Školní obvod v americkém státě Missouri obnoví tělesné tresty ve školách. Žáci mohou být nově potrestáni údery dřevěného pádla. Obvod tak vyšel vstříc rodičům, kteří se znovuzavedení praktiky dožadovali.
Podle vyjádření školního obvodu Cassville, který se nachází na jihu Missouri, budou fyzické tresty využívány jako poslední možnost a žáci nebudou trestáni v přítomnosti ostatních. Bití bude přihlížet pouze jeden svědek, aby zajistil, že dětem nebude způsobeno zranění.
Fiala: Na ukrajinské žáky je školství dobře připraveno. Kvalita vzdělávání tím neutrpí
České školství je na příchod ukrajinských žáků dobře připraveno a kvalita vzdělávání tím neutrpí. Na úterní tiskové konferenci to uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po setkání s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN). Fiala ho také pochválil za to, jak rychle se na rezortu školství dokázal zorientovat.
Školní inspektor Merlyn Johnson uvedl, že za ním přicházeli frustrovaní rodiče, kteří se ptali, proč školám není dovoleno žáky tělesně trestat. Rodiče následně žádali o znovuzavedení praktiky, která byla v americkém státě Missouri zrušena v roce 2001. „Někteří lidé nám za to (obnovení fyzických trestů, pozn. red.) dokonce poděkovali,“ dodal Johnson.
Rodiče mohou své děti osvobodit
Pokud rodiče s tělesným trestáním nesouhlasí, mohou své děti z praktiky vyjmout. Děti rodičů, kteří staronové praxi vyjádří podporu, mohou dostat tři rány v rámci jednoho potrestání. Mladší žáci pak budou udeřeni dvakrát. Jedinou částí těla, která se může zasáhnout, jsou hýždě, informoval britský deník The Sun.
Fyzické tresty budou využívány pouze v případech, kdy ostatní tresty selžou. „Nikdo neskáče radostí a neříká, že to chceme dělat jen proto, že rádi bijeme děti,“ řekl Merlyn Johnson. Tělesný trest je podle něj nástrojem, jak se vyhnout tomu, aby děti s problematickou disciplínou byly dočasně vyloučeny. „Žák zůstává ve třídě a učí se. Když jsou dočasně vyloučeni, přichází o kontakt s učitelem,“ dodal.
Čtyřiapadesátiletá Tess Waltersová, která pečuje o svou vnučku, obnovení praxe přivítala. „Četla jsem nějaké reakce na Facebooku a lidé tam přehání. Tvrdí, že to je týrání a že dětem bude násilím vyhrožováno. A já se divím. Dítěti bude jednou naplácáno, to není bití,“ vyjádřila se. Naproti tomu Morgan Craven, ředitel Mezikulturní vývojové výzkumné asociace, tělesné tresty označil za nevhodné a neefektivní.
Missouri je jedním z 19 amerických států, kde jsou fyzické tresty ve školách legální. Nejvyšší soud USA v minulosti rozhodl, že tělesné trestání žáků neporušuje ústavu, a rozhodnutí, zda praktiku postavit mimo zákon, ponechal na jednotlivých státech.