rychlost nad 30 kilometrů v hodině, by cyklisté měli být důsledně oddělováni od automobilové dopravy. Fyzicky odděleni od místa, kde jezdí vozidla, třeba nějakým travnatým pásem,“ řekl Budský.

„To, že se objevují místa, která řidičům připadají zvláštní, je dáno tím, že se dokončuje spojitost té sítě. A občas se opravdu může průběžný pruh křížit s průběžným pruhem pro auto. Je to vlastně o vytváření respektu mezi individuálními módy dopravy v Praze,“ informoval člen dozorčí rady Technické správy komunikací hl. m. Prahy Ondřej Mirovský.

Násilné zavádění pruhů

Celkem nově se například v některých místech pruh pro auta přeznačil na pruh pro cyklisty. Řidiči tu musí jezdit po tramvajovém pásu. „Toto násilné zavádění pruhů není úplně šťastné, protože na spoustě míst jsou vyloženě nebezpečné – a když ne nebezpečné, tak matoucí,“ řekl motoristický expert Josef Vrtal.

Zatímco některé cyklostezky vedou téměř pod kola aut, jiné nevedou nikam, nebo přímo do příkopu, za kterým už ale není nic. Podobnou trasu volí návštěvníci restauračních zařízení na kolech po pěti pivech. „Stejně tak jako mají řidiči spojitou síť silnic v Praze, tak i cyklisté chtějí jezdit spojitě,“ doplnil Mirovský.

Podle zastupitele hl. m. Prahy Tomáše Portlíka (ODS) cykotrasy a cyklostezky z hlediska formy dopravy nedosahují ani jednoho procenta obyvatel, kteří by ji využívali. „A podle současných čísel vidíme, že jich ani víc nebude,“ doplnil Portlík. Jako důkaz, že stezek nikdy není dost, se například v Praze na nábřeží zavedl cyklopruh hned vedle cyklostezky. Pro ty, co mají o kolo, nebo aspoň o kolečko víc je to hotový ráj.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama