Fronty na úřadech práce a třeba v pondělí i křik a potyčky mezi klienty v Praze. Přetrvávající problémy už zvedají ze židle i sněmovní opozici. Poslanci chtějí situaci řešit příští týden na výboru pro sociální politiku. Mimo jiné se chtějí ministra práce a sociálních věcí zeptat, jestli není na čase vypsat nové výběrové řízení na generálního ředitele Úřadu práce.
Hádky a křik se v pondělí ozývaly z jednoho z úřadů práce v Praze. Kvůli potyčkám mezi žadateli o příspěvky tam během jednoho dne třikrát zasahovala policie. Od změny generálního ředitele Úřadu práce to přitom budou dva měsíce. Jurečka tímto krokem sliboval zlepšení situace.
Jenže podle opozice k tomu nedošlo. „Říkáme Jurečkovi a všem, kteří na to mají vliv, aby nenakládali takovou agendu na úřady práce,“ sdělil poslanec Aleš Juchelka (ANO). „Situace se nelepší. Je nutné, aby byl vybrán nový plnohodnotný ředitel Úřadu práce,“ vyzývá poslankyně Lucie Šafránková (SPD).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Z úřadů práce jsou domy hrůzy. Vyhořelé pracovníky nedonutí zůstat ani peníze, říká Pastuchová
Příští týden se v Poslanecké sněmovně sejde výbor pro sociální politiku, na kterém se poslanci mimo jiné budou zabývat aktuální situací na úřadech práce. „Budeme zpovídat nejen Jurečku, ale také si pozveme generálního ředitele,“ uvedl Juchelka. Poslance zajímá jak aktuální situace na úřadech, tak digitalizace. „Zajímá nás, jak dlouho trvá vyplácení dávek a jak dlouho jsou v prodlení v krajích a okresních městech,“ uvedla Šafránková.
Jenže podle koaličních poslanců byla změna generálního ředitele krok k lepšímu. „Situace se výrazně zlepšila, aktuální čísla to dokazují,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „Klienti jsou často netrpěliví, chtějí rychle přijít a rychle odejít. Není to chyba v systému úřadu práce, ale v tom, že jsou lidé netrpěliví,“ míní místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Herbert Pavera. „Od nového ředitele se čekají nápravné kroky a systematická práce, to bezesporu bude vyžadovat delší čas na ohodnocení,“ sdělil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).
Náporu na úřadech by ale mohla pomoct digitalizace. „Řadu dávek se podařilo digitalizovat a pokud pomůžeme s kampaní, aby si lidé mohli věci vyřídit doma, ulevíme kamenným pracovištím,“ řekl Výborný. Na příspěvek na bydlení se v Praze čeká v průměru přes 70 dní. Někdy ale i 150. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje nápravu do konce dubna.