Koronavirus řádí na německých jatkách. Český Lidl odtamtud přestal dovážet maso

Tönnies jatka Německo

Jatka Tönnies v Německu

Německá společnost Tönnies, která hlásí více než 1500 zaměstnanců pozitivních na koronavirus ve svých jatkách ve městě Rheda-Wiedenbrück, má zastoupení i v České republice. Její výrobky nabízely tuzemské pobočky Lidlu, které už přestaly maso ze zasažené oblasti dovážet.

„Od té společnosti odebíráme jen jeden produkt. Jedná se o krkovici plátky v marinádě v balení po 600 gramech. Výrobek jsme z prodeje nestahovali, neboť jde o doprodej dodávky před nastalou situací. Další dodávky byly ovšem s ohledem na vzniklou situaci pozastaveny,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá pro CNN Prima NEWS.

„V této souvislosti bychom rádi zdůraznili, že bezpečnost našich spotřebitelů je u nás prvním místě a nemáme žádné informace o tom, že by se vir přenášel z potravin na člověka,“ řekla Holá. „Německý Spolkový ústav pro hodnocení rizik (BfR) potvrdil ve svém prohlášení ze dne 19. 6. 2020, že přenos koronaviru prostřednictvím masných výrobků je nepravděpodobný. Při dodržování běžných hygienických návyků tedy nehrozí spotřebitelům žádné nebezpečí,“ dodala mluvčí.

Masné produkty Tönnies prodává Lidl v Německu i v Rakousku, stejně jako konkurenční řetězec Aldi. Skandál, jak ho označují německá média, kolem nákazy v jatkách a výrobnách masných výrobků v západní části Německa, v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, se táhne téměř sedm týdnů. První problémy se objevily ve společnosti Westfleisch v Coesfeldu, ležícím nedaleko nizozemských hranic. Osmého května letošního roku varovali zástupci firmy Tönnies, největšího německého zpracovatele masa, že celá branže může být velmi ohrožená. To se potvrdilo o tři dny později, kdy v sídle Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück, v západní části země 90 kilometrů od Westfleisch, začalo masivní testování na koronavirus.

Nemáme důvod se domnívat, že v našem provozu existuje výrazné nebezpečí nákazy.

Až 20 000 pracovníků jatek různých producentů masných výrobků v západní části Německa se mělo dostavit k testům. „Nemáme důvod se domnívat, že v našem provozu existuje výrazné nebezpečí nákazy,“ uvedl ještě 11. května mluvčí Tönnies Andre Vielstädte.

O dva dny později zástupci Westfleisch oznámili, že z 1012 otestovaných zaměstnanců je 260 pozitivních na COVID-19. V konkurenčním podniku Tönnies propukla nákaza naplno ve druhém červnovém týdnu a čísla zaskočila jak epidemiology a lékaře, tak politiky. Během pár dnů vystoupal počet infikovaných na stovky a dále rostl.

Bude uzavřen celý okres

K 23. červnu je nyní jen v samotném podniku Tönnies více než 1500 nakažených. Vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko proto sáhla k tvrdým opatřením. Předseda vlády Armin Laschet na dnešní tiskové konferenci oznámil: „Poprvé v Německu uzavřeme od rozvolnění opatření proti koronaviru celý okres.“ Takže až stovky tisíc obyvatel Severního Porýní-Vestfálska, především z okresu Gütersloh, musí do povinné karantény. V okolí jatek Tönnies již týden „nefunguje“ společenský život, zavřené jsou školky i školy, veškerá kulturní i sportovní zařízení. Opět dochází k omezení kontaktů na veřejnosti.

V karanténě je také kolem 7000 zaměstnanců Tönnies a jejich rodinných příslušníků. Mezi nimi též mnoho zahraničních pracovníků z Bulharska, Polska a Rumunska. Zemská vláda hodlá dodržování karantény prosazovat i za pomoci policie.

Testy na koronavirus zdarma

Všichni občané okresu Gütersloh dostali možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus. Opustit okres mohou jen ti, kteří nejsou nakažení, cesty do okresu úředníci nedoporučují. Laschet varoval před tím, aby na obyvatelích regionu neulpělo stigma. V Německu se již objevily případy, kdy občané z Güterslohu museli nedobrovolně ukončit dovolenou z obav, že mohou být nakažení a mohli by infikovat i obyvatele na dalších místech.

Mapa s počty nakažených okresu Gütersloh

Laschet kritizoval vedení firmy Tönnies za nedostatečnou spolupráci po propuknutí nákazy. Humanitární organizace Caritas zase odsoudila podmínky práce i ubytování v provozu ve městě Rheda-Wiedenbrück.

Perlička na konec. Majitelem masokombinátu Tönnies je Clemens Tönnies, čtyřiašedesátiletý podnikatel a také sportovní funkcionář, zastávající již dvacátým rokem pozici předsedy dozorčí rady německého fotbalového klubu Schalke 04, který patří k nejpopulárnějším v zemi a má obrovskou členskou základnu.

Tagy:
Německo maso Lidl FC Schalke 04 jatka Tönnies Severní Porýní-Vestfálsko Zuzana Holá Clemens Tönnies Armin Laschet Česko COVID-19 Armin Laschet infekční onemocnění (nákaza)