reklama

SILNÝ HLAS: Koronavirus posílil mezigenerační solidaritu, míní paralympionik Ježek

Markéta Fialová hostila ve svém pondělním pořadu Silný hlas lékařku věnující se gerontologii a lékařské etice Ivu Holmerovou a šestinásobného paralympijského vítěze v cyklistice Jiřího Ježka. Téma: stáří v době nouze. Hosté hovořili o mezigenerační solidaritě a zlepšení vztahů mezi generacemi během pandemie koronaviru. Vzájemný kontakt obohacuje obě strany a starší mají mladším podle Ježka stoprocentně co dát. Pozitivem by podle něj mohlo být i celkové zpomalení a uvědomění si, že skutečný život není o hektice.

reklama

Většina lidí si v době koronavirové pandemie uvědomila, jak moc jsou senioři zranitelní. Kvůli ochraně před rizikem nákazy jsou nyní senioři často odříznuti od okolního světa a fyzického kontaktu se svými blízkými.

Uvědomit si, pro co nebo pro koho je třeba vydržet

František Horák, vedoucí linky důvěry seniorů organizace Život 90, nastínil v úvodní reportáži pondělího pořadu dva postoje, kterými mohou senioři (a nejen oni) situaci čelit: „Mohu si vybrat. Buď rezignuji, což se také stává, a pak se dostanu do deprese, nebo to budu zkoušet na druhou stranu. To znamená, řeknu si, pro co to všechno vydržím. Pro svoji kytičku, kterou mám na stole, pro nějaké zvířátko, pro nějakého člověka. A to mě vlastně drží nad vodou.“

„Epidemie odhalila spoustu jevů, které v naší společnosti jsou, a jenom jsme si jich možná nevšímali,“ reagovala lékařka Iva Holmerová na dotaz moderátorky, co o našem vztahu k seniorům naznačila epidemie. Podle ní odhalila, že mezigenerační solidarita, „po které jsme si tak stýskali a říkali jsme, že tady třeba není“, ve společnosti je. A ukázala se na různých iniciativách mladších lidí vůči starším. To pomohlo odhalit také spoustu pozitiv v naší společnosti.

Je třeba spolu žít a komunikovat

Cyklista Jiří Ježek přiznal, že se na každé situaci snaží hledat něco pozitivního a věří, že se díky této situaci zlepšil vztah mladé generace k seniorům. Doplnil, že více přemýšlí, jak se asi starší občané, zejména jeho blízcí, cítí a jak vnímají současný stav. „Všechny generace si uvědomují, že je třeba tady spolu nějakým způsobem žít a komunikovat,“ dodal Ježek.

„Právě ten kontakt, popovídání si s tím člověkem, i třeba úplně cizím, rozšíří obzory oběma stranám. Nejde jen o podporu seniorů, ale zároveň je to obohacení života mladých, protože starší generace má mladým stoprocentně co dát,“ zmínil Ježek.

„My jako odborná společnost roky upozorňujeme na to, že je vážným problémem stavět velké ústavy. Nyní se ukázalo, že tyto velké ústavy jsou problémem nejen kvůli zajištění péče, služeb, soukromí, ale právě také v bránění šíření koronaviru,“ nastínila Iva Holmerová odvrácené stánky na jednom případu.

Nepovažujme seniory za „jednolitou populaci“

Debata se stočila i k izolaci seniorů a k tomu, zda je pro ně současná situace hůře snesitelná než pro mladší. Podle lékařky se případy různí, protože každý člověk je jiný. „Velice záleží, v jaké kondici a v jakém zdravotním stavu ti lidé jsou. Mohou být lidé kolem šedesátky, kteří potřebují nějakou pomoc a mohou být fit sedmdesátníci, kteří tu pomoc nabízejí,“ reagovala a upozornila, že bychom seniory neměli brát jako jednolitou populaci.

Negativně se oba hosté vyjádřili k nápadu, že na zápasy americké basketbalové ligy NBA budou mít zřejmě v rámci ochrany zákaz vstupu lidé starší šedesáti let. Ježkovi to připadá „strašné“ a mimo smysl toho, co lidé potřebují. „Každá taková krize, jakou je i tato nákaza, je nebezpečná ve strachu, který přináší,“ uvedl cyklista s odkazem na část seniorů, jejichž jediným zdrojem informací je televize, která vysílá 24 hodin o koronaviru. „Pokud je budeme držet dál od normálního života i v době uvolňování opatření, je to to nejhorší, co můžeme udělat,“ doplnil Ježek.

Podle lékařky byl byl takový přístup nehorázný a diskriminační: „Lidi nemůžeme nálepkovat podle toho, jak jsou staří.“ Informovala rovněž o datech, že nikoliv věk, ale třeba obezita je výrazným rizikovým faktorem, takže s nadsázkou by podle ní mohla být měřítkem také hmotnost.

Co říkají na pohled „ultrapragmatiků“?

Markéta Fialová se též zeptala, zda dává současný způsob života šanci postarat se o rodiče či prarodiče. „Myslím, že náš způsob života dává dost prostoru, ale jedná se o priority společnosti,“ řekla lékařka.

„Posledních deset let jsme všichni žili velmi hekticky. Šlo jen o práci, o to stihnout co nejvíce věcí, třeba i co nejvíc zábavy. Společnost začala sportovat daleko víc než předtím, takže toho času na rodinu a jednotlivé rodinné příslušníky bylo méně, protože se každý staral o sebe,“ uvedl Ježek a dodal: „Tato situace nás všechny přibrzdila a začínáme vnímat, že ten pravý život je možná trochu někde jinde než v té hektice. Věřím, že pokud to dobře uchopíme, tak to může být dobrá sebereflexe, na kterou teď máme čas. Jestli náhodou není důležitější postarat se o ty, kteří jsou kolem nás.“

Jeden z dotazů směřoval také na to, co hosté říkají názoru „ultrapragmatiků“, že „nemoc COVID-19 zabíjí jedince, kteří by stejně brzy umřeli na něco jiného“. „Nebylo to snad myšleno zle, jen pragmaticky. Ale náš život by neměl být jenom pragmatický a v tom je i určitá rezignace na moderní medicínu,“ poznamenala Iva Holmerová. Jiří Ježek by se takového přístupu bál: „Zavání to tím, že starší generace tady něco vybudovala, už jsme ji použili a nyní ji nepotřebujeme."

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Záhadné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

reklama

Domácí zpravodajství

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama