Konec života baterií elektromobilů provázejí fámy týkající se nemožnosti jejich ekologické likvidace. ESCO – dceřiná firma českého energetického gigantu ČEZ – chce letos vyrobit a dodat zákazníkům až 30 velkých bateriových úložišť vytvořených z dosloužilých akumulátorů elektromobilů Škoda. V dalších třech letech by to mělo být dohromady 150 úložišť.
„Sekundární trh s bateriemi bude v Evropě rychle nabývat na důležitosti jednak jako součást cirkulární ekonomiky, jednak v rámci posílení domácí výroby a surovinové bezpečnosti a tím i zkrácení dodavatelských řetězců v bateriovém průmyslu,“ řekl na společné tiskové konferenci ČEZ a Škody generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. Dodal, že o nový druh úložišť je už zájem i v zahraničí.
ČTĚTE TAKÉ: ČEZ těžce krvácí, říká Kovanda. Pokles akcií na burze pokračuje, investoři mají strach
Přijde boj o baterky?
Každé z těchto úložišť spotřebuje akumulátory z pěti vozů Škoda Enyaq iV. Bylo by tedy potřeba 750 akumulátorových setů, jejichž kapacita už se dostala pod 80 %. „Zatím takový počet baterií z enyaqů samozřejmě nemáme,“ vysvětlil ředitel společnosti Škoda X Jaroslav Pelant.
A vzápětí dodal: „Ale využijeme baterie z vývoje a testovacích aut. Počítáme i s poškozenými akumulátory po dopravních nehodách,“ doplnil. Škoda Auto již vyrobila 500 000 baterií do elektromobilů a plug-in hybridů. Letos by se měla výroba zvýšit na 2 300 akumulátorů denně.
Úložiště nemají sloužit pouze pro ukládání elektřiny, ale plní například i funkci „vyhlazování“ výkonových špiček. „Úložiště mimo jiné přispějí k rychlejšímu rozvoji nabíječek pro elektromobily v místech, kde pro to zatím není stav sítě úplně optimální. V tomto úložišti mohou ještě fungovat dalších patnáct let,“ řekl Pelant.
Ani po 15 letech služby v úložišti však neskončí akumulátory někde na smetišti. „Už současné baterie se dají ze 97 procent recyklovat,“ tvrdí Pelant.
Nejen elektromobilita
Spolupráce ČEZ a Škody se má týkat také uhlíkové neutrality. Nejde jen o provoz automobilů na elektřinu, ale zároveň o výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Konkrétně to například znamená, že všechny střechy továren společnosti Škoda Auto budou osazeny solárními panely.
„Do roku 2030 se bude v Česku z obnovitelných zdrojů vyrábět 6 000 MW elektřiny. Pro představu – to jsou tři Temelíny,“ upozorňuje místopředseda ČEZ Pavel Cyrani a dodává, že nejde o okrajovou záležitost.